دیجیاتو/ شورولت بالاخره از مدل مورد انتظار کوروت ZO6 مدل ۲۰۲۳ پرده برداری کرد. ZO6 در تمامی بخش های به نسبت کوروت معمولی ارتقا پیدا کرده است و یک سوپرخودرو به معنای واقعی کلمه است. شورولت قول داده که با بهترین کوروت تاریخ طرف هستیم و این محصول نقطه عطفی در تاریخ این نام تاریخی خواهد بود.

شورولت از همان آغاز هدف خود را رقابت با بهترین های این بخش از جمله فراری F8، لامبورگینی هوراکان و پورشه ۹۱۱ GT3 گذاشته است. شورولت با همکاری Pratt & Miller قوای محرکه این خودرو را از صفر ساخته است و با یک موتور کاملا جدید طرف هستیم. پیش از این شورولت از این موتور در مدل مسابقه ای C8 استفاده کرده بود و توانست رتبه اول و دوم مسابقات ۲۴ ساعته دیتونا را از آن خود کند.

قطر هر پیستون این موتور برابر با ۱۰۴.۳ میلی متر است و استورک (میزان جا به جایی پیستون درون سیلندر) آن نیز برابر با ۸۰ ملی متر است و در نتیجه پیستون در حداکثر سرعت ۱۶۵ کیلومتر بر ساعت به حداکثر دور موتور می رسد و این رقم به نسبت باقی موتورهای مجهز به میل لنگ تخت پایین تر است. در نتیجه موتور ساخت شورلت حالت مربعی شکل دارد. حجم این موتور برابر با ۵.۵ لیتر است و حجیم ترین موتور مجهز به میل لنگ تخت و قدرتمندترین موتور V8 تنفس طبیعی است که تا به حال تولید شده است.

حداکثر قدرت برابر با ۶۷۰ اسب بخار در دور ۸۴۰۰ rpm است و حداکثر گشتاور نیز به ۶۲۳ نیوتن متر در حداکثر دور موتور ۶۳۰۰ rpm می رسد. این نیرو توسط گیربکس ۸ سرعته دو کلاچه به چرخ های عقب انتقال داده می شود.

به طور استاندارد تمامی نسخه های کوروت Z06 از سیستم فنربندی مغناطیسی بهره می برند اما برای انتخاب ترمزهای کربن سرامیکی باید پکیج Z07 را سفارش دهید.

در مجموع ۵ نوع چرخ آلومینیومی فورج کاری شده و ۲ چرخ فیبرکربنی قابل انتخاب است. ابعاد چرخ جلو برابر با ۲۰ اینچ و چرخ عقب برابر با ۲۱ اینچ است. به طور استاندارد لاستیک میشلن پایلوت اسپرت قرار داده شده که در صورت انتخاب پکیج Z07 امکان بهره بردن از لاستیک میشلن اسپرت کاپ ۲ R وجود دارد.

تمامی نسخه ها از اسپیلیتر، اسپویلر عقب و دیگر قطعات آیرودینامیکی بهره می برد که توانایی تولید نیروی رو به پایین برابر با ۱۶۴ کیلوگرم نیروی رو به پایین در حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت را دارد.

اگر به دنبال نیروی رو به پایین بیشتر هستید پکیج Z07 را سفارش دهید که توانایی تولید ۳۳۰ کیلوگرم نیروی رو به پایین در سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت را دارد.

در داخل اتاق نیز از تریم کاملا جدید استفاده شده است که شامل قطعات فیبرکربنی در بخش های مختلف از جمله کنسول میانی و فرمان می شود. در مجموع ۳ تریم مختلف توسط شورولت عرضه خواهد شد که شامل ۱LZ، ۲LZ و ۳LZ است که امکان انتخاب از بین ۱۲ رنگ بدنه، ۶ رنگ متفاوت برای کلیپرهای ترمز، ۷ رنگ داخل اتاق، پکیج آیرودینامیکی و...است.

شورولت برای طراحی نسل جدید Z06، یک دستگاه فراری ۴۵۸ ایتالیا و یک دستگاه فراری ۴۸۸ خریداری کرده تا از نظر عملکردی چیزی از یک فراری کم نداشته باشد. شورولت اعتراف کرده که فراری ۴۵۸ ایتالیا را در تملک خود نگاه داشته زیرا خالص ترین عملکرد ممکن و شبیه ترین حالت را به آن چیزی که شورولت به دنبال آن بوده داشته است.

گفتنی است که نسل جدید ZO6 با قیمت پایه ۸۰ هزار دلار از سال آینده میلادی تولید و عرضه خواهد شد و با توجه به اختلاف قیمتی سنگین با سوپراسپرت‌های اروپایی مذکور٬‌ می‌تواند استانداردهای تازه‌ای را در بازار خودروهای اسپرت تعریف کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar