چرخان/ خودروسازان چینی به کپی کردن از روی خودروهای دیگر علاقه زیادی دارند به قوانین بین‌المللی کپی‌رایت هیچ توجهی ندارند. به همین دلیل، تاکنون کپی‌های واقعاً آشکار و شگفت‌انگیزی از شرکت‌های چینی دیده‌ایم ولی این یکی از عجیب‌ترین کپی‌هایی است که طی چند وقت اخیر مشاهده کرده‌ایم.

این خودرو یک وانت کوچک است که توسط یک شرکت گمنام چینی بنام Sino Vehicle Hub یا به‌طور مخفف SVH ساخته شده است. این وانت کوچک چینی در ظاهر کپی واضحی از نسل جدید تویوتا تاندرا است. این خودرو تاندر نام دارد که یعنی حتی نام آن‌هم از پیکاپ تویوتا کپی شده است.

البته تویوتا از ساخت این کپی چینی نباید نگران شود زیرا تاندر چینی نه‌تنها کاملاً با تاندرای ژاپنی متفاوت است بلکه هرگز پا در خاک ایالات‌متحده یعنی بازار اصلی پیکاپ تویوتا نخواهد گذاشت. شباهت‌های این دو پیکاپ فقط به نام و طراحی چراغ‌ها محدود می‌شود زیرا تاندر یک وانت کوچک است که به نظر می‌رسد از قطعات لگو ساخته شده است. هرچند این وانت چینی برخی عناصر طراحی تاندرا مثل چراغ‌های جلو و جلوپنجره را کپی کرده اما تناسبات ظاهری آن کاملاً متفاوت و تقریباً خنده‌دار به نظر می‌رسند. سازنده چینی حتی به خود زحمت تغییر نام روی درب پشتی وانت خود را هم نداده است زیرا در اینجا همان نوشته تاندرا دیده می‌شود.

درحالی‌که تاندرای ژاپنی از رینگ‌های 18 اینچی استفاده می‌کند، تاندر چینی روی رینگ‌های 13 اینچی قرار گرفته و برخلاف پیکاپ ژاپنی که برای آفرود آماده است، فاصله زیادی از زمین ندارد. زیر کاپوت نیز دو خودرو کاملاً باهم متفاوت هستند زیرا در سینه تاندر بجای پیشرانه 3.5 لیتری V6 توئین توربوی تویوتا که 390 اسب بخار قدرت دارد، یک موتور 1 لیتری سه سیلندر بنزینی تنفس طبیعی کوچک قرار گرفته است. این موتور که از ایسوزو گرفته شده، آن‌قدر ضعیف است که به‌سختی می‌تواند تاندر را به حداکثر سرعت تنها 100 کیلومتر بر ساعت برساند؛ بنابراین، به نظر نمی‌رسد این وانت کوچک چینی حتی یک‌چهارم توانایی‌های حمل بار تاندرا را داشته باشد.

تاندر اما از کابین قابل‌توجهی برخوردار است که غربیلک فرمان سه پره، تریم قرمزرنگ داشبورد و دریچه‌های تهویه دایره‌ای کرومی از ویژگی‌های آن هستند. در اینجا همچنین نمایشگری به‌عنوان صفحه آمپر دیجیتالی مقابل رانده قرار گرفته که تا میانه داشبورد کشیده شده و حتی به دوربین دید عقب هم مجهز است. شرکت SVH قیمت این وانت کوچک و عجیب را 6 هزار دلار اعلام کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar