فرارو/ آخرین مدل‌های هیوندای سانتافه و کیا سورنتو الان در بازار نزدیک چهار میلیارد معامله می‌شوند. دو شاسی‌بلندی که از نظر فنی رقابت نزدیکی دارند.
 
مقایسه سانتافه با سورنتو، یعنی دوئل شاسی‌بلندی‌های چهار میلیاردی. قیمت سانتافه مدل ۲۰۱۸ در بازار به سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسیده و خریداران سورنتو ۲۰۱۸ برای این محصول الان کمی بیش از چهار میلیارد تومان ناقابل پرداخت می‌کنند. در بازار مدل‌های کارکرده، شرایط برای خریداران سانتافه و سورنتو تقریبا یکسان است و مقایسه مشخصات فنی این دو خودرو، تنور نبرد تن به تن آن‌ها را داغ‌تر می‌کند.

مقایسه قیمت سانتافه با سورنتو
قیمت سانتافه مدل ۲۰۱۸ در بازار به سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسیده است. با این حال مدل‌های تولید شده در سال ۲۰۱۷ را حدود سه میلیارد تومان معامله می‌کنند. سورنتو مدل ۲۰۱۸ الان تقریبا چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ارزش دارد و بابت مدل‌های ۲۰۱۷ تقریبا سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رد و بدل می‌شود. این ارقام مربوط به قیمت هیوندای سانتافه و کیا سورنتو مدل در سایت‌های حوزه خودرو است وگرنه همین الان فروشنده‌ای، سانتافه مشکی مدل ۲۰۱۷ را ۲.۷ میلیارد تومان آگهی کرده و با ۳۰۰ میلیون کمتر از رقم اعلام شده در سایت‌های خبری، دنبال مشتری می‌گردد. یا فروشنده سانتافه مدل ۲۰۱۷ سفید که قیمت پیشنهادی به خریدار را دو میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان درنظر گرفته است. بین آگهی‌های مربوط به فروش سورنتو ۲۰۱۷ رقم سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان را می‌توانیم کف قیمت درنظرگرفته شده توسط فروشنده‌ها بدانیم.

مقایسه قیمت سانتافه با سورنتو در بازار مدل‌های دست دوم
قیمت سانتافه و سورنتو در بازار مدل‌های دست‌دوم بین ۶۰۰ میلیون تومان تا سه میلیارد است. سانتافه مدل ۲۰۱۳ درحالی با قیمت ۶۰۰ میلیون تومان آگهی شده که تا الان ۱۸۰ هزارکیلومتر راه رفته و طبق اطلاعات فروشنده، گلگیر سمت راننده ضربه خورده است. سانتافه مدل ۲۰۰۸ را با قیمت ۹۰۰ میلیون تومان آگهی کرده‌اند. در اطلاعات مربوط به این خودرو به کارکرد ۲۱۶ هزارکیلومتری و داشتن دو لکه رنگ روی بدنه اشاره شده است. بین مدل‌های کارکرده سانتافه، یکی از گران‌ترین گزینه‌ها مدل ۲۰۱۷ است که فروشنده رقم دو میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان را به خریداران پیشنهاد می‌دهد. این مدل تا الان ۲۳ هزارکیلومتر راه رفته و با شرایط فنی و بدنه سالم آگهی شده است. وضعیت کیا سورنتو در بازار مدل‌های کارکرده چطور است؟ یکی از ارزان‌ترین سورنتو‌های کارکرده که مدل ۲۰۰۸ است، با قیمت ۶۲۰ میلیون تومان آگهی شده. این مدل تا امروز نزدیک ۲۵۰ هزارکیلومتر راه رفته و از نظر بدنه به اسم دوررنگ فروخته می‌شود. فروشنده دیگری سورنتو مدل ۲۰۰۹ را ۹۱۰ میلیون تومان می‌فروشد. کارکرد این یکی هم ۲۵۰ هزارکیلومتر است و فروشنده به داشتن دو لکه رنگ روی بدنه اشاره کرده است. سورنتو مدل ۲۰۱۲ را با کارکرد ۱۹۰ هزارکیلومتر دقیقا ۱.۵ میلیارد تومان آگهی کرده‌اند. این مدل از نظر فنی سالم است، اما روی بدنه آن یک لکه رنگ وجود دارد. یکی از گران‌ترین مدل‌های سورنتو کارکرده با قیمت دو میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. این سورنتو سال ۲۰۱۷ تولید و وارد ایران شده، در این سال‌ها ۷۰ هزارکیلومتر راه رفته و از نظر فنی و بدنه سالم است.

سانتافه و سورنتو کارکرده چقدر فروخته می‌شوند؟

خودرو

مدل

کارکرد

مشخصات

قیمت

سانتافه

۲۰۱۳

۱۸۰ هزارکیلومتر

گلگیر سمت راننده ضربه خورده، تمام‌رنگ

۶۰۰ میلیون تومان

سورنتو

۲۰۰۸

۲۵۰ هزارکیلومتر

تمام‌رنگ

۶۲۰ میلیون تومان

سانتافه

۲۰۰۸

۲۱۶ هزارکیلومتری

دو لکه رنگ روی بدنه

۹۰۰ میلیون تومان

سورنتو

۲۰۰۹

۲۵۰ هزارکیلومتر

دو لکه رنگ روی بدنه

۹۱۰ میلیون تومان

سانتافه

۲۰۱۵

۱۲۰ هزارکیلومتر

بدنه و فنی سالم

یک میلیارد و ۵۳۰ میلیون تومان

سورنتو

۲۰۱۲

۱۹۰ هزارکیلومتر

یک لکه رنگ روی بدنه

یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان

سانتافه

۲۰۱۷

۲۳ هزارکیلومتر

فنی و بدنه سالم

دو میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان

سورنتو

۲۰۱۷

۷۰ هزارکیلومتر

فنی و بدنه سالم

دو میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان

مقایسه مشخصات فنی سانتافه با سورنتو
مشخصات فنی سانتافه و سورنتو، حجم موتور این دو مدل را ۲.۴ لیتر نشان می‌دهد. گیربکس شش دنده اتوماتیک، پیشرانه چهار سیلندر و محور متحرک دو دیفرانسیل با قفل الکترونیکی را هم باید جزو سایر مشخصات فنی یکسان بین سانتافه مدل ۲۰۱۸ و سورنتو مدل ۲۰۱۸ بدانیم. راننده هیوندای سانتافه می‌تواند با سرعت حداکثر ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند. شتاب این خودرو ۱۱.۶ ثانیه و مصرف سوخت ترکیبی آن ۸.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر را برآورد می‌شود. نهایت سرعت سورنتو ۲۲۰ کیلومتر بر ثانیه به ثبت رسیده است. شتاب آن ۱۱.۱ ثانیه است و در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف سوخت ترکیبی این خودرو ۸.۸ لیتر تخمین زده می‌شود.

مشخصات فنی

سانتافه (۲۰۱۸)

سورنتو (۲۰۱۸)

حجم موتور

۲.۴ لیتر

۲.۴ لیتر

حداکثر گشتاور خروجی

۲۴۱ نیوتن‌متر

۲۴۵ نیوتن‌متر

حداکثر توان خروجی

۱۸۸ اسب‌بخار

۱۸۸ اسب‌بخار

حداکثر سرعت

۲۲۰ کیلومتربرساعت

۱۹۰ کیلومتربرساعت

شتاب

۱۱.۱ ثانیه

۱۱.۶ ثانیه

مصرف سوخت ترکیبی

۸.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر

۸.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar