ايسنا/ نايب رئيس کميسيون حقوقي و قضايي مجلس ضمن حمايت از تصميم مجلس درخصوص واردات خودرو با تاکيد بر اينکه خيلي از خودرو سازان داخلي خيال نکنند نور چشم هستند، گفت: نمي شود که آب، برق، گاز و اينگونه هزينه هاي توليد خودرو ساز داخلي ما با ريال محاسبه شود اما محصول آن به دلار در بازار عرضه شود.

حجت الاسلام حسن نوروزي با اشاره به تصميم مجلس درخصوص آزادسازي واردات خودرو عنوان کرد: در کشور ما جلوي واردات خودرو گرفته مي‌شود، از آن سو مديريت ايران خودرو و سايپا به دست مديرعامل دولتي سپرده و - به قول يکي از اين مسئولين وزارت صمت پيش از دولت آقاي رييسي- تلاش مي‌شود چاله هاي مالي وزارت صمت با درآمدهاي ايران خودرو پر شود.

وي افزود: در کشور ما که فقط يک خودرو توليد نمي شود، ايران خودرو، سايپا و چندين خودروساز ديگر فعاليت مي‌کنند که مديرعامل آن ها از سوي دولت تعيين مي‌شود، ده ها مرکز مربوط به خودرو هم داريم که براي بخش خصوصي است، بخش خصوصي اکنون از اين تصميم مجلس ناراحت نيست، چرا که وارد رقابت خواهد شد، يعني تلاش مي‌کند با کاهش هزينه ها خودرو صادر کند و در خارج از کشور با خودروي خارجي به رقابت بپردازد، بنابراين توليد و واردات خودروي برقي، هيبريدي و امثالهم به ميزان معقول چه ايرادي دارد؟

نايب رئيس کميسيون حقوقي و قضايي مجلس تاکيد کرد: خيلي از خودرو سازان داخلي خيال نکنند نور چشم هستند، شنيده ام ايران خودرو ۳۵ هزار ميليارد تومان بدهي دارد، آن وقت ما براي او رقيبي نياوريم و خودرويي هم وارد نکنيم! آن وقت تعدادي خودروي خارجي هم توسط افراد نورچشمي وارد و با قيمت هاي ميلياردي فروخته شود؟چرا بايد اينگونه عمل شود؟

نوروزي عنوان کرد: من معتقدم بايد به ميزان معقول به واردات خودرو بپردازيم و از آن سو هزينه خودروي داخلي را کاهش دهيم، نمي شود که آب، برق، گاز و اينگونه هزينه هاي توليد خودروساز داخلي ما با ريال محاسبه شود اما محصول آن به دلار در بازار عرضه شود.

اين نماينده مجلس در پايان تصريح کرد: وزير صمت بايد هرچه سريعتر اختيار ايران خودرو و سايپا را به دست خود سرمايه‌داران اصلي آن ها بسپارد تا مدير عامل آن را تعيين کنند و دولت صرفا ناظر باشد تا به ميزان معقول خودرو وارد، صادر و توليد شود، قطعا ما در کميسيون حقوقي و قضايي در خصوص تصميم مجلس درباره واردات خودرو، آمادگي لازم براي همکاري با کميسيون صنايع و معادن مجلس را داريم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar