نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
خودرو

بازرسی و نگهداری موتور خودرو (2)

منبع
خودروکار
بروزرسانی
بازرسی و نگهداری موتور خودرو (2)

خودروکار/ مهمترین بخش و به عبارتی قلب تپنده خودرو، موتور آن است که سلامت و کارکرد صحیح این قسمت، برای داشتن خودرویی سالم ضروری است.

اساسی‌ترین قسمت یک خودرو، پیشرانه آن است که در صورت خرابی، آن خودرو دیگر قابل استفاده نیست.

مراقبت و نگهداری از موتور اتومبیل امری ضروری است که می‌تواند موجب کارکرد صحیح خودرو و آسوده شدن خیال رانندگان در هنگام رانندگی، مخصوصا در مسافت‌های طولانی شود.

به منظور کارکرد صحیح موتور رعایت برخی نکات ضروری است:

5- عملکرد صحیح و کامل سیستم جرقه زنی متضمن اشتعال کامل و یکی از فاکتورهای کارآیی مناسب موتور است. اگر چه به تازگی شمع‌های جدید و پیشرفته وارد بازار کشور شده‌اند اما به دلیل قیمت بالا هنوز چندان کاربردی ندارند، بنابراین برای ایجاد بهترین جرقه، شمع‌های کار کرده را بین ۲۳۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ کیلومتر با شمع‌های نو عوض کنید.

6- در همین بخش توصیه می‌شود که پس از هر ۸۰۰۰ کیلومتر کارکرد، دلکو مجددا بررسی و احتمالا تنظیم گردد ودر دلکوهای پلاتینی بین هر ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر، پلاتین فرسوده تعویض گردد. با این کار علاوه بر راحت‌تر روشن شدن موتور، به احتراق کامل و کاستن از مصرف سوخت نیز کمک می کنید.

7- برای اینکه همواره سوخت کافی به موتور برسد، جا دارد تا هر ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر، پمپ بنزین خودرو از نظر سلامت بازدید شده و صافی آن تمیز شود. فیلتر سوخت را هر ۱۲۰۰۰ کیلومتر تعویض نموده و اتصالات و شیلنگ های سوخت را بازرسی کنید، در صورت بروز نشتی و یا هرگونه خوردگی در آنها بدون درنگ و با سرعت مبادرت به تعویض آن‌ها با انواع مرغوب نمایید، چرا که هرگونه آسیب و کاستی دراین قسمت می تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

8- چنانچه‌ نمی‌خواهید به دلیل‌ تخلیه‌ یا دشارژ شدن‌ باطری‌ دچار مشکل‌ شوید، پس‌ از طی‌ هر ۵۰۰۰ کیلومتر میزان‌ آب‌ اسید باتری‌ را چک‌ کرده‌ و در صورت‌ کمبود فقط آب‌ مقطر به‌ آن‌ اضافه‌ نمایید. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ آب‌ اسید باتری‌ بدلیل‌ برخورداری‌ از اسید سولفوریک‌، قابلیت‌خورندگی‌ شدیدی‌ دارد. بنابراین‌ از تماس‌ آن‌ با پوست‌ و حتی‌ بدنه‌ خودرو جلوگیری‌ کرده‌ و در صورت‌ بروز چنین‌ موردی‌، بلافاصله‌ سطح‌ تماس‌ را با آب‌ سرد شستشو دهید. به‌ یاد داشته‌ باشید که‌ گاز متصاعد شونده‌ از خانه‌های‌ باتری‌، هیدروژن‌ است‌ که‌ میل‌ انفجاری‌ شدیدی‌ دارد. بنابراین‌ ازمجاورت‌ هرگونه‌ جرقه‌ و یا شعله‌ با آن‌ اکیدا اجتناب‌ کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره