اسب بخار/ مالکان خودروهای خاص و گران‌قیمت همیشه دوست دارند پلاک خاصی هم روی خودروی خود نصب کنند و به تازگی، پلاکی خاص در آمریکا قیمت گذاری شده است که در صورت فروش گران ترین پلاک دنیا خواهد شد.

مالکان خودروهای خاص و گران‌قیمت همیشه پول زیادی را صرف خرید پلاک های منحصربه‌فرد می کنند. بعضی از این پلاک ها در آمریکا معانی بدی می دهند که متناسب با مالک آن خودروست، بعضی از پلاک ها از آن جا که بسیار کمیاب هستند ارزش زیادی دارند. قیمت پلاک های خاص و کمیاب گاه با قیمت سوپرکارهای گران قیمت برابری می کند، اما به تازگی یک پلاک کالیفرنیا به‌صورت NFT (توکن غیرقابل معاوضه) در سایت OpenSea قیمت گذاری شده است که ارزشی بیش از ۲۰ سوپرکار گران‌قیمت دارد. قیمتی که برای این پلاک خاص در نظر گرفته شده ۲۴٫۴ میلیون دلار است! بله رقم را درست خواندید و در صورت فروش این پلاک گران ترین پلاک دنیا خواهد شد.

چه چیز این پلاک را متمایز می کند؟

این پلاک تنها دو کاراکتر دارد که هر دو هم حرف M لاتین هستند. در کالیفرنیا تا به‌حال بیش از ۳۵ میلیون پلاک ثبت شده است که از دو تا هفت کاراکتر دارند. پیش‌تر بوگاتی شیرون و لافراری را با پلاک های سه کاراکتری دیده بودیم که خود این پلاک ها گران قیمت هستند، اما پلاک های دوکاراکتری در آمریکا بسیار نادر هستند، به‌خصوص اگر هر دو کاراکتر یکسان باشند. جالب است بدانید در آمریکا تنها ۳۵ پلاک دوکاراکتری با کراکترهای یکسان داریم و همین باعث می شود این پلاک قیمت بسیار بالایی داشته باشد. علاوه بر این، این پلاک به‌صورت NFT (توکن غیرقابل معاوضه) هم ثبت شده است که همانند اثرهای هنری دیجیتال اثبات اصالتش فراهم باشد. در پشت این پلاک بارکد QR به‌صورت لیزری هک شده است تا شناساییِ ارزشی و اصالتی این پلاک به سادگی انجام شود.

چرا یک نفر باید چنین مبلغی بپردازد؟

بخش لوکس و اسپرت صنعت خودرو در طول تاریخ رقم های بالای زیادی به خود دیده است. خودرو همیشه یکی از المان هایی بوده که میزان ثروت یک فرد متمول را نشان داده است و رقم هایی نجومی برای خرید یک خودرو پرداخت می شود. ثروتمندان اما علاوه بر خرید خودروهای گران قیمت همیشه تمایل دارند با یک پلاک خاص خودروی خود را متمایز سازند. تصور کنید کسی میلیون ها دلار پول رولزرویس یا بوگاتی تولید محدود خود را داده است و دوست دارد خودرویش را خاص تر از این کند. با خرید تنها پلاک MM در جهان خودروی شما بدون شک خاص ترین خودروی دنیا خواهد شد.

تا امروز در آمریکا گران‌قیمت ترین پلاک با عدد ۱۱ با قیمت ۶۷۵ هزار دلار به‌فروش رسیده است، اما گران قیمت ترین پلاک در ابوظبی به‌فروش رسیده است که با عدد ۱ و به قیمت ۱۴٫۸ میلیون دلار در سال ۲۰۰۹ به‌فروش رسید و حالا اگر این پلاک جدید به‌فروش برسد تبدیل به گران قیمت ترین پلاک خودرو در دنیا می شود. در سال های قبل در ایران هم پلاک های رُند را روی خودروهای خاص دیده بودیم که مشخص نبود چگونه تعویض پلاک این خودروها انجام شده بود، اما بخشی از خاص بودن آن خودروها به پلاک رند و جالب آن ها برمی گشت. البته گویا داستان پلاک های رند در ایران تمام شده است و دیگر خبری از پلاک های رند روی خودروهای خاص و گران نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar