پدال/ وب‌ سایت و مجله‌ی تاپ گیر  به عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه‌های مرتبط با اخبار خودرو، فعالیت می‌کنند. این مجموعه، هر سال برترین‌های صنعت خودروسازی را به انتخاب خود، معرفی می‌کند.

به زحمت می‌توان فردی را در جهان یافت که علاقه‌مند خودروهای مدرن باشد اما با برنامه‌ی تلوزیونی تاپ‌گیر آشنا نباشد. تاپ‌گیر به عنوان برنامه‌ای سریالی با مجری و تصاویر مستند، ۴۴ سال پیش شروع به کار کرد تا خودروهای بازار انگلیس و مسائل مرتبط با آن‌ها را بررسی کند. از سال ۲۰۲۲ با حضور مستمر جرمی کلارکسون در نفش مجری-بازیگر اصلی همراه با جیمز می و ریچارد هموند، مجموعه‌ی تاپ‌گیر بی‌بی‌سی به شهرت جهانی رسید. این سه  نفر، قبل از شروع سری جدید تاپ گیر، سابقه‌ای درخشان در برنامه‌های تلوزیونی مختلف داشتند؛ اما با این مجموعه‌، تبدیل به معروف‌ترین مجری‌-کارشناسان برنامه‌های مرتبط با بررسی خودرو شدند. کلارکسون، از اوایل دهه‌ی ۹۰ میلادی به صورت ناپیوسته، برنامه‌ی تاپ‌گیر را اجرا کرده بود.

محبوبیت برنامه‌ی تاپ‌گیر در سراسر جهان، مدیران بی‌بی‌سی را تشویق کرد تا طرح‌هایی متنوع برای توسعه‌ی آن پیاده کنند. اولین شماره از مجله‌ی تاپ‌گیر با صفحات تمام رنگی، سال ۱۹۹۳ منتشر شد. باگذشت سال‌های متمادی، حالا علاوه‌بر انواع مجلات و کتاب‌های خودرویی مرتبط با تاپ‌گیر، وب‌سایت این مجموعه نیز، مخاطبان بسیار زیادی در سراسر جهان دارد. تاپ‌گیر در شبکه‌های اجتماعی مثل یوتیوب هم، فعالیت و درآمدزایی می‌کند. تصویر فوق، قدیمی‌ترین و جدیدترین شماره از مجله‌ی تاپ‌گیر را نمایش می‌دهد.

امروزه، تاپ گیر، قدرت‌مندترین رسانه‌ی خودرویی دنیا است. به همین دلیل، فعالیت‌های این مجموعه در زمینه‌ی معرفی و بررسی وسایل نقلیه، اهمیت زیادی برای صنعت خودروسازی دارد. وقتی مجریان یا خبرنگاران تاپ گیر، نکات مثبت و منفی یک خودرو یا شرکت سازنده را بازگو کنند، فروش محصول در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

بسیاری از رسانه‌های مرتبط با صنعت خودرو، اقدام به انتشار فهرست‌های مختلف از بهترین یا بدترین خودروها با موضوعات متنوع می‌کنند. این موضوع، در اواخر سال میلادی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند؛ چراکه سایت‌ها و کانال‌های خبری، معمولا بهترین (یابدترین) خودروهای سال گذشته را معرفی می‌کنند. چنین مطالبی، به شدت مورد توجه مخاطبان در روزهای پایانی سال میلادی هستند.

فهرست بهترین خودروهای تاپ گیر در سال ۲۰۲۱، بیشتر به مدل‌هایی اشاره می‌کند که وارد بازار انگلیس شده و طی ماه‌های اخیر توسط کارشناسان این مجموعه در مجله و کانال یوتیوب، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. به همین دلیل، خودروهای ژاپنی و امریکایی که عموما محبوبیت چندانی در بریتانیا و مناطق وابسته ندارند، چندان مورد توجه کارشناسان تاپ‌گیر نبوده‌اند. در سمت دیگر ماجرا، این رسانه امسال تمرکز بسیار زیادی بر خودروهای برقی داشت و سهم مدل‌های الکتریکی را در فهرست برترین‌های ۲۰۲۱، نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar