ایران جیب/ «فروش اقساطی خودروهای ایران خودرو» و «اعلام جزئیات فروش قسطی خودرو به بازنشستگان» پس از این دو خبر، برای برخی سوال است که آیا خرید خودرو قسطی به صرفه است و اینکه چه کسانی می‌توانند از این امکان بهره ببرند؟

 با وجود اخباری مانند احتمال آزادسازی واردات خودرو اما خرید خودرو قسطی ماجرایی متفاوت از خرید خودرو نقد دارد و معمولا در خرید اقساط کمتر به احتمال ارزانی خودرو فکر می‌شود. به دلیل تورم ۴۵ درصدی فعلی و نزدیک شدن میزان رشد نقدینگی به ۴۰ درصدی هنوز چشم‌انداز کاهش تورم در اقتصاد ایران رنگ و روی واقعیت به خود نگرفته و دقیقا به همین دلیل است که برخی به دنبال گرفتن وام یا خرید افساطی هستند. در این اقدام معمولا میزان سودی که پرداخت می‌شود به اندازه تورم نیست. اما چطور می‌توان به صورت اقساط خودرو خرید؟

خرید قسطی بدون ضامن!
خرید قسطی بدون ضامن شعار یکی از فروشندگان خودرو اقساط است که چون خودروهای ایران خودرو را می‌فروشد این شائبه به وجود آمده بود که ایران‌خودرو چنین اقدامی می‌کند اما اخیرا ایران‌خودر ارتباط با این طرح را تکذیب کرد.

خودروسازان وضعیت خوبی ندارند. دپوی بیش از ۱۰۰ هزار خودرو ناقص در پارکینگ آنها و زیان بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی بابت اجرای طرح‌های پیش‌فروش و از سوی دیگر کاهش تولید آنها تنها بخشی از اوضاع نامناسب آنهاست. در این شرایط برخی از شرکت‌ها مدعی هستند که می‌توانند خودروهای ایران‌خودرو را به شکل اقساطی در اختیار مشتریان قرار دهند، بدون ضامن و تحویل آنی!

یکی از این شرکت‌ها که مدعی است به صورت قانونی فعالیت می‌کند، اعلام کرده است: «در قوانین این شرکت برای خرید به صورت اقساطی بسته به مدارک مشتری نیازی به ارائه ضامن نیست، شرایط اقساط بسته به توان مالی افراد تنظیم می‌شود و از ۴ ماه تا ۳۶ ماه برای تنظیم اقساط زمان باقی است. همچنین میزان پیش پرداخت بسته به مدارک شغلی و مدارک سکونتی مشتری و خواست مشتری تعیین می‌شود، تا افراد بدون فشار مالی بتوانند برای خرید اقساطی خودرو اقدام نمایند.»

تحویل خودرو در سریع‌ترین زمان ممکن نیز ادعای دیگر این شرکت است که علاوه بر این اعلام کرده: «خریدار پس از پرداخت وجه اولیه و تحویل خودرو و پس از طی مراحل اداری در مدت زمان کوتاهی سندی به نام خود در اختیار خواهند داشت، تنها یک قرارداد رسمی برای پرداخت اقساط تنظیم می‌شود.

پژو پارس، پژو ۲۰۷، سمند، چانگان، کوئیک، پژو ۲۰۶ و هایما از جمله این خودروها هستند که در طرح فروش اقساطی شرکت‌های مربوطه می‌توان مشاهده کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar