پدال/ شرکت کاترپیلار اولین کامیون معدن تمام برقی دنیا را با قدرت ۲۶۵۰ اسب بخار و توانایی حمل بار ۲۶۵ تن معرفی کرد. هدف از ساخت این محصول جدید کمک به کاهش آلایندگی صنعت معدن و حرکت به سمت آینده‌ای پایدارتر است.

این کامیون معدن تمام برقی که ۷۹۳ الکتریک نام دارد از ظاهری باابهت و تناسبات مشابه با کامیون شرکت‌های آنگلو آمریکن و شرکت ویلیامز سود می‌برد. البته محصول آنگلو آمریکن در نسخه‌های تمام برقی و هیدروژن/برقی معرفی شده بود اما پروتوتایپ کاترپیلار فقط از قوای محرکه برقی استفاده می‌کند. این کمپانی مشخصات غول معدنی خود را اعلام نکرده اما می‌دانیم که این کامیون بسیار بزرگ می‌تواند حداکثر ظرفیت حمل بار ۲۶۵ تن مشابه نسخه استاندارد را داشته باشد و مسیر بیش از ۷ کیلومتری را در تأسیسات توسان کاترپیلار در آریزونا طی کند.

گفته می‌شود کامیون معدن برقی این شرکت حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت خواهد داشت و خواهد توانست مسیر ۱ کیلومتری با شیب ۱۰ درصد را با سرعت ۱۲ کیلومتر در ساعت طی کند. همچنین این کامیون پس از طی مسیر یاد شده می‌تواند در مسیری با شیب سرپایینی ۱۰ درصدی حرکت کرده تا مقداری از انرژی از دست رفته را دوباره احیا کند. کاترپیلار می‌گوید این محصول در نهایت شارژ کافی برای انجام برخی کارهای دیگر را نیز دارد. در مراسم به‌کارگیری و تست این کامیون معدن برخی شرکت‌ها نیز حضور داشته‌اند. این شرکت‌ها که به دنبال دستیابی به اهداف بدون آلایندگی خود هستند شامل شرکت‌های BHP، فری پورت مک موران، نیومونت کورپوریشن، ریو تینتو و… بوده‌اند.

رئیس گروه صنعتی کاترپیلار می‌گوید:

تیم جهانی ما به دنبال توسعه این کامیون برقی بوده تا به مشتریان در دستیابی به اهداف آتی خود کمک کند. این محصول جدید نمایانگر دستاوردی قابل‌توجه است و ما از به‌کارگیری این محصولات در سراسر جهان بسیار هیجان‌زده خواهیم بود.
 
کاترپیلار اشاره زیادی به جزئیات برنامه‌های آتی خود نکرده و تنها گفته که سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی را برای استفاده از تکنولوژی‌های انرژی تجدید پذیر در تأسیسات خود انجام خواهد داد تا بستر آزمایش بزرگی برای معدن کاری پایدار در آینده ایجاد کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar