نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
خودرو

واردات مقطعی خودرو، راهکار خلاصی از آشفته بازار موجود

منبع
ايرنا
بروزرسانی
واردات مقطعی خودرو، راهکار خلاصی از آشفته بازار موجود

ایرنا/ کارشناسان، واردات هرچند مقطعی خودروهای ارزان‌قیمت و غیرلوکس را راهکار خلاصی بازار خودرو از آشفتگی کنونی قلمداد می‌کنند. موضوعی که در صحبت‌های امروز رییس مجلس در صحن علنی شورای اسلامی نیز به‌درستی به آن اشاره شد.

در ماه‌های گذشته موضوع واردات خودرو در کشاکش بین دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و هر از گاهی مسوولان در این زمینه و انجام شدن یا انجام نشدن آن، همچنین مزایا و معایب آن به بحث و صحبت پرداختند.

در آخرین نظر، «منوچهر منطقی»‌ معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نگاه وزارت صمت به واردات خودرو برای تنظیم بازار مثبت است و با توجه به این‌که مجری این موضوع وزارتخانه است، هر زمان نهادهای بالادستی اجازه دهند کار را اجرایی خواهیم کرد.

در حقیقت دیدگاه وزارت صمت این است که یکی از مواردی که به کاهش تقاضاهای کاذب در بازار خودرو می‌انجامد، واردات خودرو است. بنابراین برای تنظیم بازار خودرو به واردات دید مثبت دارد.

دیروز نیز رییس مجلس در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که در برابر پراید ۲۰۰ میلیون تومانی، با پنج‌هزار دلار و ارز ۲۵ هزار تومانی، می‌توان خودرو با کیفیت عالی وارد کرد.

«محمدباقر قالیباف» خاطرنشان‌کرد: این خواسته مجلس بوده و مجمع نیز با آن همراهی کرد؛ این موضوع در ارتقای کیفیت تولید، قیمت تمام شده و تیراژ تولید موثر خواهد بود، بر این اساس از پافشاری مجلس و همراهی مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکر می‌کنم.

کارشناسان معتقدند: امروز گران‌ترین خودروی چینی در ایران بیشتر از ۸۰۰ میلیون تومان نمی‌ارزد اما می بینیم به چه قیمت هایی فروش می‌روند، با این رویه نه فقط صنعت خودرو کشور به جایی نمی‌رسد، بلکه شرایط بدتر هم خواهد شد چرا که آقایان به بهانه تولید و اشتغال، هرچه می‌خواهند بر سر مردم می‌آورند، اما وقتی به عملکرد خود در تنهایی می‌نگرند چیزی جز سرافکندگی نمی‌بینند.

اگر واردات آزاد شود، نخستین اثر آن این است که قیمت خودروی خارجی واقعی می‌شود، این در حالی است که اکنون قیمت خودروها با دلار ۵۸ تا ۷۰ هزار دلاری محاسبه می‌شود.

پس از آن، قیمت مدل‌های قدیمی‌تر همان خودروها کاهش خواهد یافت و اثر روانی خوبی بر بازار نیز خواهد داشت.

پرداخت ۲ تا ۳ برابر قیمت جهانی برای خودروی خارجی
در این زمینه رییس اتحادیه  نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت گفت: امروز رییس مجلس شورای اسلامی به نکته خوبی اشاره داشت و با اجازه یافتن واردات خودرو، می‌توان در این محدوده‌های قیمتی برای تنظیم بازار وارد شد و خودرو وارد کرد.

«سعید موتمنی» بیان‌داشت: امروز در بازار با کمبود خودرو مواجهیم و همه نوسانات، واسطه‌گری‌ها و دلالی‌ها به دلیل کمبود خودرو است.

وی گفت: امروز در حالی سانتافه مدل ۲۰۱۵ حدود ۱.۷ میلیارد تومان در بازار قیمت دارد که در آن سوی مرزها حتی با دلار ۳۰ هزار تومانی، بین هفت تا هشت هزار دلار قیمت دارد.

این مقام صنفی اظهار داشت:‌ از سال ۲۰۱۱ تاکنون با اینکه همه برندهای خوشنام جهان تغییراتی در تزئینات خودرویی، اتاق‌ها و آپشن‌ها و امکانات تولیداتش‌شان داده‌اند، اما هیچ افزایش قیمتی را در محصولات‌شان شاهد نبودیم.

وی ادامه‌داد: خودروی سانتافه صفر کیلومتر مدل ۲۰۲۲ بسته به امکانات آن در بازار جهانی بین ۲۷ تا ۳۰ هزار دلار قیمت دارد و حتی اگر بالاترین قیمت آن را با دلار ۳۰ هزار تومانی محاسبه کنیم ۹۰۰ میلیون تومان می‌شود که در ایران با این پول حتی خودروی چینی هایما هم نمی‌توان خرید.

موتمنی معتقد است: امروز مصرف‌کنندگان ایرانی بین ۲ تا سه برابر قیمت‌های جهانی پول بابت خودروها پرداخت می‌کنند، در حالی که اگر واردات (حتی خودروهای کارکرده و ارزان)‌ اجازه داده شود، هیچ وقت هایما به ۹۰۰ میلیون تومان نخواهد رسید.

وی گفت: ‌به‌طور مثال خودروی هیوندای آی۲۰ از نوع کارکرده با مدل ۲۰۱۵، در بازار جهانی بین سه تا چهار هزار دلار قیمت دارد، همچنین النترا مدل ۲۰۲۲ صفر کیلومتر ۲۲ هزار دلار قیمت دارد که حدود ۶۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود، اما در بازار ما بیش از ۱.۵ میلیارد تومان قیمت خورده است.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت تصریح‌کرد: تنها راه نجات این بازار، واردات خودروی ارزان و کارکرده و نه خودروهای لوکس به صورت مقطعی است.

بازار داخل رقابتی شود
در این زمینه، «مهدی دادفر» دبیر انجمن واردکنندگان خودرو افزود: هرچند خودروی صفر کیلومتر مدل ۲۰۲۲ که بتواند استانداردهای ۸۵ گانه ایران را پاس کند، در بازه قیمتی پنج‌هزار دلاری نمی‌توان یافت، اما خودروی کارکرده و دست دوم می‌توان پیدا کرد.

این مقام صنفی بیان‌داشت: با مشخصات یاد شده، حداقل قیمت خودروها بین هفت تا هشت هزار دلار خواهد بود.

وی گفت: با فرض ورود خودروی پنج‌هزار دلاری، با توجه به اینکه تعرفه واردات به نرخ آزاد است، اگر ۶۰ درصد تعرفه را در دلار ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی ضرب کرده و هزینه‌های عوارض، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، مالیات و شماره‌گذاری، همچنین اسقاط چهار تا هشت دستگاه خودرو (هر اسقاط ۲۰ میلیون تومان) را به آن اضافه کنیم، قیمت این خودرو به ۱۲ هزار دلار خواهد رسید که به معنای خودروی ۳۶۰ میلیون تومانی است.

دادفر خاطرنشان‌کرد: اکنون در بازه قیمتی کمتر از هشت هزار دلار خودروهایی از شرکت‌های معتبر جهانی همچون کیاموتورز، فیات، سوزوکی، داتسون و غیره در مدل ۲۰۲۲ و صفر کیلومتر وجود دارد.

وی بیان‌داشت:‌ از جمله مواردی که سبب می‌شود قیمت‌ها تا حد زیادی افزایش یابد، تعرفه‌های واردات و همچنین استانداردهای ۸۵ گانه است، اما اگر بتوان همین استانداردها را متناسب با اقلیم کشور تعدیل کرد، برخی مشکلات و همچنین قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تاکید بر اینکه باید بازار داخل را به سمت رقابتی شدن پیش برد، تاکید کرد: به‌طور قطع سیاست بر این خواهد بود که فاصله قیمتی بین خودروی داخلی و وارداتی حفظ شود، در غیر این صورت هیچ کس خودروی داخلی نمی‌خرد.

وی در خصوص تاثیر صحبت‌های مطرح شده بر بازار خودرو و قیمت‌ها، تصریح‌کرد: دست‌کم یک سال و نیم است که در این زمینه صحبت می‌شود، اما دیگر کسی به این حرف‌ها توجه نمی‌کند، مگر اینکه بازار در عمل و اجرا چیزی ببیند.

دادفر گفت: مسوولان نیز گرچه شاید یک به یک موافق موضوع واردات خودرو باشند، اما نظرات جمعی همواره مخالف این موضوع بوده است.

وی اظهار داشت: امروز همه مسوولان به این نتیجه رسیده‌اند که باید واردات انجام شود، باید وضعیت بازار و تقاضای آن مدیریت شود، حال کی، کجا، چگونه و با چه شیوه ساختاری، هنوز کسی نمی‌داند.

این مقام صنفی گفت: امروز همه معتقدند خودروی داخلی از نظر کمی و کیفی جوابگوی بازار نیست، اما چه زمان این تابو شکسته شود، مشخص نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره