ايسنا/ با توجه به اينکه ابهاماتي نسبت به محاسبه ارزش خودروهاي خارجي سال ساخت پايين براي اخذ ماليات که تصادفي هستند و از ارزش آن‌ها کاسته شده است وجود دارد، معاون سازمان امور مالياتي توضيحاتي در اين زمينه ارائه کرد. 

بودجه سال جاري صاحبان خودروهايي که ارزش روز آنها بالاتر از يک ميليارد تومان باشد را مکلف به پرداخت «ماليات خودروهاي لوکس» دانسته است و اگر يک خانوار يا يک شخص حقيقي و حقوقي بيش از يک خودرو داشته باشد (فقط خودروهايي که به نام افراد تحت تکفل شما هستند) و مجموع ارزش روز آن‌ها بالاتر از يک ميليارد تومان باشد، اين افراد نيز مشمول ماليات بر خودروهاي لوکس خواهند بود.

در اين راستا، نرخ ماليات سالانه خودروهاي لوکس به شرح ذيل تعيين شده است: 

۱- تا مبلغ ۱.۵ ميليارد تومان نسبت به مازاد يک ميليارد تومان معادل يک درصد 


۲- تا مبلغ سه ميليارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ ميليارد تومان معادل دو درصد 


۳- تا مبلغ ۴.۵ ميليارد نسبت به مازاد سه ميليارد تومان معادل سه درصد 


۴- نسبت به مازاد ۴.۵ ميليارد معادل چهار درصد

در اين بين، با توجه به اينکه صاحبان خودروهاي لوکس بايد تا بهمن سال جاري ماليات خود را بپردازند، گزارش ديوان محاسبات کشور از نظارت مستمر بر اجراي بودجه ۱۴۰۰ نشان مي‌دهد که اجراي ماليات بر خانه‌ و خودروهاي لوکس به جهت عدم تصويب مقررات در دولت، همچنان صفر است.

درباره اين موضوع معاون فني و حقوقي سازمان امور مالياتي گفت: در موعد مقرر آيين‌نامه‌هاي مربوطه توسط سازمان تنظيم و تقديم دولت و در کميسيون اقتصادي دولت هم تصويب شد که ان شاءالله پس از طرح در هيئت دولت و تصويب آن، از آنجا که مکانيسم اخذ اين ماليات آماده است، بلافاصله اين قانون اجرا خواهد شد. 

علاوه براين، ابهامي که درباره ماليات از خودروهاي لوکس مطرح مي‌شود، اين است که آيا ماليات خودروي خارجي با سال ساخت پايين که تصادفي باشد و ارزش آن کم شده است، همچنان براساس سال ساخت آن محاسبه مي‌شود؟ که محمود عليزاده در اين زمينه هم به پاسخ داد: طبق قانون اگر مجموع ارزش خودروهاي يک خانوار و يا يک شخص حقيقي و حقوقي بيش از يک ميليارد تومان باشد، مشمول ماليات بر خودروهاي لوکس مي‌شود. مکانيسم ارزيابي ارزش هر دستگاه خودرو داخلي و خارجي معمولا برمبناي سال ساخت خودرو با اعمال ضريبي روي ارزش تعيين شده خودرو به استناد ماده ۴۲ قانون ماليات بر ارزش افزوده ارزش‌گذاري صورت مي‌گيرد. 

وي افزود: با توجه به اينکه ۹۰ تا ۹۵ درصد قيمت واقعي خودرو مبناي ارزش‌گذاري قرار مي‌گيرد، اگر در اين موضوع به هر دليلي ارزش تعيين شده براي خودروهاي موردنظر بيشتر از ارزش واقعي آن‌ها باشد، همانطور که در  آيين‌نامه اجرايي اين بند از تبصره ۶ و ۷ بودجه مشخص شده است، مشمولان مي‌توانند با مراجعه، ارائه مدارک و مستندات مستدل به اداره امور مالياتي محل سکونت‌شان نسبت به رقم ارزش گذاري شده براي خودروي مشخص متعرض شوند. 

معاون سازمان امور مالياتي ادامه داد: پس از آن هيئت حل اختلاف مالياتي راي موردنظر در اين زمينه را صادر مي‌کند. 

عليزاده در پايان سخنانش مطرح کرد که بنابراين مبناي ارزش‌گذاري خوروهاي لوکس چه تصادفي و چه غيرتصادفي طبق نوع خودرو، سال ساخت، برند سازنده خودرو محاسبه مي‌شود و از آنجا که محاسبات سازمان امور مالياتي به سمت قيمت پايين‌تر حرکت مي‌کند و بين ۹۰ تا ۹۵ درصد ارزش روز خودرو است، اگر افراد نسبت به اين ۵ تا ۱۰ درصدي که کم‌تر محاسبه مي‌شود اعتراض دارند و معتقدند که ارزش‌ واقعي خودروي موردنظر کمتر از اين است، بايد دلايل و مدارک متقن مبني بر تصادفي بودن، مورد آتش‌سوزي قرار گرفتن خودرو و ساير حوادث که از ارزش خودرو کم کرده‌اند، ارائه دهند تا مورد بررسي قرار گيرد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar