دیجیاتو/ فورد F-150 یکی از بهترین پیکاپ‌های حال حاضر دنیاست و فروش فوق‌العاده بالایی دارد. به همین جهت هر گاه پیکاپ درشت‌اندام جدیدی معرفی می‌شود، بسیاری آن را با F-150 مقایسه می‌کنند. تازه‌ترین مدلی که در این کلاس معرفی شده، پیکاپ چینی گریت وال Poer Black Bullet است. این پیکاپ البته مفهومی بوده و بر مبنای مدل تولید انبوه Poer ساخته شده است.

بر اساس آمار، در سال گذشته ۴۵۲,۰۰۰ پیکاپ در خاک چین به فروش رسیده است. طبق انتظار شرکت گریت وال موتورز حکمران این بخش از بازار بوده و بیشترین سهم را از آن در اختیار دارد. این شرکت با رونمایی از چند پیکاپ مفهومی در نمایشگاه خودروی گوانگژو قدرت‌نمایی کرده و بیش از پیش برای رقبای خود خط و نشان کشیده است.

کانسپت Poer Black Bullet یکی از پیکاپ‌هایی است که گریت وال در این دوره از نمایشگاه خودروی گوانگژو پرده‌برداری کرده؛ این کانسپت با همکاری یک شرکت چینی فعال در حوزه تجهیزات افترمارکت توسعه یافته است.

در مقایسه با Poer استاندارد، نسخه کانسپت تفاوت‌هایی دارد. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به مواردی مثل نصب هواکش سقفی، تایرهای بزرگ‌تر آفرود، گلگیرهای متورم با محافظ‌های پلاستیکی، وینچ ارتقا یافته و سپر جلو و عقب جدید اشاره کرد. علاوه‌بر این‌ها باید گفت ارتفاع نسخه کانسپت نسبت به مدل استاندارد ۵۱ میلیمتر رشد کرده است.

به غیر از کانسپت مذکور، گریت وال پیکاپ مفهومی Baja Mad Man و نسخه برقی Poer را نیز در نمایشگاه خودروی گوانگژو در معرض دید عموم قرار داده است. کانسپت اول با تمرکز بر محیط‌های آفرود ساخته شده و نسخه برقی Poer همانطور که می‌توان حدس زد، F-150 Lightning را نشانه گرفته است. Poer Pro دیگر مدل رونمایی شده توسط گریت وال در این دوره از نمایشگاه خودروی گوانگژو است که برخلاف انتظار ابعاد کوچک‌تری دارد.

گفتنی است کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند بازار پیکاپ چین تا سال ۲۰۲۵ رشد قابل توجهی پیدا کرده و حجم آن به ۸۴۰ هزار دستگاه برسد. البته این امر منوط به تداوم سیاست‌های فعلی دولت و فراهم بودن امکان استفاده از پیکاپ‌ها در محیط‌های شهری است. انجمن خودروسازان چین پیش‌بینی کرده تا سال ۲۰۳۰ فروش سالانه پیکاپ‌ها در این صورت به ۱.۶۷ میلیون دستگاه خواهد رسید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar