پدال/ نسل سوم هاچ‌بک ساب‌کامپکت سيتروئن C3 سال گذشته فيس‌ليفتي را تجربه کرد که آن‌را براي چند سال ديگر در بازار حفظ مي‌کند. مدل C3 ايرکراس هم امسال بروز شد تا بتواند همچنان در سگمنت B کراس‌اوورهاي اروپا رقابت کند. خب پس اين C3 که حالا معرفي شد چيست؟ به گفتهٔ سيتروئن، اين يک هاچ‌بک مدرن است که براي هند و آمريکاي جنوبي توسعه پيدا کرده و ظاهر آن به‌وضوح از کراس‌اوورها الهام گرفته است.

براي اينکه اين C3 جديد از مزيت‌هاي مالياتي خودروهاي زير ۴ متر هند بهره‌مند شود، طول آن ۳.۹۸ متر است اما فاصلهٔ محوري ۲.۵۴ متري آن مشابه C3 اروپايي است و به همين دليل احتمالاً بر اساس همان پلت‌فرم PF1 پژو-سيتروئن ساخته شده است. بااين‌حال، اين C3 به دليل برخورداري از دماغهٔ بلند، روکش‌هاي پلاستيکي بدنه، گلگيرهاي برجسته، صفحات محافظ نقره‌اي‌رنگ و ريل‌هاي روي سقف، بيشتر شبيه به کراس‌اوور به نظر مي‌رسد تا يک هاچ‌بک. فاصلهٔ ۱۸۰ ميلي‌متري از زمين در ترکيب با اوورهنگ‌هاي کوتاه نيز عملکرد مناسبي را در مسيرهاي ناهموار فراهم خواهد کرد.

C3 جديد در طراحي دنباله‌روي ديگر محصولات سيتروئن است که اين يعني در اينجا هم شاهد همان چراغ‌هاي دوقلو هستيم که در امتداد جلوپنجره کشيده شده‌اند. همچنين نماي بيروني اين خودرو قابليت شخصي‌سازي زيادي هم دارد زيرا سيتروئن رنگ‌هاي مختلفي را براي قسمت‌هايي مثل قاب مه شکن‌هاي جلو، سقف و آينه‌هاي جانبي ارائه مي‌کند.

داخل اين کراس هاچ‌بک فرانسوي هم به لطف ترکيب رنگ‌ها، دريچه‌هاي تهويهٔ خاص سيتروئن و تريم تزئيني روي داشبورد، بسيار مدرن به نظر مي‌رسد. C3 به يک نمايشگر لمسي ۱۰ اينچي اطلاعاتي-سرگرمي مجهز است که بزرگ‌ترين نمونه در اين کلاس محسوب مي‌شود و از اندرويد اتو و اپل کارپلي پشتيباني مي‌کند. پشت غربيلک فرمان آشناي خودرو هم يک صفحه آمپر تمام ديجيتالي جاي گرفته و براي شارژ گوشي‌هاي هوشمند نيز پورت‌هاي USB تعبيه شده است.

 

در طراحي C3 راحتي و کارايي بسيار موردتوجه بوده است و به همين دليل براي آن صندلي‌هايي عريض با فوم نرم، فضاي زيادي براي سرنشينان عقب (۶۵۳ ميلي‌متر فضاي پا)، محفظه‌هاي متعدد براي قرار دادن اشياء در کابين و صندوق بار ۳۱۵ ليتري در نظر گرفته شده است. سيتروئن هنوز اطلاعاتي در مورد پيشرانه‌هاي C3 منتشر نکرده اما دايرهٔ چرخش آن ۱۰ متر اعلام شده که چابکي بالايي را در مناطق شهري به همراه خواهد داشت.

عرضهٔ سيتروئن C3 جديد در نيمهٔ اول سال ۲۰۲۲ در ابتدا در هند آغاز خواهد شد. اين کشور به‌زودي به سومين بازار بزرگ خودرو در دنيا تبديل مي‌شود و سيتروئن که در سال ۲۰۱۹ وارد اين بازار شد، برنامه‌هاي بلندپروازانه‌اي براي اين کشور پرجمعيت آسيايي دارد. اين شرکت امسال C5 ايرکراس را در هند عرضه کرد و تا سال ۲۰۲۴ سه مدل بين‌المللي ديگر را هم به بازار اين کشور خواهد فرستاد.

C3 جديد پس از هند به بازارهاي آمريکاي جنوبي مثل برزيل، آرژانتين، شيلي، کلمبيا، اروگوئه، پرو و اکوادور خواهد رسيد. نمونه‌هاي فرمان راست اين خودرو براي بازار هند در کارخانهٔ چناي در همان کشور توليد مي‌شوند درحالي‌که نمونه‌هاي فرمان چپ براي آمريکاي جنوبي در برزيل به توليد مي‌رسند. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar