تسنيم/ فعالان بازار خودرو معتقدند زمزمه آزادسازي واردات خودرو باعث شده تا همه به نوعي منتظر ارزاني خودرو باشند و دست از معاملات بکشند.

چند روزي از تصويب طرح واردات خودرو در صحن علني مجلس مي گذرد. طرحي که از همان ساعات نخست تصويب موافقان و مخالفان خاص خود را داشت . برخي بر تأثير مثبت آن بر بازار خودرو صحبت مي کنند و عده اي ديگر عدم زير ساخت کافي براي اجراي طرح را بيان و اعلام مي‌کنند در شرايط فعلي نتايج قابلي توجهي نخواهد داشت.

اما از آن طرف واکنش بازار خودرو نسبت به اين طرح قابل توجه است. فعالان بازار خودرو معتقدند در طول چند ماه اخير بازار خودرو در رکود مطلق قرار داشت و در دو هفته اخير تاحدودي معاملات به بازار برگشته بود اما زمزمه آزادسازي واردات خودرو باعث شده تا همه به نوعي منتظر ارزاني خودرو باشند و دست از معاملات بکشند.

امروز فقط آن دسته از افرادي که نياز ضروري به فروش خودرو دارند اقدام به معامله کرده و مابقي تمايلي به فروش خودرو ندارند. مصرف کنندگان هم خوش بين به کاهش قيمت ها هستند و خبري از رونق در خريد و فروش نيست.

به اعتقاد فعالان بازار پيش از اعلام طرح واردات خودرو مالکان خودروهاي خارجي تصور مي کردند خودروهاي عتيقه در اختيار دارند و قيمت هاي نجومي را براي آنها مطرح مي کردند همين افراد امروز احساس خطر کرده و نمي دانند سرنوشت سودهاي بالايي که از فروش خودروهاي کارکرده خارجي کسب مي کردند چه خواهد شد.

بررسي بازار خودروهاي خارجي نشان از آن دارد که طي چند روز اخير خودروي 1 ميلياردي حدود 200 ميليون تومان، خودروي 2 ميلياردي حدود 300 ميليون تومان و خودروهاي بالاي 3 ميليارد و نيم بالاي 450 ميليون تومان کاهش قيمت را تجربه کرده اند.

در حال حاضر النتراي 1 ميليارد و 400 ميليوني توماني به 1 ميليارد و 200 ميليون تومان و سانتافه 2 ميليارد و 100 ميليون توماني به 1 ميليارد و 800 هزار تومان رسيده است.

علاوه بر رکود در فروش خودروهاي خارجي در محصولات داخلي هم بازار شاهد کاهش معاملات است وحتي در برخي از محصولات کاهش قيمت هايي هم به وجود آمده است. بر همين اساس  پرايد 111 با قيمت 153 ميليون تومان، پژو 206 تيپ 2 با قيمت 250 ميليون تومان، پژو 206 تيپ 5 با قيمت 304 ميليون تومان، پژو پارس سال با قيمت 281 ميليون تومان،  سمند ال ايکس 247 ميليون تومان، تيبا 2 با قيمت 160 ميليون تومان، دنا با قيمت 328 ميليون تومان و رانا پلاس 273 ميليون تومان به فروش مي رسد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar