نماد آخرین خبر

فراخوان نسل اول مزدا ۳ به خاطر لوگوی بی‌دوام روی فرمان! هشداری برای مالکین ایرانی

منبع
ديجياتو
بروزرسانی
فراخوان نسل اول مزدا ۳ به خاطر لوگوی بی‌دوام روی فرمان! هشداری برای مالکین ایرانی

ديجياتو/ شرکت مزدا براي ۲۶۰,۹۱۵ دستگاه مزدا ۳ فروخته شده در ايالات متحده فراخوان صادر کرد. اين فراخوان شامل نسل اول مزدا ۳ بوده و مدل‌هايي که بين سال‌هاي ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ توليد شده‌اند را در بر مي‌گيرد.

علت اين فراخوان از سوي سازمان ايمني ترافيک بزرگراه‌هاي آمريکا – موسوم به NHTSA – شکستن لوگوي نصب شده روي فرمان در تصادفات و پخش آن به سمت صورت راننده اعلام شده است. گفتني است اين فراخوان احتمالا مزدا ۳ هاي موجود در ايران را نيز شامل مي شود، اما متاسفانه تجربه نشان داده است که چنين مواردي در بازار خاورميانه محلي از اعراب ندارد و معمولا فراخوان‌هاي اعلامي در کشورهاي پيشرفته، در ساير بازارها به طور کلي اعلام نمي شود.
  
بر اساس اسناد NHTSA اولين آسيب‌ديدگي ناشي از اين مشکل در سال ۲۰۱۵ و در خارج از خاک ايالات متحده گزارش شده، در آن حادثه لوگوي موجود روي فرمان پس از باز شدن ايربگ در تصادف، خرد شده و با سر و صورت راننده برخورد کرده است.

تحقيقاتي که توسط توليدکننده لوگوي قسمت مياني فرمان مزدا ۳ صورت گرفته، حکايت از آن دارد در اين لوگوي پلي‌اورتاني هيدروليز رخ داده است. فرضيه اين تامين‌کننده بر آن است که واکنش شيميايي سرعت تخريب لوگو را سرعت بخشيده و در نهايت آن را در برابر شکستگي، آسيب‌پذيرتر مي‌کند.

اين توليدکننده که از تامين‌کنندگان اصلي مزداست، از سال ۲۰۰۶ در ساختار شيميايي لوگوهاي توليدي خود تغييراتي را ايجاد کرده است، به همين خاطر مدل‌هاي ۲۰۰۷ و پس از آن دچار اين نقص نبوده و مشمول فراخوان نمي‌شوند.

پيش از اين مزدا فکر مي‌کرد صدمات وارده به صورت رانندگان هنگام باز شدن ايربگ ناچيز است و احتمالا ريشه در برخورد ايربگ با سر و صورت راننده دارد. اما سال گذشته در يک تصادف، اجزاي خرد شده لوگوي مزدا با چشم راننده برخورد نموده و او را مصدوم کرد.

امسال دهمين حادثه مرتبط با اين لوگو به مزدا گزارش شد و پس از آن بود که نگراني‌ها در اين رابطه و تکرار حوادث مشابه افزايش يافت. از اين رو مزدا بالاخره تصميم گرفته با صدور فراخوان از وقوع حوادث مشابه بيشتر پيگيري کند.

آنطور که خودروساز پرطرفدار ژاپني اعلام کرده، تا ۲۸ آگوست به دارندگان مدل‌هاي مشمول در آمريکا اطلاع‌رساني خواهد شد. اين شرکت پس از مراجعه مالکين، نسبت به تعويض رايگان لوگوي فرمان اقدام خواهد کرد. گفتني است نسل اول مزدا ۳ در ايران نيز حضور دارد، از اين رو مالکين مدل‌هاي ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ بهتر است جهت اطمينان لوگوي فرمان خودروي خود را بررسي کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره