سایپا نیوز/ عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت جهان می گوید تا سال 2030 حداقل 30 درصد از خودروهای پایتخت این کشور برقی خواهند بود.

بزرگترین صادرکننده نفت جهان می خواهد به کاهش آلاینده ها و گرمایش کره زمین کمک کند. در «کنفرانس آب و هوای سعودی» فهد الرشید Fahd Al-Rasheed رئیس کمیسیون سلطنتی ریاپ برنامه ای معرفی کرد که با اجرای آن ظرف 9 سال آینده آلایندگی در شهر 8 میلیون نفری ریاض به نصف می‌رسد. در همان روز محمد سلمان ولیعهد عربستان خبر از حذف آلاینده های کربنی در داخل مرزهای خود تا سال 2060 داده است.

این هدف برای پیشبرد و گسترش خودروهای برقی در ریاض در پی دوران گذاری است که در خیلی از کشورهای دنیا در حال اتفاق افتادن است. در چین قرار است تا سال 2025 بیش از 25 درصد از خودروهای نو برقی باشند. بریتانیا گفته است که می خواهد از سال 2030 فروش خودروهای با سوخت فسیلی را متوقف کند.

الرشید در مصاحبه با بلومبرگ گفته است: «ما می خواهیم ردپای کربنی خود را کاهش دهیم و بهترین کار برای این هدف، گسترش خودروهای برقی است.»

معلوم نیست سایر شهرهای عربستان سعودی دنباله روی ریاض باشند و در نهایت فروش خودروهای برقی را اجباری کنند.

البته خود عربستان سعودی که درآمدهای خود را در بازار بورس جهانی سرمایه گذاری می کند، در سهام شرکت خودروسازی لوسید موتورز، رقیب سرسخت تسلا سرمایه گذاری کرده است. به احتمال زیاد صندوق ثروت حاکمیت یا sovereign wealth fund که بخشی از لوسید موتورز را خریداری کرده،‌ در حال گفت و گو با این کمپانی است که در عربستان سعودی کارخانه تولید خودرو بنا بگذارد. شرکت استرالیایی متالز گروپ پی ال سی EV Metals Group Plc‌اخیراً 3 میلیارد دلار در عربستان سعودی برای استخراج فلزات لازم سرمایه گذاری کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar