باشگاه خبرنگاران/ در اين گزارش برخي از بو‌هاي رايجي که درون خودرو مي‌تواند نشانه ايرادي در آن باشد، گفته شده است.
 
گاهي اوقات تشخيص ايرادات خودرو به سادگي و با استفاده از بيني شدني است! وقتي داخل خودرو خود هستيد، بويي که در فضاي خودرو پيچيده مي‌تواند به دليل وجود برخي وسايلي باشد که خودتان در آن قرار داده ايد.

اما اگر متوجه بو‌هاي عجيب و غريبي از خودرو مي‌شويد، ممکن است نشان دهد که نوعي مشکل وجود دارد. برخي از بو‌ها ممکن است فقط در هنگام حرکت خودرو قابل توجه باشد و بو‌هاي ديگر فقط در هنگام نشستن خودرو يا هنگام گرم شدن نمايان مي‌شود.

در اين گزارش برخي از بو‌هاي رايجي که درون خودرو مي‌تواند نشانه ايرادي در آن باشد، گفته شده است.

از خودرو بوي شربت شيرين حس مي‌شود: اگر بوي شيرين در خودرو پيچيده است، ممکن است مايع خنک کننده از خودرو نشت کند. اين نشتي مي‌تواند از چيزي به سادگي گيره شلنگ شل شده، واشر ترموستات يا چيز پيچيده تري مانند منيفولد ورودي يا واشر سر ناشي شود.

ساير محل‌هاي احتمالي نشتي ممکن است از درپوش رادياتور يا حتي خود رادياتور باشد (اين امر به احتمال زياد در صورت بوييدن آن در خارج از خودرو).

بوي تخم مرغ فاسد: اگر در خودرو احساس بوي تخم‌مرغ فاسد داشتيد، به احتمال زياد مشکلي روي مبدل کاتاليزوري وجود دارد. اين بو را مي‌توان به مبدل کاتاليزوري نسبت داد که هيدروژن سولفيد موجود در اگزوز را آنطور که بايد تبديل به دي اکسيد گوگرد کند، نمي‌کند.

 

اين بو همچنين مي‌تواند نشان دهنده مشکل سوخت رساني باشد، مشکلي که به راحتي توسط يک مکانيک خوب برطرف مي‌شود. تعويض مبدل کاتاليزوري مي‌تواند هزينه بر باشد. اگر بوي خودرو اذيتتان نمي‌کند، مي‌توانيد براي مدتي با خودرو خود رانندگي کنيد، اما در صورت روشن شدن چراغ "Check Engine" بايد آن را نزد مکانيک خود ببريد.

بوي روغن داغ يعني به زودي متضرر خواهيد شد!
يکي از مهم‌ترين مواردي که با بويايي مي‌توان به آن پي برد، بوي روغن داغ است که در بعضي از خودرو‌هاي پر کار احساس مي‌شود و در صورت عدم پيگيري مي‌تواند منجر به ضرر‌هاي سنگيني در خودرو شود. اين اتفاق در زماني رخ مي‌دهد که روغن به سيستم اگزوز خودرو نشت کرده و بسوزد. با مراجعه به تعميرگاه‌هاي مجاز نسبت به عيب يابي خودرو اقدام کنيد.

در خودرو بوي بنزين مي‌آيد: وقتي بوي بنزين را احساس مي‌کنيد، اولين کاري که بايد انجام دهيد اين است که مشخص کنيد مشکل جدي است يا خير. اگر به تازگي اتومبيل خود را بنزين زده ايد، اين احتمال وجود دارد که بو از طريق دستان شما در فضا بپيچد.

اما اين‌احتمال وجود دارد که نشتي وجود داشته باشد. اطمينان حاصل کنيد که درپوش سوخت خود را به طور ايمن بسته ايد. زير خودرو را چک کنيد و ببينيد آيا روي زمين اثراتي از نشتي است يا خير؛ اگر شاهد بنزين بوديد خودرو خود را فوراً به تعميرگاه بياوريد، زيرا اين نوع نشتي‌ها يک مشکل بالقوه خطرناک هستند که بايد فوراً تعمير شوند. هرگونه بوي سوخت از خودروي شما مي‌تواند خطر آتش سوزي داشته باشد.

به طور کلي در صورتي که با هر کدام از بو‌هاي گفته شده مواجه شديد، بدون فوت وقت به نمايندگي مجاز و يا تعميرگاه‌هاي مجاز مراجعه کرده و مشکل را برطرف کنيد تا از پرداخت هزينه‌هاي اضافي نجات پيدا کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar