باشگاه خبرنگاران/ نشانه هاى مختلفى وجود دارد که نشان دهنده وجود مشکل در ترموستات است.
 
بسياري از کارشناسان معتقد هستند که خودرو بسيار شبيه به انسان است. درست همانطور که دماي بدن ما به دلايل مختلفي تغيير مي کند، اتومبيل‌ها نيز عملکرد مشابهي دارند.

مولفه‌اي که مسئول تنظيم تغييرات دما در خودرو است، ترموستات است. يک راننده بايد هميشه از سلامت يک ترموستات اطمينان حاصل کند چرا که اگر خراب باشد، مي‌تواند منجر به نتايج فاجعه باري شود. اما قبل از خرابي قطعه، به طور کلي چند علامت هشدار دهنده وجود دارد که مي تواند از بروز مشکلات جدي تر جلوگيري کند. در اين گزارش ۵ نشانه خرابي ترموستات آورده شده است.

جلوگيري از داغ شدن بيش از حد خودرو
اصولا زماني که خودرو را روشن مي کنيم، آمپر دماي موتور از سمت سرد شروع به بالا رفتن مي کند و در نهايت بايد تا وسط بالا رود که در واقع اين دماي مطلوب موتور است. با اين حال، در صورت خرابي ترموستات، جريان مايع خنک کننده به رادياتور تحت تأثير قرار مي‌گيرد اين بدان معني است که اگر ترموستات خراب شده باشد، دما به طور زيادي افزايش مي‌يابد که بايد از اين رويه جلوگيري کرد.

تغييرات دماي کابين
يکي ديگر از علائم رايج خرابي ترموستات، تغييرات ناگهاني دما در داخل خودرو است. اگر متوجه شديد که دماي داخل کابين به طور ناگهاني کاهش مي‌يابد و سپس دوباره افزايش مي‌يابد، اين مي‌تواند يک علامت مطمئن از خرابي ترموستات باشد که نياز به تعويض دارد.


نشت مايع خنک کننده
يکي از مهمترين علائم خرابي ترموستات نشت مايع خنک کننده است. به طور کلي، در بيشتر خرابي‌هاي ترموستات، قطعه معمولاً بسته مي‌شود. اين بدان معني است که وقتي مايع خنک کننده سعي مي‌کند به رادياتور برسد، ترموستات مسير آن را مسدود مي‌کند و منجر به سرريز شدن مايع خنک کننده مي‌شود که از محفظه ترموستات خارج مي‌شود، هنگامي که اين اتفاق مي‌افتد، مي‌توان نشتي را ديد در اين شرايط حتي اگر ترموستات معيوب نباشد، حتماً خودرو خود را چک کنيد.

صدا‌هاي عجيب از محفظه موتور
شنيدن صداهاي عجيب از محفظه موتور مي تواند از دلايل خرابي ترموستات باشد،  اين صدا‌ها مي‌توانند از داخل رادياتور، موتور يا حتي هر دو ايجاد شوند. اين صدا‌هاي عجيب و غريب شبيه به صداي کوبيدن، جوشيدن يا غرغره، مي‌تواند نشان دهنده خرابي ترموستات و مشکلات زيادي در کنار آن باشد.

خرابي بخاري
اگر در محيط‌هاي سرد زندگي مي‌کنيد، به احتمال زياد ترموستات به جاي بسته شدن، باز مي‌ماند، اين بدان معناست که بخاري ديگر گرمايي ندارد و در اين مواقع با خرابي بخاري مواجه خواهيد شد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar