ایران جیب/ معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: 3600 دستگاه کامیون با عمر کم‌تر از سه سال وارد کشور شده و در گمرکات موجود است؛ هم‌چنین ۱۰۰۰ دستگاه کامیون نیز پیش از این،‌ از گمرک ترخیص شد بنابراین از محل کامیون‌های با عمر سه سال و کم‌تر، ۴۶۰۰ دستگاه کامیون تاکنون نوسازی شده است.

داریوش امانی در باره آخرین آمار نوسازی ناوگان کامیونی از دو محل «واردات کامیون با عمر حداکثر سه سال« و «تولید داخل» اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از سال گذشته تلاش کردند نوسازی ناوگان کامیونی به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.
 

* نوسازی 4600 دستگاه کامیون از محل واردات کامیون‌‌‌های با عمر 3 سال
وی اظهار کرد: طبق آخرین آمار رسمی که گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است، تعداد 3600 دستگاه کامیون با عمر کمتر از سه سال وارد کشور شده و در گمرکات موجود است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین یک‌هزار دستگاه کامیون نیز پیش از این،‌ از گمرک ترخیص شده بود و بنابراین از محل کامیون‌های با عمر سه سال و کمتر، تعداد 4600 دستگاه کامیون تاکنون نوسازی شده است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اضافه کرد: پس از ورود دستگاه قضایی به موضوع و سرخط کردن تعداد زیادی از دستگاه‌های متولی، شرایط ترخیص این کامیون‌ها تسهیل شد‌، موانعی که وجود داشت که تا اندازه‌ای برطرف شده است، همچنین فرآیند‌های دو مرحله‌ای حذف و یک مرحله‌ای شد‌.

وی اضافه‌ کرد: ‌امیدواریم در اسرع وقت این 3600 دستگاه کامیون هم از گمرکات ترخیص و به ناوگان کامیونی کشور اضافه شود تا به این ترتیب متوسط سن ناوگان کامیونی کاهش یابد و جزو ناوگان جوان لحاظ شود.*‌ ثبت 200 تقاضای نوسازی ناوگان کامیونی از محل تولید داخل
امانی بیان کرد: همچنین در پروژه نوسازی ناوگان کامیونی، با سه شرکت تولیدکننده داخلی در موضوع تولید کامیون قرارداد داریم که این قراردادها جاری است و تاکنون تعدادی از رانندگان برای نوسازی مراجعه کرده‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که ‌از محل تولید داخل تاکنون چه میزان تقاضا ثبت شده است؟ گفت:‌ نزدیک به 200 دستگاه کامیون، از محل تولید داخل ثبت نام شده است و این کار ادامه دارد، امیدواریم موضوع مدت زمان بازپرداخت تسهیلات را با اصلاح قانون‌ افزایش دهیم که این موضوع قطعا روند استقبال از نوسازی ناوگان داخل را هم افزایش می‌‌دهد.
 

* پیگیری افزایش زمان بازپرداخت اقساط تسهیلات به 10 سال
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار کرد: این تسهیلات که 80 درصد قیمت کامیون است، از محل وجوه اداره‌ شده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پرداخت می‌شود، نرخ سود این تسهیلات میانگین 6 درصد و پنج ساله است، این مدت زمان پرداخت اقساط، کوتاه است و دنبال این هستیم که با اصلاح قانون، مصوبه بگیریم و مدت بازپرداخت اقساط را به 10 سال افزایش دهیم.
 

* سهم 10 درصدی اسقاط کامیون در تأمین مالی کامیون جدید/ آورده راننده کمتر از 15 درصد
امانی درباره موضوع اسقاط در این طرح نوسازی ناوگان کامیونی توضیح داد: حتما موضوع اسقاط ناوگان فرسوده مطرح است، ما نوسازی را در دستور کار قرار دادیم بنابراین افزایش ناوگان در دستور کار نیست و در هر دو بخش «واردات کامیون با عمر سه سال» و «تولید داخل»، طبق قانون باید اسقاط کامیون انجام شود.

وی درباره سهم اسقاط کامیون در تأمین مالی خرید کامیون جدید برای راننده، اظهار کرد: از محل اسقاط کامیون‌ها، قیمت‌ها متفاوت است، اما تقریبا کمتر از 10 درصد کل رقم کامیون جدید، از محل اسقاط کامیون قدیمی برمی‌گردد، 80 درصد هم تسهیلات سازمان راهداری خواهد بود و کمتر از 15 درصد آورده نقدی متقاضی است.
 

*‌ نوسازی ناوگان مینی‌بوسی امسال در دستور کار
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ‌امسال همچنین به دنبال این هستیم که اگر ظرفیت اعتباری ما جواب دهد، در موضوع بخش مسافری با اولویت ناوگان مینی‌بوسی، سپس ون، سواری کرایه و سپس اتوبوس‌ها اقدام کنیم که امیدواریم این ظرفیت‌سازی به خوبی انجام شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar