سايپا نيوز/ سازمان ايمني ترافيک بزرگراه ملي در آمريکا توصيه کرده است که خودروهاي شورولت بولت خود را در فضاي سربسته پارک نکنيد.

زماني که سازمان آتش نشاني در جروجيا به مکان آتش گرفتن اين خودرو رسيد،‌ موفق شد پيش از آن که آتش به دوج رام پارک شده در کنار آن سرايت کند، خودرو را بيرون بکشند و به زحمت خاموش کند.

جنرال موتورز تمام خودروهاي بولت و بولت EUV را که در سرتاسر دنيا فروخته فراخوانده است تا مشکل باتري هاي آن را رفع کند. همچنين به دارندگان بولت چند توصيه کرده است تا احتمال آتش گرفتن خودرو را به حداقل برسانند. يکي آن که در تنظيمات خود حداکثر شارژ باتري را براي 90 درصد تنظيم کنند، بعد از خالي شدن شارژ باتري بلافاصله آن را شارژ کنند تا با خالي شدن باتري مواجه نشوند، و از همه مهمتر از مردم خواسته اند که خودروي بولت خود را در فضاي باز نگهداري کنند. اما تجربه ي کيسه هاي هواي تاکاتا اين را ثابت کرد که با توصيه و سفارش و درخواست و التماس نمي توان جلوي حوادث را گرفت. دستورالعمل هاي نوشته شده هم با توصيه و سفارش اجرا نمي شوند.

حتي نگهداري در فضاي باز هم هيچ تضميني ايجاد نمي کند که مواد شيميايي به کار رفته در باتري خرابي به بار نياورد. براي مثال خودرويي که در ساکرومنتو در فضاي باز پارک شده بود هم خودش طعمه حريق شد هم دو خودروي همجوار آن که يکي از قضا مازراتي بود.

جنرال موتورز تيم حل مسئله اي را به اين موضوع اختصاص داده است که با سامانه هاي کنترل کيفي OEM از شرکت ال جي کِم،‌ سازنده باتري هاي خودرو و با کمک ابزارهاي تشخيصي به دنبال دلايل اصلي اين معضلي است که به اعتبار اين شرکت لطمه وارد کرده است. در برخي موارد جنرال موتورز مجبور شده است که شورولت هاي بولتي که به مشتريان فروخته دوباره از آنان خريداري کند.

تا به حال آتشي که به جان شورولت هاي بولت جنرال موتورز افتاده، آتش به 2 ميليارد دلار سرمايه اين شرکت زده است. يافتن عيب اصلي اين آتش سوزي مثل يافتن سوزن در انبار کاه و هنوز به طور کامل شناخته و ريشه کن نشده است. اين ماجرا به شرکت باتري سازي ال جي کِم LG Chem هم لطمه وارد کرده و از اعتبار آن نزد خودروسازان کاسته است.

خوشبختانه تا به حال کسي در آتش سوزي شورولت هاي بولت جان خود را از دست نداده است. به دارندگان اين مدل خودرو توصيه شده که اگر جان خود و عزيزانشان را دوست دارند و نمي خواهند به خود و ديگران خسارت بزنند، اين خودرو را در فضاي بسته تنها رها نکنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar