زوميت/ مرسدس بنز از مدل ۲۰۲۲ سدان S680 گارد رونمايي کرد. اين سدان داراي گواهينامه VPAM VR10 و بالاترين سطح حفاظتي بالستيک در ميان وسايل نقليه‌ي غير نظامي است.
   
مرسدس‌ گفته بود پيشرانه V12 را فقط در کلاس فوق‌العاده ميباخ S به کار خواهد گرفت؛ اما حالا يک ليموزين با نام تجاري بنز و پيشرانه‌ي ۹ ليتري توئين توربو و مجهز به سيستم چهار چرخ محرک معرفي کرده است. مطمئناً خودروي مورد بحث محصولي معمولي و سداني لوکس و بزرگ از خودروساز آلماني نيست؛ زيرا ما در اين مدل به پسوند گارد برخورد مي‌کنيم و بايد دانست که مرسدس از اين کلمه براي توليد و عرضه خودروهاي زرهي استفاده مي‌کند.

نام کامل اين سدان S680 Guard 4Matic است و مرسدس بنز فاصله ميان دو محور را افزايش داده تا به‌راحتي گواهينامه VPAM VR10 را دريافت کند. اين گواهينامه بالاترين سطح از نظر حفاظت بالستيکي در يک وسيله‌ي نقليه‌ي غير نظامي است و اين يعني خودروي جديد مرسدس قادر به مقاومت در برابر برخي از شليک‌ها و انفجارها است؛ بنابراين شخصيت‌هاي مهم مانند سياستمداران، سران کشورها و همچنين اشخاص مشهور که به دنبال حفاظت بيشتر هستند؛ مي‌توانند به سراغ S680 Guard بروند و از تمام تجملات ستاره سه‌پر برخوردار شوند.

مهندسان به جاي ادغام تمام موارد حفاظتي با يک کلاس S معمولي، تمام بدنه را اصلاح و به اين ترتيب مقاومت بيشتري در مقايسه با مدل قبلي سري گارد ايجاد کرده‌اند. ضخامت شيشه‌ها در اين مدل ۱۰ سانتي‌متر است و خودرو روي لاستيک‌هاي ميشلن PAX رانده مي‌شود. با استفاده از لاستيک‌هاي PAX مي‌توان حدود ۳۰ کيلومتر مسافت را پس از پنچر شدن پيمايش کرد.

در مقايسه با يک کلاس S استاندارد، نسخه گارد به پنجره‌هاي هيدروليکي مجهز شده است؛ اين يعني حتي پس از حمله و خرابي قطعات الکترونيکي داخلي، پنجره‌ها کار خواهند کرد. همچنين مرسدس مجبور به تنظيم مجدد جعبه‌دنده و فرمان شده تا تحمل وزن اضافه‌ي خودروي S680 Guard را ممکن سازد. با توجه به نکات ذکرشده، وزن گارد به حدود ۴٫۲ تن رسيده است.

نکته جالب اين است که پيشرانه V12 گارد جديد با ميباخ S680 يکسان است؛ اما گشتاور کمتري در اختيار سرنشينان قرار مي‌دهد و به جاي ۹۰۰ نيوتن‌متر، بايد از گشتاور ۸۴۰ نيوتن‌متري استفاده کرد. خوشبختانه قدرت پيشرانه ثابت مانده است و همچون گذشته مي‌توان از ۶۰۴ اسب بخار لذت برد. البته گارد جديد به خاطر وزن زياد به محدودکننده الکترونيکي سرعت مجهز شده است و نمي‌توان سرعت آن را به بيش از ۱۹۰ کيلومتر بر ساعت رساند.

قيمت نسخه‌هاي ابتدايي S680 Guard حدود ۵۴۷ هزار يورو (۶۵۰ هزار دلار) تخمين زده شده است. بنا بر سفارش مشتريان، اين خودرو را مي‌توان به چهار يا پنج صندلي مجهز کرد و در صورت نياز از مخزن اکسيژن تعبيه‌شده در داخل کابين برخوردار شد. توليد اين محصول ۵۱ روز طول مي‌کشد و به گفته رسانه‌هاي آلماني، ليموزين S680 نسخه پولمن با مشخصاتي ويژه نخواهد داشت؛ زيرا S680 Guard 4Matic تنها ليموزين زرهي کلاس S مرسدس‌بنز خواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar