دنیای اقتصاد/ مزدا با اجرای برنامه‌ای تازه قصد دارد مدل‌های الکتریکی خود را افزایش دهد. این شرکت هفته گذشته اعلام کرد برای ساخت خودرو‌های الکتریکی و باتری ۵/ ۱۱تریلیون ین معادل ده‌میلیارد و ۶۰۰‌میلیون دلار سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
 
به گزارش BBC، مزدا در رقابت برای ساخت خودرو‌های الکتریکی از دیگر خودروسازان عقب افتاده است. این شرکت تنها یک مدل الکتریکی دارد که آن هم به خاطر مسافت کمی که با هر شارژ می‌تواند حرکت کند پرطرفدار نیست. مدل‌های هیبرید این شرکت هم تنوع زیادی ندارند و از رقیبانشان کمتر هستند. برنامه‌ای که مزدا اعلام کرده سه مرحله دارد که در پایان مرحله دوم بین سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۲۷ چند مدل‌ الکتریکی به محصولاتش اضافه خواهد کرد. مزدا در مرحله سوم بین سال‌های ۲۰۲۸ تا ۲۰۳۰ به طور کامل بر عرضه محصولات الکتریکی تمرکز خواهد کرد. آکیرا ماروموتو، مدیر مزدا می‌گوید این شرکت علاوه بر مدل‌های الکتریکی در ساخت قوای محرکه هیبرید-الکتریکی هم سرمایه‌گذاری خواهد کرد. از جمله قرار است مدل MX-۳۰، تنها خودروی الکتریکی شرکت سال آینده با قوای محرکه هیبرید-الکتریکی عرضه شود.

مزدا پیش از اعلام برنامه تازه‌اش پیش‌بینی کرده بود تا سال ۲۰۳۰ سهم خودرو‌های الکتریکی از فروش کارخانه ۲۵درصد باشد. این شرکت حالا پیش‌بینی خود را تغییر داده و می‌گوید این سهم می‌تواند تا ۴۰درصد افزایش یابد. انتظار می‌رود با اجرای قوانین سخت‌گیرانه برای حفظ محیط زیست، فروش خودرو‌های الکتریکی در چند سال آینده بیشتر شود. موسسه تحقیقاتی دلوییت پیش‌بینی کرده فروش خودرو‌های الکتریکی از دو‌میلیون و ۵۰۰ دستگاه در سال ۲۰۲۰ به ۳۱میلیون و صد دستگاه در سال ۲۰۳۰ افزایش یابد. مزدا همزمان با اعلام برنامه تازه‌اش دو عکس از کانسپتی منتشر کرد که توجه بسیاری برانگیخت. خودروساز ژاپنی هیچ اطلاعاتی درباره این خودرو منتشر نکرده، اما رسانه‌ها پیش‌بینی می‌کنند این خودروی اسپرت الگویی برای ظاهر مدل‌های آینده شرکت باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar