پدال/ شکی وجود ندارد که ب‌ام‌و M5 خودرویی با توانایی‌های گسترده است. این خودرو از سال ۱۹۸۴ تاکنون دل‌های زیادی را تسخیر کرده و در اتوبان‌ها نیز عملکرد درخوری دارد. M5 هرگز مشکلی در عبور از سرعت‌های بالا همچون ۲۴۰ کیلومتر در ساعت نداشته است. این روزها M5 G90 به راحتی می‌تواند از سرعت ۲۹۰ کیلومتر در ساعت هم عبور کند و خم به ابرو نیاورد.

اما همیشه هستند کسانی که به دنبال قدرت بیشتر می‌باشند. برای مثال دست‌اندرکاران شرکت اوولو اتوموتیو نسل فعلی M5 را ارتقا داده و قدرتی قابل‌توجه را گرفته‌اند. برای یادآوری باید گفت نسخه استاندارد این سوپر سدان قدرت ۶۰۰ اسبی و گشتاور ۷۵۰ نیوتون متری تولید می‌کند اما نسخه تیون شده اوولو اتوموتیو قدرت فوق‌العاده ۱۰۰۰ اسب بخاری و گشتاور ۱۳۰۰ نیوتون متری تولید می‌کند.

به ‌این‌ ترتیب نیروگاه ۸ سیلندر ۴.۴ لیتری توئین توربوی این خودرو ۴۰۰ اسب بخار و ۵۴۲ نیوتون متر قوی‌تر شده است. در واقع میزان افزایش قدرت M5 کنونی به اندازه کل قدرت و گشتاور E39 M5 بوده است! پیشرانه ۸ سیلندر ۴.۹ لیتری تنفس طبیعی آن نسل از M5 قدرت و گشتاور ۴۰۰ اسبی و ۵۰۰ نیوتون متری داشته است.

واضح است که اولین کار پس از تیون این هیولا سر زدن به اتوبان خواهد بود. AutoTopNL اخیراً M5 تیون شده را برای تست راهی اتوبان‌های بدون محدودیت سرعت آلمان کرده و هدف نیز پشت سر گذاشتن M5 CS استاندارد با سرعت ۳۱۰ کیلومتر در ساعت بوده است.

این سوپر سدان آلمانی بر پایه اطلاعات جی‌پی‌اس توانسته سرعت ۳۱۹ کیلومتر در ساعت را ثبت کند هرچند با دقت در سرعت‌سنج می‌توان رسیدن به سرعت ۳۲۲ کیلومتر در ساعت را نیز دید. البته باید به چند نکته اشاره کنیم. اول اینکه تست سرعت و شتاب M5 تیون شده در معابر عمومی انجام شده بنابراین قطعاً جا برای بهبود عملکرد وجود دارد. دوم اینکه سرعت شمار دیجیتالی M5 نسبتاً دقیق بوده و فاصله چندانی با داده‌های جی‌پی‌اس نداشته است.

خب با این تفاسیر آیا این M5 تیون شده می‌تواند سریع‌تر از ۳۲۲ کیلومتر در ساعت نیز حرکت کند؟ قطعاً این‌گونه خواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar