سایپا نیوز/ جیل پرت Gill Pratt مدیر عامل مؤسسه تحقیقاتی تویوتا می گوید هر کسی نباید خودروی برقی باتری دار براند.

مدیران ارشد تویوتا به پیروی از مدیر عامل خود همچنان بر طبل گسترش خودروهای هیبریدی می کوبند که 20 سال است وارد بازار جهانی خودرو شده است.

به گفته ی مدیر عامل و رئیس دانشمندان «مؤسسه تحقیقاتی تویوتا» در گردهمایی رویدادهای خودرویی رویترز خیلی از مردم دنیا در مورد تغییرات آب و هوایی پرشور و هیجان هستند اما برای مبارزه با گرمایش زمین لازم نیست همه مردم خودروی برقی باتری دار برانند.

اظهار نظر پرت در حقیقت برگرفته از نظرات اکیو تویودا مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره تویوتا در سال گذشته است. از نظر آنها درست است که خودروهای برقی می تواند نقش بزرگتری در کاهش آلاینده ها داشته باشد اما راهکارها و روش های دیگری هم به طور همزمان باید اجرا شوند. از جمله مدل های هیبریدی برقی-بنزینی تویوتا که با پریز برق قابل شارژ هستند و همچنین خودروهای پیل سوختی که سوختشان هیدروژن است.

پرت در این کنفرانس گفته است که تویوتا به «تنوع در قوای محرکه» باور دارد و معتقد است که مشتریان باید با ابزارهای مختلف در کاهش دی اکسید کربن بکوشند. وی می گوید: «ما نمی توانیم بهترین راه حل را از حالا پیش بینی کنیم و بگوییم فقط این راه [برقی شدن خودروهای بنزینی] به طور کامل مؤثر است.»

مشوق های دولتی باید هدفمند شده و در جهت کاهش آلاینده های کربنی تدوین شوند و وظیفه قانون گذارانی که مشوق را تعیین می کنند انتخاب بهترین فناوری مؤثر در کاهش آلایندگی نیست.

این کنفرانس به دنبال پیشنهادی است که خودروهای بنزینی درون سوز ممنوع شود تا هدف «کربن خنثی» محقق شود [کربن خنثی یا کربن صفر زمانی اتفاق می افتد که میزان تولید و جذب دی اکسید کربن به تعادل برسد] و این پیشنهاد شامل خودروهای هیبریدی [بنزینی-برقی] هم می شود.

تویوتا یکی از خودروسازان اصلی دنیا است که طرفدار دیدگاه های دولت ترامپ بود از جمله سیاست هایی که نمی خواست به ایالات کالیفرنیا اجازه بدهد که تعیین کننده الزامات و استانداردهای آلایندگی باشد. اما به هر حال با عوض شدن دولت و آمدن بایدن، تویوتا مجبور به تغییر موضع شد.

با این که تویوتا این گونه در مورد باتری و خودروهای برقی موضع گرفته اما به تازگی در مورد سرمایه گذاری 13.5 میلیارد دلاری روی باتری های خودروهای برقی اطلاع رسانی کرده است. با این حال برنامه های تولید تویوتا در مقایسه با کشورهای غربی نسبتاً مختصرتر است. دو خودروساز جنرال موتورز و فورد تا سال 2025 بیش از 30 میلیارد دلار برای توسعه خودروهای برقی و باتری آنها سرمایه گذاری کرده اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar