پدال/ تنها یک نمونه‌ فراری ویژن گرن توریسمو در ابعاد واقعی ساخته خواهد شد. این مدل برای رانندگی در بازی گرن توریسمو معرفی شده و طراحی الهام گرفته از خودروهای فرمول یک کلاسیک دارد.

سبک طراحی قدیمی آینده‌نگر (retro-futuristic) برای فراری ویژن گرن توریسمو استفاده شده است تا یادآور خودروهای افسانه‌ای شرکت سازنده در سال‌های دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ میلادی باشد. حالت خاص نمای روبرو در فراری ۳۳۰ P3 و ۵۱۲S به خوبی در ویژن گرن توریسمو (VGT) نیز دیده می‌شود.

فرم بدنه و محل قرارگیری راننده در وسط فراری VGT، خودروهای فرمول یک دهه‌ی ۱۹۷۰ را به یاد می‌آورد. عدد ۷۵ روی بدنه نیز، قدمت فراری در مسابقات سرعت را نشان می‌دهد؛ چراکه اولین خودروی مخصوص پیست فراری با نام ۱۲۵S در سال ۱۹۴۷ ساخته شد.

برخلاف نمای روبرو، حالتی بسیار مدرن و آیرودینامیک در عقب دیده می‌شود. این بخش، شباهت بسیار زیادی به فراری ۴۹۹P دارد که ماه گذشته برای حضور در مسابقات جهانی WEC و لمان ۲۴ ساعته رونمایی شده است.

ظاهرا، فراری VGT صرفا یک طرح مفهومی برای علاقه‌مندان برند ایتالیایی و بازی‌های پلی‌استیشن محسوب می‌شود اما شبیه‌سازی آیرودینامیک و بازبینی فنی با نرم‌افزارهای پیشرفته نیز داشته است. حتی برای طراحی چرخ‌ها و مجرای هدایت هوا در جلو، ابتکاراتی وجود دارد که می‌تواند برای خودروهای واقعی فراری استفاده شود.

برای پیشرانه هیبریدی، موتور ۳ لیتر توئین توربوشارژ موجود برای ۲۹۶ GTB و  GTSاستفاده شده که مخصوص مدل مسابقه‌ای ۴۹۹P نیز خواهد بود. باتوجه به اینکه VGT برای رانندگی در پیست‌های واقعی استفاده نخواهد شد، نهایت قدرت ممکن به میزان ۱۰۳۰ اسب بخار و گشتاور ۱۱۰۰ نیوتن‌متر در اختیار راننده‌ی مجازی خواهد بود. این پیشرانه بیشترین قدرت را در ۹ هزار دور بر دقیقه تولید می‌کند.

گیربکس فراری VGT  از خودروهای فرمول یک گرفته شده است. موتور برقی به‌تنهایی، ۳۲۶ اسب بخار قدرت دارد و نقش مهمی در گشتاور تولیدی بازی می‌کند. بنابر اعلام شرکت سازنده، وزن خالص فراری VGT محدود به ۱۲۵۰ کیلوگرم و مشابه مزدا MX-5 میاتا است. تقسیم وزن جلو و عقب نیز، ۴۳/۵ به ۵۶/۵ درصد خواهد بود.
 
براساس شبیه‌سازی‌های انجام شده، سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت فراری ویژن گرن توریسمو، کمتر از ۲ ثانیه است و این ابرخودرو می‌تواند در زمان ۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۲۰۰ کیلومتر برساعت برسد. نهایت سرعت نیز، ۳۵۰ کیلومتر برساعت خواهد بود. فراری VGT با رانندگی مجازی در پیست  فیورانو، زمان یک دقیقه و ۱۰ ثانیه ثبت کرده است.

اوایل دی‌ماه امسال، فراری ویژن گرن توریسمو به خودروهای قابل استفاده در بازی Gran Turismo 7 اضافه خواهد شد. برنده‌ی مسابقات جهانی گرن توریسمو طی روزهای آینده، نخستین بازی‌کننده‌‌ای خواهد بود که دسترسی به فراری VGT روی PS5 خواهد داشت.

تک نمونه‌ از فراری ویژن گرن توریسمو در ابعاد واقعی، اواخر آذر ماه امسال به موزه‌ی فراری مارنلو می‌رسد و حدود ۶ ماه نمایش عمومی خواهد داشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar