فارس/ به عقیده کارشناسان، این روزها، روزهای خوش خودرویی‌ها در بورس است، خودروسازها با نجات از قیمت‌گذاری دستوری و با عرضه خودرو در بورس، با افزایش قیمت بیش از 20 تا 80 درصدی نسبت به قیمت پایه کارخانه، محصولات خود را به فروش می‌‌رسانند.

 بازار سرمایه پس از چند روز درجا زدن‌، تا حدودی امروز روند مشخص به خود گرفت، البته این روند برخلاف انتظارات، کاهشی بود. 

در وضعیت کنونی برخی از تحلیلگران تکنیکال از اثر سطح مقاومت در مرز یک میلیون و 422 هزار واحد صحبت می‌‌کنند که مشکل زیادی را برای سهامداران ایجاد کرده است، تحلیلگران بنیادی نیز افزایش ریسک‌‌های سیستماتیک را موجب کاهش ارزش معاملات در بورس می‌دانند.

برخی دیگر از تحلیلگران بازار سهام، کلید رونق بورس را سیاسی می‌دانند و معتقدند وضعیت بازار را عوامل سیاسی توضیح می‌دهد و راه حل مشکلات بازار نیز عمدتاً سیاسی است، بنابراین فعلا بازار در ابهام و نااطمینانی عمیقی به سر می ‌برد.

* پنج ریسک مهم در شرایط فعلی بازار سرمایه
رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: در بازار سرمایه، بسیاری از معامله ‌گران دست از خرید و فروش کشیده‌‌اند و تداوم روند خروج سرمایه حقیقی، مهمترین نگرانی این روزهای اهالی بازار سهام است.

وی ادامه داد: بازار سرمایه در وضعیتی ساکن قرار دارد و به نظر می رسد آرامشی قبل از طوفان در بورس اتفاق افتاده است. مشخص نبودن وضعیت بودجه سال 1402، افزایش قیمت دلار، تورم بالا و عدم تصمیم گیری درست در خصوص نرخ حامل‌‌های انرژی و خوراک پتروشیمی‌ها و غیره، همگی دست به دست همه داده‌اند که بازار را در یک آرامش ملتهب قرار دهند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: این روزها، روزهای خوش گروه خودرویی به حساب می ‌آید، خودروسازها با نجات از قیمت‌گذاری دستوری و با عرضه خودرو در بورس، با افزایش قیمت بیش از 20 تا 80 درصدی نسبت به قیمت پایه کارخانه، محصولات خود را به فروش می‌‌رسانند و سهامداران نیز به این گروه واکنش مثبتی نشان داده‌اند و این گروه باز هم لیدر بازار سرمایه شده است.به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar