ديجياتو/ ب‌ام‌و از کانسپتي متفاوت در نمايشگاه خودروي مونيخ پرده‌برداري کرد. اين کانسپت i Vision Circular نام دارد و تصويري از يک خودروي برقي چهارنفره کوچک در سال ۲۰۴۰ را مجسم مي‌کند. باواريايي‌ها در توسعه اين اتومبيل مفهومي خاص بر فاکتورهايي مثل استفاده از مواد پايدار و کابين لوکس تمرکز کرده‌اند، به همين جهت طراحي آن مبتني بر ۱۰۰ درصد مواد بازيافتي است.

کانسپت ب‌ام‌و i Vision Circular از نظر طراحي هم در مقايسه با محصولات قبلي کمپاني و هم در مقايسه با مدل‌هاي توليدي توسط ساير کمپاني‌ها، طراحي منحصربفردي دارد. خوشبختانه جلوپنجره معروف ب‌ام‌و در اين مفهومي به روال سابق بازگشته و از ابعادي متعارف برخوردار است؛ ضمن اينکه خطوط شبکه داخلي آن کاملا جديد هستند. در طرفين اين المان چراغ‌هاي LED جا خوش کرده‌اند، اين چراغ‌ها ساختاري دوگانه دارند و بطور کلي مي‌توان آنها را دو خط موازي مورب توصيف کرد.

شيشه جلوي يکپارچه با سقف را بايد ديگر ويژگي جالب کانسپت ب‌ام‌و i Vision Circular دانست. رينگ‌هاي اين مفهومي آينده‌نگرانه پره‌هاي باريکي دارند و مشخص است که به همراه قاب شيشه‌هاي جانبي با الگوبرداري از جلوپنجره خلق شده‌اند. در قسمت عقب شاهد چراغ‌هاي LED سرتاسري هستيم. گرافيک اين چراغ‌ها نيز از خطوط مورب تشکيل يافته و در هماهنگي با جلوپنجره و رينگ‌هاست.

کابين کانسپت ب‌ام‌و i Vision Circular بسيار مدرن طراحي شده؛ باواريايي‌ها مي‌گويند در ساخت اجزاي اين قسمت از موادي اختصاصي، تکنيک‌هاي مونتاژ نوين و فناوري چاپ سه‌بعدي استفاده کرده‌اند. براي مثال داشبورد اين خودروي مفهومي با بهره‌گيري از مواد کريستالي يک‌تکه ساخته شده تا نياز به چسب کاهش پيدا کند.

همانطور که در تصاوير ضميمه‌شده مي‌توانيد مشاهده نماييد، در کانسپت ب‌ام‌و i Vision Circular خبري از نمايشگر رايج براي سيستم اينفوتينمنت نيست. در عوض اطلاعات لازم روي قسمت پاييني شيشه جلو نمايش داده مي‌شوند.

چهار صندلي راحتي نصب شده در داخلي کابين، ديگر ويژگي جذاب کابين جديدترين مفهومي ب‌ام‌و است. اين صندلي‌ها با استفاده از پلاستيک‌ بازيافتي توليد شده و فريم آنها جنسي از آلومينيوم دارد. فرمان نيز ماحصل فناوري چاپ سه‌بعدي بوده و با استفاده از پودر مخصوص چوب ساخته شده است.

ناگفته پيداست i Vision Circular وارد فاز توليد نخواهد شد، حداقل در آينده نزديک؛ اما به احتمال زياد ب‌ام‌و از تجارب بدست آمده در فرايندهاي طراحي و توليد بخش‌هاي مختلف اين خودرو، در مدل‌هاي آتي خود بهره خواهد برد.

شايان ذکر است نمايشگاه خودروي مونيخ امسال با کولاک مرسدس بنز و رونمايي از چند مدل برقي آغاز شد. اما رقيب سنتي اين کمپاني يعني ب‌ام‌و هم بيکار ننشسته و چند مدل برقي جديد خود – از جمله شاسي‌بلند iX، سدان i4 و کراس‌اوور هيدروژني iX5 – را به اين نمايشگاه آورده است. البته اکثر اين مدل‌ها قبلا رونمايي شده‌‌اند و حالا علاقه‌مندان مي‌توانند آنها را از نزديک مشاهده کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar