باشگاه خبرنگاران/ در بسياري از موارد پيش مي‌آيد که خودرو حين رانندگي ريپ مي‌زند که نياز است به مواردي در اين زمان توجه کنيد.

بسياري از مواقع پيش مي آيد که افراد سوال هاي مختلفي در خصوص نکات فني خودرو و مکانيکي دارند اما پيدا کردن جواب برايشان مشکل است، در اين گزارش به يکي از اين سوال ها پاسخ داده ايم.

يکي از شايع ترين سوال ها اين است که اگر خودرو در سرعت‌هاي مختلف و مخصوصا در دور‌هاي بالا بيشتر در دنده‌هاي پايين ريپ زد، چکار کنيم؟

ريپ زدن خودرو حين گرفتن ترمز در ابتدا ممکن است مشکلاتي را ايجاد نکند به مرور اگر به اين مورد رسيدگي نشود ممکن است باعث افزايش ساييدگي و لغزش لنت‌ها و ديسک‌هاي ترمز شود. براي جلوگيري از اين امر منجر نياز است که در قدم اول به طور مکرر لنت ها و ديسک ها تعويض شود، که اين امر باعث افزايش هزينه غير ضروري رانندگي مي‌شود.
 
قبل از رسيدن به اين مرحله خوب است به چند نکته ساده توجه کنيد.

* هنگام رانندگي در سرازيري، بهتر است دنده سنگين را بگيريد، کمي ترمز بزنيد و سپس پدال را رها کنيد تا ترمز خنک شود.

* قبل از رسيدن به مقصد، از ترمز در صورت لزوم استفاده کنيد. 

* اگر ديديد که باک نيمه پر يا نزديک به خالي شدن است و و موتور ريپ مي زند يا لرزش‌هاي کوچک دارد، باک را پر کنيد، اگر موتور صاف‌تر کار کرد و ريپ‌ها از بين رفت ايراد يا از ضعيف شدن پمپ يا خرابي رگلاتور سوخت است.

* خوب است که از نو بودن صافي بنزين مطمئن شويد.

مشکل اگزوزي؛ بروز ريپ حين رانندگي!

يکي از شايع ترين مشکلات وجود يک مشکل در سيستم اگزوز است. فعاليت سيستم اگزوز اينگونه است که گاز‌هاي خروجي را از طريق منيفولد از سرسيلندر جمع مي‌کند و اين گازها را مانند يک قيف به‌ سمت بيرون از سيلندر‌ها هدايت مي‌کند.

در اين مرحله گاز‌هاي خروجي از طريق لوله جلويي آزاد مي‌شوند و به مبدل کاتاليزوري انتقال مي‌يابند. مبدل کاتاليزوري با حذف عناصر مضر گاز‌ها مانند مونوکسيد کربن و مونوکسيد هيدروژن، آن‌ها را به گاز‌هاي بي‌اثر تبديل مي‌کند. در نهايت اين گاز‌ها به انبار اگزوز (صداخفه‌کن) منتقل مي‌شوند که صداي خروج آن‌ها را کاهش مي‌دهد و سپس از طريق لوله اگزوز بيرون مي‌فرستد.

در نهايت به اين نکته بايد توجه کنيد که اگر چراغ چک اتومبيل روشن شد و نتوانستيد مشکل خود را برطرف کنيد، نياز است به نزديک‌ترين تعميرگاه مراجعه کرده تا از بروز هزينه‌هاي سنگين جلوگيري کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar