عصر ايران/ بنابر گزارشي که توسط آژانس خبري دولتي RIA منتشر شده است، روسيه ساخت يک نسخه بروزرساني شده از مرکز فرماندهي هوايي فوق محرمانه خود با نام مستعار هواپيماي "روز رستاخيز" را آغاز کرده است.

هواپيماهاي روز رستاخيز فعلي روسيه که بر مبناي هواپيماي ايليوشين ايل-80 شکل گرفته اند، در دهه 1980 توسعه يافته اند و براي خروج اضطراري رئيس جمهور روسيه و ديگر مقامات بلند پايه کشور در صورت بروز يک درگيري هسته اي طراحي شده و به آنها اجازه ارسال دستورات به نيروهاي روي زمين را مي دهد. کابين اين هواپيماها تقريبا بدون پنجره هستند تا در برابر آثار يک انفجار هسته اي ايمن باشند.

نسخه جديد هواپيماي روز رستاخيز بر مبناي مدل ايليوشين ايل-96-400ام شکل مي گيرد و در حال حاضر ساخت يک فروند از آن در شهر ورونژ روسيه در مجموعه اي نظامي-صنعتي آغاز شده است.

اين در شرايطي که نيروي هوافضاي روسيه دو فروند هواپيما روز رستاخيز را دريافت خواهد کرد.

اين هواپيما همانند مدل هاي پيشين توانايي سوخت‌گيري در آسمان را دارد و با جت هاي جنگنده همراهي مي شود.

انتظار مي رود افزون بر پيشرفت فني نسبت به هواپيماي ايل-80، مدل جديد ايل-96-400ام از برد پروازي تقريبا دو برابر بيشتر برخوردار باشد. سامانه راديويي اين هواپيما نيز امکان ارسال دستورات هسته اي به هواپيماهاي استراتژيک، لانچرهاي متحرک و سيلوهاي موشکي و زيردريايي هاي روس در شعاع 6,000 کيلومتري را فراهم مي کند.

بسياري از جزئيات درباره هواپيماي ايل-80 ناشناخته هستند زيرا اطلاعات و تجهيزاتي که در اين مدل بکار گرفته شده است به عنوان اسرار دولتي طبقه بندي شده اند.

اما در يک افشاگري نادر در اواخر سال گذشته، دولت روسيه اعلام کرد که تجهيزات حساس يک فروند از هواپيماهاي ايل-80 در زمان بروزرساني اين هواپيما به سرقت رفته اند.

ساخت هواپيماي جديد روز رستاخيز ايل-96-400ام در حالي است که روسيه طي سال هاي اخير از سامانه هاي تسليحات فراصوت رونمايي کرده است و در زمينه توسعه فناوري هاي نظامي جديد مورد توجه جهاني قرار گرفته است. به گفته تحليلگران، در شرايطي که اين سلاح ها چشمگير هستند اما بعيد به نظر مي رسد تغيير دهنده بازي باشند. در عوض، آنها مي توانند اهرم فشار قوي‌تري براي روسيه در کنترل مذاکرات با آمريکا باشند.

معادل آمريکايي هواپيماي روز رستاخيز روسيه هواپيماهاي بوئينگ ئي-4بي هستند که بر اساس بوئينگ 747 ايرلاينر شکل گرفته اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar