اسب بخار/ به تازگی کمپانی کیا از نسل جدید کراس اوور نیرو با نام کیا نیرو ۲۰۲۳ پرده برداشته که این خودرو در ظاهر تغییراتی عمیق را تجربه کرده است.

همه موافق هستیم که نسل قبل کیا نیرو ظاهر چندان جذابی نداشت و در بازار کراس اوورهای کامپکت در رده معمولی قرار می گرفت. به همین دلیل، کمپانی کیا تصمیم گرفت تغییراتی عمیق در طراحی بدنه و کابین این خودرو لحاظ کند تا جذابیت نیرو را در بازار کراس اوورهای کامپکت بالا برد. طراحی در کیا نیرو ۲۰۲۳ آن قدر عمیق بوده که به راحتی می توان گفت این خودرو هیچ اشتراکی با نسل قبلی خود ندارد و کاملاً تغییر کرده است.

طراحی کیا نیرو ۲۰۲۳

بسیاری ترجیح می دهند خودرو طراحی رادیکال و متفاوتی نداشته باشد و در عوض، مشخصات فنی و ایمنی آن بالا باشد. در بخش طراحی اما کیا ریسک کرده است و طراحی رادیکال و متفاوت را ارائه می دهد. البته سبک به کاررفته در طراحی این خودرو اصلًا غریبه نیست و همان سبکی است که پیش تر در کیا اسپورتیج جدید هم دیده بودیم. طراحی این خودرو برگرفته از کانسپت Habaniro کیاست که در سال ۲۰۱۹ در نمایشگاه نیویورک آمریکا به نمایش درآمد. چراغ های ال ای دی روشنایی روز و چراغ های جلو به سبک همان کانسپت طراحی شده و حتی تضاد رنگی در ستون های آخر این خودرو هم برگرفته از همان سبک طراحی است.

در نمای کناری، طراحی رینگ های دو رینگ را با الگوی Y می بینیم و در نمای عقب چراغ ها در خارج ترین حالت ممکن و به شکل بومرنگ طراحی شده اند. گرچه ستون پهن و مشکی رنگ C در عقب طراحی متفاوتی را برای کیا نیرو ۲۰۲۳ به وجود آورده است، اما یادمان باشد پهن شدن ستون انتهایی باعث شده است دید عقب بسیار محدود شود. همان طور که گفته شد، طراحی برگرفته از کانسپت هابانیرو است اما بزرگ نمایی های طراحی مثل درهای بازشونده به سمت بالا حذف شده است و دوربین های کناری جای خود را به آینه های کناری داده اند.

کابین کیا نیرو ۲۰۲۳

طراحی کابین کیا نیرو ۲۰۲۳ هم مثل طراحی بدنه تغییرات وسیعی داشته و داشبورد این خودرو بسیار شبیه به اسپورتیج جدید شده است. در وسط، صفحه نمایش یکپارچه دوگانه را داریم که تا پشت فرمان کشیده شده است و سیستم اطلاعات و سرگرمی و جلوآمپر دیجیتال را در دسترس قرار می دهد. در قسمت پایین کلیدهای لمسی مربوط به تنظیم سیستم تهویه را داریم و باقی تنظیمات هم از این قسمت انجام می شود. طراحی دسته دنده تغییر کرده و اهرم گرد جدیدی جایگزین دسته دنده قبلی شده است و در کناره های آن کلیدهای فیزیکی گرم کن صندلی، گرم کن فرمان، اتوهلد و کلید دستیار پارک اتوماتیک قرار گرفته اند.

کیا نیرو ۲۰۲۳ در نمایشگاه کره رونمایی شده اما کمپانی هنوز مشخصات فنی این کراس اوور کامپکت را منتشر نکرده است، اما می دانیم که این خودرو در نسخه های هیبرید، پلاگین هیبرید و تمام برقی به بازار می آید و سال آینده به تولید می رسد. احتمالاً اطلاعات مربوط به مشخصات فنی و قیمت این خودرو در تاریخی نزدیک به تولید این محصول مشخص خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar