پدال/ هیوندای موبیس یک کارخانه تولید قطعات خودروست که در مالکیت گروه هیوندای موتور قرار داشته و اخیراً اعلام کرده دو کارخانه سلول سوختی جدید را در کره جنوبی می‌سازد. تأسیس این کارخانه‌ها بخشی از برنامه جدید هیوندای برای شتاب بخشیدن به توسعه قوای محرکه هیدروژنی می‌باشد. واضح است که هیوندای خواهان سهم بیشتری از این بازار است زیرا جزو چندین خودروسازی می‌باشد که خودروهای هیدروژنی را عرضه کرده و در واقع اصلی‌ترین رقیب تویوتا میرای به شمار می‌رود.

مراسم کلنگ زنی افتتاح این کارخانه‌ها در شهرک صنعتی شهر بین‌المللی چنونگنا در اینچئون کره صورت گرفت. رئیس‌جمهور مون جائه این و نخست‌وزیر هونگ نام کی در این مراسم حضور داشتند که همین موضوع میزان اهمیت و سنگین بودن سرمایه‌گذاری هیوندای را نشان می‌دهد.

افتتاح این کارخانه‌ها ۱.۱ میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت و تولید انبوه آن‌ها از سال ۲۰۲۳ شروع خواهد شد. این کارخانه‌ها با ظرفیت کامل خود خواهند توانست هر سال ۱۰۰ هزار سلول سوخت هیدروژنی تولید کنند. هیوندای موبیس قبلاً بزرگ‌ترین تولید کننده سلول‌های سوختی هیدروژن بوده زیرا هیوندای به دنبال استفاده گسترده از این منبع بوده است.

هیوندای موبیس با تکمیل این کارخانه‌ها ظرفیت تولید کلی ۱۲۳ هزار سلول سوخت هیدروژن در سال را خواهد داشت. تولید انبوه باعث کاهش قیمت شده و هیدروژن را به جایگزین جذاب‌تری تبدیل خواهد کرد.

شاید برخی افراد با دیدن این سرمایه‌گذاری فکر کنند قیمت خودروهای هیدروژنی کاهش خواهد یافت اما هنوز هم مشخص کمبود زیرساخت‌ها وجود دارد. برای مثال فروش هیوندای نکسو به برخی مناطق خاص کالیفرنیا محدود شده است.

البته این به معنی عدم سوددهی نیست. هیوندای موبیس برنامه‌هایی برای گسترش کسب‌وکار هیدروژنی خود و حضور در بخش‌های ماشین‌آلات و لجستیک است. این شرکت قبلاً سلول سوختی خاصی برای لیفتراک‌ها ساخته و حالا روی بیل مکانیکی کار می‌کند.

سونگ وان چو مدیرعامل هیوندای موبیس می‌گوید:

علیرغم نگرانی‌هایی که با وجود کووید ۱۹ شکل گرفته ما تصمیم گرفته‌ایم تا این سرمایه‌گذاری سنگین را برای اطمینان از پیشرو بودن در صنعت سلول سوختی جهانی انجام دهیم. ما به سرمایه‌گذاری بیشتر در تأسیسات خود و تقویت بخش تحقیق و توسعه ادامه خواهیم داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar