اسب بخار/ به تازگی، تصاویر جاسوسی از شاسی بلند تمام برقی مرسدس بنز منتشر شده که قرار است به عنوان GLE الکتریکی به بازار بیاید و عضو جدید سری EQ مرسدس محسوب می شود.


مرسدس بنز EQE به عنوان جایگزین برقی کلاس E مرسدس بنز ماه گذشته در نمایشگاه مونیخ معرفی شد. این سدان تمام برقی در کلاسی پایین تر از مرسدس بنز EQS قرار گرفت تا تکمیل کننده سری EQ مرسدس بنز باشد. پیش تر، تصاویری از نسخه شاسی بلند مرسدس بنز EQS منتشر شده بود و کانسپت این خودرو با نشان میباخ در مونیخ به نماش درآمد. حالا شاسی بلند جدیدی شکار عکاسان شده است که در واقع، نسخه SUV از مرسدس بنز EQE خواهد بود و می توان گفت GLE برقی بنز به حساب می آید.

طراحی و رقیب مستقیم GLE الکتریکی

زمانی که GLE الکتریکی به بازار بیاید رقیب مستقیم ب ام و iX خواهد بود که البته به دلیل معرفی دیرتر راه سخت تری را در بازار خواهد داشت. خودروی مورد نظر ما با پوشش سنگین استتاری پوشیده شده است و نمی توان جزییات زیادی از طراحی آن را شناسایی کرد، اما در یک نگاه هم مشخص است که این خودرو از نسخه شاسی بلند EQS کوچک تر است و از نظر اندازه در رده مرسدس بنز EQC قرار می گیرد. گرچه ما در این مقاله نام GLE الکتریکی را برای این خودرو در نظر گرفته ایم، اما احتمالاً مرسدس بنز نام EQE شاسی بلند یا SUV را برای این کراس اوور برقی در نظر می گیرد.

در مقایسه با آن چه در تصاویر جاسوسی EQS شاسی بلند دیده بودیم، در این خودرو کشیدگی کاپوت کم تر است و ارتفاع کاپوت هم پایین تر قرار می گیرد. سقف این کراس اوور شیب دار طراحی شده و احتمالاً مثل باقی خانواده EQ، در این خودرو هم تمرکز بر آیرودینامیک بودن بدنه بوده است تا زیبایی. در مجموع، طراحی GLE الکتریکی اسپرت و چابک به نظر می رسد و همچنین طراحی چراغ های نهایی را در این خودرو می بینیم و دستگیره های درِ خودرو در نمونه تولیدی همانند این خودرو پنهان طراحی می شوند.

اگرچه عکاس این تصاویر نتوانسته است از داخل کابین تصویری ثبت کند، اما پیش‌بینی می شود سبک کابین EQ را در این خودرو داشته باشیم که این یعنی در نسخه فول این خودرو هایپر اسکرین معروف مرسدس بنز را خواهیم دید. همچنین صفحه نمایش ۱۲٫۸ اینچی در این خودرو سیستم اطلاعات و سرگرمی را در دسترس قرار می دهد و نمایشگر ۱۲٫۳ اینچی جلوآمپر دیجیتال این خودرو را تشکیل خواهد داد که این دو صفحه نمایش ذکرشده در GLE الکتریکی به صورت استاندارد قرار دارد.

مشخصات فنی احتمالی در GLE الکتریکی

براساس آن چه در مرسدس بنز EQE دیده بودیم، احتمالاً در GLE الکتریکی، که نسخه شاسی بلند همان خودروست، همان پیشرانه ها و قدرت را داشته باشیم. این یعنی در نسخه پایه پیشرانه الکتریکی سوار بر محور عقب می شود و توان تولید نهایت قدرت ۲۸۸ اسب بخار و نهایت گشتاور ۵۳۰ نیوتن متر را دارد. تأمین انرژی در این نسخه به وسیله پک باتری ۹۰ کیلووات ساعتی انجام می شود که با هر بار شارژ آن می توان مسافت ۶۶۰ کیلومتر را (براساس استاندارد WLTP) پیمود. این پیشرانه و پک موتور در نسخه مرسدس بنز EQE شتاب صفر تا صد ۵٫۶ ثانیه ای را برای این سدان به ارمغان می آورند و نهایت سرعت ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت را برای این خودرو رقم می زنند. اگرچه اطلاعات ذکرشده برای EQE سدان است، اما احتمالاً همین مشخصات را با کمی تغییر در نسخه شاسی بلند یا همان GLE برقی خواهیم دید. تغییر در راستای افت و کم تر شدن اعداد است چون طبیعتاً وزن نسخه شاسی بلند بیش تر است و نتایج ضعیف تری را در این خودرو خواهیم داشت.

درست همانند اس کلاس جذاب، فرمان پذیری چرخ های عقب را در این خودرو به صورت آپشنال خواهیم داشت که با بالاتر از ۱۰ درجه همچنان بالاترین میزان فرمان پذیری چرخ های عقب در دنیاست. سیستم تعلیق بادی فعال در این خودرو به صورت آپشن قابل سفارش خواهد بود که در سرعت ها و حالت های مختلف رانندگی ارتفاع خودرو را تنظیم کرده است تا بهترین عملکرد را در رانندگی با مرسدس GLE الکتریکی شاهد باشیم.

نسخه قوی تری هم از این خودرو معرفی می شود که سیستم تمام چرخ محرک را خواهد داشت و پیشرانه برقی دیگری سوار بر محور جلو می شود که البته هنوز اطلاعاتی در مورد مشخصات فنی این نسخه منتشر نشده است. با توجه به این که نسخه عکاسی شده بسیار نزدیک به نسخه تولیدی است، پس احتمالاً معرفی این خودرو در نیمه اول ۲۰۲۲ انجام می شود و اواخر سال ۲۰۲۲ عرضه گسترده این کراس اوور را خواهیم داشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar