logo
  1. برگزیده
خودرو

همکاری خودروسازان در تولید خودروی ارزان موثر است

منبع
ايرنا
بروزرسانی
همکاری خودروسازان در تولید خودروی ارزان موثر است

ایرنا/ دبیر انجمن خودروسازان گفت: همکاری مشترک خودروسازان به کاهش قیمت تمام‌شده خودروها و تولید خودروهای ارزان کمک خواهد کرد.

«احمد نعمت‌بخش»‌ افزود: با توافق دو مدیرعامل جدید ایران‌خودرو و سایپا، دو شرکت از امکانات یکدیگر بهره‌مند خواهند شد، به‌طوری‌که مقررشده در گام نخست امکان بهره‌مندی سایپا از توانمندی‌های گروه صنعتی ایران‌خودرو در زمینه قوای محرکه فراهم شود.

وی بیان ‌داشت: چنین توافق‌هایی سبب می‌شود شرکت‌ها در برخی زمینه‌ها مانند موتور، پلتفرم مشترک، گیربکس و غیره دوباره هزینه نکنند و چنین اقداماتی در راستای مشترک سازی، به کاهش قیمت تمام‌شده خودروها و تولید خودروهای ارزان کمک خواهد کرد.

این مقام صنفی تصریح کرد: توافق دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور با توجه به امکانات محدود موجود در کشور، اقدام عاقلانه و درستی است که باید تداوم یابد.

وی در ادامه در خصوص طرح خودروسازان برای تولید خودروی ارزان، یادآور شد: اطلاع دقیقی از تولید این خودرو ندارم، اما با وجود استانداردهای سخت‌گیرانه ۸۵ گانه که هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد، انجام این مهم با دشواری‌هایی همراه است.

نعمت‌بخش خاطرنشان کرد: به‌طور قطع در شرایط کنونی که اقشار کم‌درآمد و حتی متوسط با مشکل تامین خودرو مواجه‌اند، چنین طرح‌هایی می‌تواند کارساز باشد و حتی می‌توان برای صادرات آن‌ها نیز برنامه‌ریزی کرد.

هفته گذشته «منوچهر منطقی» معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت از برنامه‌ریزی وزارتخانه برای تولید خودروی ارزان‌قیمت خبر داد و اظهار داشت: تولید خودروی ارزان قیمت فقط مساله ایران نبوده و مربوط به همه کشورها است، زیرا خودروهای موجود برای همه جمعیت جهان مناسب نیست و فقط برای ۲ میلیارد نفر مناسب است.

وی با بیان اینکه خودروی ارزان‌قیمت در بهمن‌ماه امسال رونمایی می‌شود، گفت: در جهان قیمت این خودرو کمتر از ۶ هزار دلار است.

منطقی با بیان اینکه مطالعات مربوط به تولید خودروی ارزان‌قیمت آغاز و این موضوع با خودروسازان مطرح‌شده، ادامه داد: از آنجا که این مهم در نامه رئیس‌جمهور و وزیر صمت نیز آمده، به‌صورت جدی پیگیر آن هستیم.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت با بیان اینکه تولید خودروی ارزان‌قیمت در قالب خودرو برقی و معمولی در حال پیگیری است، تصریح کرد: به نظر می‌رسد خودروی ارزان‌قیمت در بهمن‌ماه امسال رونمایی شود تا کارشناسان بتوانند نظرات خود را ارائه دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar