پدال/ دهه ۸۰ میلادی با وجود هاچبک های داغ، سوپرکارهای جذاب و سفارشی و… جزو بهترین دهه‌های صنعت خودروسازی بوده و شاید به همین خاطر برخی افراد توجه چندانی به دهه ۹۰ میلادی نداشته اند.

اما نباید سریعاً از این دهه عبور کرد. در دهه ۹۰ میلادی بود که شاهد همه‌گیر شدن سیستم‌های تزریق سوخت، ABS و فرمان هیدرولیک بودیم که باعث بهبود دوام، ایمنی و کاربرد خودروها شد. به‌طور خلاصه باید گفت خودروهای دهه ۹۰ میلادی به اندازه کافی مدرن، قابل‌اعتماد و در دسترس هستند اما خب در هر صورت چندین سال از زمان تولید آن‌ها می‌گذرد و حالا به تعداد محدودی در خیابان‌ها دیده می‌شوند؛ و برخلاف بسیاری از خودروهای دهه ۸۰ میلادی، محصولات یک دهه بعد همچنان در دسترس هستند و با قیمت‌های مناسبی نیز می‌توان آن‌ها را تهیه کرد.

لیست پیش روی شما به ترتیب زمانی مرتب شده و تا سال ۱۹۹۵ را شامل می‌شود. توصیه می‌کنیم حتماً این مطلب مفصل را از نظر بگذرانید چراکه خاطرات زیادی را زنده خواهد کرد! با ما همراه باشید.

TVR گریفیت سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۲
قیمت: ۲۰ هزار پوند

نمونه‌های اولیه گریفیت سواری چندان خوشایندی نداشتند اما رفته‌رفته با تکامل طراحی و کابین، دینامیک شاسی این خودرو نیز بهبود یافت. تا اواخر دهه ۹۰ میلادی، گریفیت با پیشرانه ۸ سیلندر روور، طراحی دیفرانسیل عقب و گیربکس دستی عرضه شد که یکی از بی‌شیله‌پیله ترین خودروهای اسپورت زمان خود محسوب می‌شد.

ما یک نسخه TVR گریفیت ۵.۰ سال ۱۹۹۷ را با قیمت ۲۴ هزار پوند پیدا کردیم.

فورد موندئو نسل اول سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۰
قیمت: ۶۰۰ پوند

به راحتی می‌توان جایگزین فورد سیرا محبوب اما بی حاشیه را که عملکردی خوب داشت فراموش کرد ولی موندئو نسل اول محصولی جادار و راحت بود و جایزه خودروی سال ۱۹۹۴ را نیز دریافت کرد. سواری این خودرو نسبت به استانداردهای کلاس خود بد نبود اما از نظر پرفورمنس تعریفی نداشت مگر اینکه مدل مجهز به پیشرانه ۶ سیلندر ۲.۵ لیتری ۱۷۰ اسبی را انتخاب می‌کردید. به‌هرحال موندئو جزو به‌یادماندنی‌ترین محصولات زمان خود بوده است.

ما یک نسخه فورد موندئو نسل اول ۲.۰ سال ۲۰۰۰ را با قیمت ۱۹۰۰ پوند پیدا کردیم.

مارکوس مانتارا سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۸
قیمت: ۲۰ هزار پوند

این شرکت کوچک برای چندین دهه با خودروی ۱۸۰۰GT در بازار حضور داشت و همان خودروی اسپورت و دیفرانسیل عقب را با نام های مختلف ولی با شاسی لوله‌ای تولید می‌کرد. مارتینا، مانتولا، مانتارای و… جزو این نام ها بوده‌اند. مانتارا پس از سال ۱۹۹۲ و به تعداد محدودتری تولید شد و اکثراً دارای پیشرانه‌های ۸ سیلندر روور و شورولت بودند.

ما یک نسخه مارکوس مانتارا اسپایدر ۳.۹ سال ۱۹۹۴ را با قیمت ۱۷۷۵۰ پوند پیدا کردیم.

مزدا RX-7 سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۲۲
قیمت: ۲۰ هزار پوند

این یکی از بهترین خودروهای دهه ۹۰ میلادی در زمینه هندلینگ بوده و وزن کم و پیشرانه روتاری نیز جزو دیگر ویژگی‌های شاخص بوده‌اند. بعدها نمونه‌های فیس لیفت RX-7 با پیشرانه‌های قوی‌تر تولید شدند اما مدل‌های اولیه در بریتانیا خریداران بیشتری داشتند.

ما یک نسخه مزدا RX-7 2.6 سال ۱۹۹۸ را با قیمت ۳۷ هزار پوند پیدا کردیم.

نیسان میکرا K11 سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۲
قیمت: ۵۰۰ پوند

میکرای حبابی شکل اولین محصول کوچک نیسان بود که در بریتانیا تولید می‌شد و توانست جایزه خودروی سال ۱۹۹۳ را کسب کند. این خودرو از ایمنی مناسبی نسبت به کلاس خود سود می‌برد و با پیشرانه‌های ۱۶ سوپاپ عرضه می‌شد. برخی مدل‌های میکرا به فرمان هیدرولیک و گیربکس CVT مجهز بودند.

ما یک نسخه نیسان میکرا ۱.۰ سال ۲۰۰۲ را با قیمت ۸۶۵ پوند پیدا کردیم.

TVR شیمرا سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۳
قیمت: ۱۷ هزار پوند

شیمرا ۱۹۹۲ خودرویی بود که باعث تثبیت جایگاه TVR به عنوان خودروسازی قابل‌ اعتنا شد. این خودرو طویل‌تر، کم ارتفاع‌تر و جادارتر از گریفیت بود و می‌خواست بیشتر یک گرندتورر باشد. هندلینگ سنتی این خودرو نیز پادزهری جذاب در برابر خودروهای اسپورت و کارخانه‌ای‌تر همچون پورشه باکستر محسوب می‌شد.

بیش از ۵ هزار دستگاه شیمرا در کل تولید شد که نسبت به پیش‌بینی‌های ۲ هزار دستگاهی کاملاً بیشتر بود. اگرچه این خودرو در ادامه با پیشرانه‌های بزرگ‌تر هم تولید شد اما ما نمونه اولیه ۴ لیتری را بیشتر دوست داریم.

ما یک نسخه TVR شیمرا ۴.۰ سال ۲۰۰۰ را با قیمت ۲۵ هزار پوند پیدا کردیم.

پورشه ۹۶۸ سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵
قیمت: ۱۳ هزار پوند

پورشه به دنبال تکرار موفقیت ۹۴۴ بود و با بهبود ۸۰ درصدی قطعات این خودرو محصولی جذاب با نام ۹۶۸ را تولید کرد که متأسفانه عمر زیادی هم نداشت. مدل پیست محور کلاب اسپورت نیز به محصولی نمادین تبدیل شده و طرفداران زیادی دارد.

ما یک نسخه پورشه ۹۶۸ اسپورت ۳.۰ سال ۱۹۹۴ را با قیمت ۲۲ هزار پوند پیدا کردیم.

ولوو ۸۵۰ سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۷
قیمت: ۳۵۰۰ پوند

۸۵۰ از طراحی دیفرانسیل جلو و پلتفرم کاملاً جدید استفاده می‌کرد. در بطن این خودرو نیز پیشرانه‌های ۵ سیلندر قرار داشتند. علیرغم معماری نسبتاً جدید این خودرو همانند محصولات قبلی ظاهری جعبه‌ای داشت هرچند مشتریان سنتی از این طراحی خوشحال بودند.

ما یک نسخه ولوو ۸۵۰ ۲.۵ SE سال ۱۹۹۵ را با قیمت ۵۵۰۰ پوند پیدا کردیم.

فراری ۴۵۶ سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۳
قیمت: ۴۰ هزار پوند

فراری‌های پیشرانه جلو و چهارنفره شاید باب میل همه نباشند اما قطعاً طرفداران و جذابیت‌های زیادی دارند. این موضوع به ویژه درباره مدل جذاب ۴۵۶ با طراحی پینین فارینا و پیشرانه ۱۲ سیلندر ۵.۵ لیتری ۴۴۲ اسب بخاری صدق می‌کند. شاید قیمت ۴۵ هزار پوندی برای این خودرو زیاد به نظر برسد اما کمتر از نصف قیمت ۴۵۶ در زمان صفر بودن است.

ما یک نسخه فراری ۴۵۶ ۵.۵ GTA سال ۱۹۹۷ را با قیمت ۴۰ هزار پوند پیدا کردیم.

سیتروئن زانتیا سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۰
قیمت: ۸۰۰ پوند

زانتیای مشهور اما فراموش شده باعث شد طرفداران این سیتروئن دوباره امیدوار شوند. سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک این خودرو اگرچه بسیار جذاب بود اما پیچیدگی‌های زیادی داشت و از نظر میزان اطمینان و دوام باعث ایجاد برخی نگرانی‌ها می‌شد. این زیبای هوشمند به خانواده‌ها نشان داد که محصولات زانتیا چه عملکردی دارند. زانتیا همچنان در کشور ما هم طرفداران زیادی دارد.

ما یک نسخه سیتروئن زانتیا ۱.۸ سال ۱۹۹۶ را با قیمت ۸۰۰ پوند پیدا کردیم.

سوبارو SVX سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶
قیمت: ۲۵۰۰ پوند

موجی از سوپرکارهای جذاب ژاپنی در اوایل دهه ۹۰ میلادی بازار را زیر و رو کردند و پیشنهاد سوبارو هم یک گرندتورر عجیب بود. با استایل آینده‌نگرانه و تکنولوژی‌های جدید، SVX محصولی متمایز نشان می‌دهد و از دیگر ویژگی‌های آن نیز می‌توان به پیشرانه ۶ سیلندر توربوی تخت و سیستم چهار چرخ محرک اشاره کرد.

ما یک نسخه سوبارو SVX 3.3 سال ۱۹۹۴ را با قیمت ۲۸۰۰ پوند پیدا کردیم.

هوندا CRX سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۸
قیمت: ۲۵۰۰ پوند

نسل اول CRX که در دهه ۸۰ میلادی عرضه شده بود محصولی بامزه و دونفره بود که طرفداران زیادی پیدا کرد اما تبدیل آن به مدل تارگا باعث شد برخی طرفداران دل‌زده شوند. البته سقف برقی این خودرو به همراه طراحی جالب باعث شدند بازار بازخورد مثبتی داشته باشد.

ما یک نسخه هوندا CRX 1.6 سال ۱۹۹۸ را با قیمت ۲۷۰۰ پوند پیدا کردیم.

پژو ۳۰۶ سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲
قیمت: هزار پوند

۳۰۶ زمانی از راه رسید که پژو می‌دانست چگونه خودروهایی با سواری هیجان‌انگیز بسازد. این خودرو پس از فورد فوکوس روانه بازار شد و به سنگ محکی در کلاس هاچبک های خانوادگی و هیجان‌انگیز بدل گردید.

پس از نسخه‌های استاندارد ۳۰۶ نوبت به مدل‌های پرفورمنس رسید، چیزی که پژو در تولید آن‌ها استاد بود. شما با انتخاب GTi-6 یا رالی مالک یکی از بهترین خودروهای دیفرانسیل جلوی تاریخ خواهید شد، خودرویی که می‌تواند به عنوان یکی از بهترین هاچبک های تاریخ محسوب شود.

ما یک نسخه پژو ۳۰۶ ۱.۴ LX سال ۱۹۹۸ را با قیمت ۳ هزار پوند پیدا کردیم.

تویوتا سوپرا سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲
قیمت: ۲۰ هزار پوند

کمتر از ۵۰۰ دستگاه از چهارمین نسل تویوتا سوپرای مجهز به پیشرانه توئین توربوی ۳۲۱ اسب بخاری در بازار بریتانیا عرضه شد و نمونه‌های باقی مانده از این خودروی مشهور بسیار انگشت‌شمار هستند. بسیاری از آن‌ها تیون شده‌اند و برخی نیز تصادف کرده‌اند. احتمالاً نسخه‌های کم‌توان‌تر این خودرو گزینه ایده آلی برای تملک خواهند بود هرچند آن‌ها هم قیمت نسبتاً بالایی دارند.

ما یک نسخه تویوتا سوپرا نسل چهارم ۳.۰ سال ۲۰۰۱ را با قیمت ۲۴ هزار پوند پیدا کردیم.

روور ۶۰۰ سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۹
قیمت: هزار پوند

۶۰۰ یکی از بهترین خودروهای تاریخ روور بوده و در واقع نسخه لوکس‌تر هوندا آکورد محسوب می‌شود، چیزی که ضرورتاً بد نیست. در کابین این خودرو تریم چوبی زیاد بکر رفته است. این خودرو همچنین قابل‌اعتمادتر از اکثر محصولات روور بوده و نسخه‌های ۶۲۰ti آن از پرفورمنس خوبی برخوردار بوده‌اند.

ما یک نسخه روور ۶۰۰ ۲.۰ سال ۱۹۹۹ را با قیمت ۱۰۵۰ پوند پیدا کردیم.

فراری F355 سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹
قیمت: ۸۰ هزار پوند

۳۵۵ مدنظر شما در واقع یک برلینتا کوپه زیبا با گیربکس دستی و تاریخچه‌ای مناسب است. بسیاری از افراد این خودرو را جزو زیباترین خودروهای پیشرانه وسط تاریخ فراری می‌دانند. در واقع طراحی F355 ترکیبی از عناصر هدفمند و ظریف است. تجربه رانندگی مدرن این خودرو را نیز افراد زیادی ستایش کرده‌اند.

این خودرو آخرین محصول فراری با شاسی فولادی بوده و البته اولین خودروی فراری با گیربکس پدال شیفتردار فرمول ۱ مانند نیز محسوب می‌شود. مدل‌های مجهز به این نوع گیربکس نیازمند سرویس‌های دوره‌ای بودند اما دوام بالایی داشتند. نسخه‌های اولیه ۳۵۵ نیز با فرمان بدون ایربگ و سیستم‌های تزریق سوخت ساده‌تر بوش عرضه شدند.

ما یک نسخه فراری F355 3.5 سال ۱۹۹۸ را با قیمت ۹۰ هزار پوند پیدا کردیم.

ادامه دارد…

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar