دیجیاتو/ سال گذشته و در نمایشگاه خودروی فرانکفورت بود که یک سوپر اتومبیل برقی برخاسته از ژاپن توجه بسیاری از نشریات را به سمت خود جلب کرد. این هیولای نوظهور اسپارک آول (Aspark Owl) نام داشت و به دلیل طراحی خاص و آمار و ارقام تحسین برانگیز یکی از ستارگان IAA 2017 بود.

به مانند اکثر استارتاپ های این چنینی، در زمان رونمایی مقامات اسپارک نیز قول عملکردی فوق العاده برای سوپر اسپرت خود داده و شتاب صفر تا صد آن را زیر ۲ ثانیه اعلام کردند.

حال با گذشت چند ماه از آن تاریخ، این شرکت ژاپنی چند ویدیوی کوتاه منتشر کرده که Owl را در شرایط واقعی نشان می دهد. در شتابگیری هایی که در این ویدیوها انجام شده، سوپر اتومبیل برقی ژاپنی ها توانسته یک بار رکورد ۱.۸۷ و بار دیگر رکورد ۱.۹۲ ثانیه را برای دستیابی به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از خود برجای بگذارد. این ارقام شگفت انگیز با شتاب ۱.۹ ثانیه ای اعلام شده برای نسل دوم رودستر تسلا، تقریبا برابر هستند.

اگر چه در فوق العاده بودن این رکوردها تردیدی وجود ندارد، اما در ویدیو منتشر شده هیچ زمان سنجی دیده نمی شود و اعداد مذکور صرفا توسط خود شرکت اسپارک اعلام شده اند.

علاوه بر این، محل ثبت رکوردها نیز که مکانی مثل محوطه یک پارکینگ است، برای دستیابی به سرعت ۱۰۰ کیلومتر و توقف کامل کوچک به نظر می رسد.

چنانچه بخواهیم برداشت خوشبینانه ای از این ویدیوها داشته باشیم، باید بگوییم که فارغ از بحث رکوردهای شگفت انگیز، اسپارک تنها چند ماه بعد از رونمایی، موفق به توسعه یک نمونه اولیه با توانایی های حرکتی درخور توجه شده است.

با این حساب اگر اسپارک سرنوشتی همانند فارادی فیوچر پیدا نکرده و درگیر مسائل و مشکلات عدیده نشود، می توان آینده ای بسیار روشن برای آن و سوپر اتومبیل Owl متصور شد.

ناگفته نماند این ابر خودروی الکتریکی نیروی مورد نیاز خود را از دو موتور برقی دریافت می کند. این موتورها در مجموع ۴۲۹ اسب بخار قدرت و ۷۶۳ نیوتن متر گشتاور در اختیار هر چهار چرخ می گذارند.

این خروجی اگر چه چندان زیاد و جالب توجه نیست، اما به دلیل بدنه تماما فیبر کربنی و وزن حدودا ۸۶۰ کیلوگرمی باعث شکل گیری نسبت قدرت به وزن بالایی شده است.

بر اساس برنامه ریزی ها اسپارک ۵۰ دستگاه از هیولای برقی Owl را تولید خواهد کرد. هر کدام از این خودروها برچسب قیمتی برابر با تقریبا ۴.۴ میلیون دلار بر روی خود خواهند داشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar