چرخان/ با توجه به اينکه سروصداي زيادي توسط دولت و رسانه‌ها در مورد آلودگي‌هاي ايجاد شده توسط ماشين‌هاي ديزلي بالا گرفته، خريدن يک ماشين ديزلي جديد يا دست دوم، ناراحت کننده به نظر مي‌رسد. اما حقيقت چيست؟ آيا ماشين‌هاي ديزلي بد هستند؟ ارزشش را دارد که يک ماشين ديزلي بخريم؟ بياييد به يک سري از حقايق درباره‌ي ماشين هاي ديزلي نگاهي بيندازيم، نقاط قوت آنها چيست و در چه صورت بهتر است سراغ ماشين‌هاي ديزلي برويم؟

آيا ماشين ديزلي، براي من انتخابي خوب است؟
اگر مرتبا در حال سفر يا رفت و آمد در اتوبان‌ها هستيد، اگر معمولا کاروان يا ترايلر يدک مي‌کشيد، شما بايد خريد يک ماشين ديزلي را درنظر بگيريد. اگر بخواهيم به طور کلي صحبت کنيم، ماشين‌هاي ديزلي مي‌توانند از لحاظ مصرف سوخت در مسافرت‌هاي طولاني‌اي که سرعت ماشين به طور ميانگين بين ۵۰ تا ۷۰ کيلومتر بر ساعت باشد، نسبت به ماشين هاي بنزيني مقرون به صرفه تر باشند، حتي با در نظر گرفتن اين مساله که قيمت هرليتر گازوئيل بالاتر از بنزين است! از آنجايي که گشتاور اتومبيل‌هاي ديزلي بالاست، اين اتومبيل‌ها يدک کش‌هاي قدرتمندي هستند و قدرت کشش بالايي دارند. آنها معمولا مي‌توانند وزن بيشتري را نسبت خودرو‌هاي بنزيني بکسل کنند، اين کار باعث مي‌شود حتي توانايي حمل سنگين‌ترين بار را بدون کوچک‌ترين زحمتي داشته باشند.

آينده‌ي خودرو‌هاي ديزلي چه خواهد بود؟

در صورتي که قصد خريد يک ماشين ديزلي را داريد، لازم است بدانيد در دوره‌ي نسبتا کوتاهي، در دورنماي فکري شما، هيچ چيز نگران کننده‌اي وجود نخواهد داشت. دولت‌ برنامه دارد فروش خودرو‌هاي بنزيني و ديزلي را در سال ۲۰۳۵ ممنوع کند، اما اين طرح فقط مشمول خودرو‌هاي جديد مي‌شود.

تا زماني که تغييرات عمده اعمال نشوند، ساليان سال، ماشين‌هاي ديزلي – و ون‌ها – در جاده‌ها ديده خواهند شد، به علاوه بعد از منع توليد ماشين‌هاي ديزلي، هنوز هم مي‌توانيم ماشين‌هاي دست دوم ديزلي خريداري کنيم. با توجه به اين مسائل، خريد يک ماشين ديزلي در حال حاضر شما را به دردسر نخواهد انداخت.

پس آلودگي‌هاي توليد شده توسط ماشين‌هاي ديزلي چه مي‌شود؟
کربن دي اکسيد (CO2) و نيتروژن اکسيد (NOx) دو ماده اصلي توليد شده توسط وسايل نقليه هستند که دولت تصميم دارد آنها را اندازه‌گيري و کنترل کند.

طبق گفته انجمن توليدکنندگان و نمايندگي هاي فروش خودرو، به طور معمول ميزان CO2 توليد شده توسط يک ماشين ديزلي ۱۵ تا ۲۰ درصد نسبت به ماشين بنزيني‌اي با عملکرد مشابه، کمتر است. لازم به ذکر است که اين امر در مورد اتومبيل‌هاي هيبريدي بنزيني/الکتريکي (که CO2کمتري نسبت به اتومبيل‌هاي ديزلي و بنزيني متداول ساطع مي‌کنند) صدق نمي‌کند.

مساله عمده درباره ماشين‌هاي ديزلي همواره Nox توليدي توسط اين ماشين‌ها و تاثير آنها بر کيفيت هوا بوده، به ويژه در شهرها و استان‌هايي که جمعيت آنها بالاتر است. حقيقت اينست که جديدترين اتومبيل‌هاي ديزلي پاک‌ترين خودروهايي هستند که جهان تا به حال به چشم ديده، با توسعه تکنولوژي فيلتراسيون خروجي، اين ماشين‌ها نسبت به اتومبيل‌هاي توليد شده در دو دهه اخير ۸۴ درصد Nox کمتري توليد مي‌کنند. اصلا، مگر تنها اتومبيل‌هاي ديزلي قديمي هستند که به طور قابل‌توجهي کيفيت هوا را پايين مي‌آورند؟ طبق کدام تست؟ ثابت شده که برخي اتومبيل‌هاي ديزلي حتي Nox کمتري نسبت به ماشين‌هاي بنزيني معادل خود توليد مي‌کنند.

اقتصادي‌ترين ماشين‌هاي ديزلي

Vauxhall Corsa مقرون به صرفه‌ترين خودروي ديزلي‌اي است که در حال حاضر در انگلستان به فروش مي‌رسد، به لطف پيشرانه ۱.۵ ليتري توربوشارژ بسيار کارآمدش مي‌تواند به مقدار قابل توجه ۸۸ مايل بر گالن دست پيدا کند. در Ford Focus  و کراس بک DS 3 هم اين خصوصيت تا حد زيادي حفظ شده‌است، اين ماشين‌ها هم از موتور ۱‌.۵ ليتري استفاده مي‌کنند و به ترتيب مي‌توانند، ۸۰ و۷۶ مايل را با يک گالن سوخت طي کنند.

از ماشين‌هاي ديزلي ديگري که مي‌توانند با يک گالن سوخت بيش از ۷۰ مايل را طي کنند مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

* Vauxhall Crossland X

* Peugeot 308 and 508

* Nissan Qashqai

* SEAT Ibiza

* Mercedes-Benz A-Class

* BMW 1 Series

* Dacia Logan MCV

* Kia Ceed
 

ماشين‌هاي ديزلي ارزش خريد دارند؟

اين مساله مسلما به شرايط شما و همين‌طور اينکه چه نوع استفاده‌اي از ماشين خواهيد داشت بستگي دارد، ماشين‌هاي ديزلي گزينه‌ي مناسبي براي شما هستند در صورتي که:

* در سال بيش از ده هزار مايل سفر مي‌کنيد.

* نياز به حمل کاروان يا يدک داريد.

* معمولا از اتوبان استفاده مي‌کنيد.

* معمولا به سفرهاي طولاني‌ مي‌رويد.

اگر معمولا به شهرهايي مانند لندن، که ULEZ هستند رفت و آمد داريد، (در اين مناطق نبايد ميزان آلايندگي وسايل نقليه از حد مشخص شده بالاتر باشد، در صورت تجاوز از مقدار مشخص شده، مالک اتومبيل به طور روزانه ملزم به پرداخت هزينه‌ خواهدبود) بايد بررسي کنيد خودروي موردنظرتان مطابق با استانداردهاي يورو۶ باشد، اکثر خودروهاي ديزلي مدرن اين‌گونه هستند، با اين حال بهتر است قبل از خريد مطمئن شويد.

حقايقي درباره خودروهاي ديزلي

به طور خلاصه، حقيقت درمورد خودروهاي ديزلي اينست که:

* مقدار NOxتوليد شده توسط ماشين‌هاي ديزلي مدرن درست به اندازه ماشين‌هاي بنزيني‌ است.

* ماشين‌هاي ديزلي به طور کلي CO2کمتري توليد مي‌کنند.

* ماشين‌هاي ديزلي در سرعت‌هاي مجاز براي بزرگ‌راه‌ها به حداکثر صرفه‌جويي مصرف سوخت خود خواهند رسيد.

* بسته به اين‌که از اتومبيل خود چه انتظاري داريد و چطور از آن استفاده خواهيد کرد، ممکن است خريد يک خودروي ديزلي بهترين انتخاب براي شما باشد.

* فروش اتومبيل‌هاي ديزلي حداقل تا سال ۲۰۳۵ ممنوع نخواهد شد.(مگر اين‌که قوانين جديدي وضع شوند.)

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar