پرشين خودرو/ نايب رئيس کميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي گفت: خودروهايي که امکان واردات دارند بايد در کلاس 20 يا از نظر ايمني از سه ستاره بالاتر باشد اين شرايط مي تواند در گام اول انحصار را از بين ببرد.
 
سيدجواد حسيني کيا، با بيان اين مطلب درباره تصويب طرح واردات خودرو در مجلس افزود: اين مصوبه، اصلاح ماده چهار اعاده شده از شوراي نگهبان بود که با اين اصلاح در ازاي صادرات خودرو، قطعات خودرو و خدمات در اين راستا بتوانيم به ميزان محدودي که شوراي رقابت مشخص مي کند واردات خودرو داشته باشيم.

به گفته وي، قيمت خودرو خارجي در کشور هشت برابر قيمت واقعي آن است و زماني که قيمت خودرو‌هاي خارجي پايين بيايد خودرو داخلي هم کاهش قيمت خواهد داشت.

حسيني کيا گفت: در اين طرح يک کار هوشمندانه و مشروطي صورت گرفته است اول حمايت از خودرو ساز داخلي، دوم حمايت از قطعه سازان داخلي و سوم حمايت از ارائه کننده خدمات مي باشد که در ازاي تمام اينها افرادي بتوانند خودرو وارد کنند.

نايب رئيس کميسيون صنايع مجلس اضافه کرد: الان که اين طرح مصوب شده و در انتظار نظر شوراي نگهبان است قيمت خودروهاي خارجي به شدت در حال ريزش است و اين حباب از بين مي رود.

حسيني کيا درباره خروج ارز از کشور در صورت واردات خودرو در اين طرح گفت: در اين طرح اعلام شده که منشاء ارز داخلي نباشد و اگر فردي در خارج از کشور شرکت يا خانه اي دارد مي تواند در ازاي آن به جاي ارز، خودرو وارد کند و همچنين در قبال صادراتي که صورت مي گيرد؛ البته ميزان را شوراي رقابت مشخص مي کند.

وي تصريح کرد: اين يک طرح هوشمندانه مشروطي است که مي تواند خودرو ساز ما را وادار کند که خودرو با شرايط رقابت پذير، صادرات محور و ارزان قيمت توليد کند.

نايب رئيس کميسيون صنايع مجلس ادامه داد: مجلس و کميسيون صنايع يک نگاه ديگري را در گام هاي بعدي نسبت به کيفيت محوري و در گام نهايي نظارت در بازار را پيگيري مي کند.

حسيني کيا خاطر نشان کرد: واردات خودرو براي عموم مردم آزاد است با اين شرط که منشاء ارز داخلي نباشد، در ازاي واردات بايد صادرات خودرو يا قطعات خودرو داشته باشند و همچنين افرادي که امکان ارائه خدمات دارند.

وي در پايان گفت: زماني که قيمت خودروهاي خارجي پايين بيايد يقين داشته باشيد سايه بر خودروي داخلي خواهد انداخت و خودروي داخلي هم کاهش قيمت خواهد داشت و گام اول اين طرح شکستن انحصار و گام دوم آن کيفيت محوري و گام سوم آن نظارت بر بازار خواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar