مهر/ بررسی بازار خودرو در بازه زمانی یک ماهه نشان می دهد که قیمت ها بین ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان در مدل های مختلف دچار نوسان قیمتی شده و این در حالیست که معاملات خاصی در بازار انجام نمی شود.

بازار خودرو پس از چند ماه سکوت و ثبات نسبی، طی یک ماه گذشته مجدد دچار نوسان و افزایش قیمت محسوس بین ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان شده است؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد که پراید ۱۱۱ معادل ۲۱۴ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ معادل ۲۰۰ میلیون تومان، تیبا هاچ بک معادل ۲۲۴ میلیون تومان، تیبا صندوق دار معادل ۲۱۹ میلیون تومان، ساینا معادل ۲۳۰ میلیون تومان، کوییک دنده‌ای معادل ۲۲۹ میلیون تومان و کوییک اتوماتیک پلاس معادل ۳۱۲ میلیون تومان در بازار آزاد قیمت خورده‌اند.

همچنین پژو ۲۰۶ تیپ ۲ معادل ۳۴۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ معادل ۴۱۰ میلیون تومان، پژو پارس ساده معادل ۳۷۰ میلیون تومان، دنا معمولی معادل ۴۴۵ میلیون تومان، رانا پلاس معادل ۳۵۰ میلیون تومان و سمند LX ساده معادل ۳۳۸ میلیون تومان در بازار آزاد قیمت خورده‌اند.

در این بین بررسی بازار خودرو حکایت از آن دارد که معاملات خاصی در بازار انجام نمی‌شود و بازار در یک رکود نسبی به سر می‌برد؛ نکته مهم اینکه اگرچه قیمت خودرو همواره متناسب با نوسانات نرخ دلار افزایش می‌یافت اما مؤلفه دیگری هم در تغییر قیمت خودروها اثرگذار بوده و آن عرضه کم خودرو به بازار است.

بر همین اساس نیز، هم مشتریان واقعی و هم فروشندگان به امید تغییر وضعیت عرضه و انتظار برای رسیدن خودروهای وارداتی به بازار کشور، از معاملات عقب نشینی کرده و بازار خودرو پیش از موعد در یک خواب زمستانی فرو رفته است.

البته آنطور که متولیان وزارت صمت می‌گویند تعدادی از خودروهای وارداتی به پشت مرزهای کشور رسیده‌اند اما با این وضعیت قیمت دلار در بازار، باید منتظر ماند و دید این خودروها با چه قیمتی عرضه خواهند شد؛ پیش از این مسئولان اعلام کرده بودند که خودروهای خارجی با قیمت‌های اقتصادی و از محدوده ۲۰۰ میلیون تومان به بالا عرضه خواهند شد این در حالیست که ارزان‌ترین خودروی ایرانی مربوط به پراید ۱۳۱ با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان می‌شود بنابراین اینکه خودروی خارجی نیز هم قیمت با خودروهای هم ردیف با پراید و تیبا عرضه شود، جای سوال است.

در جدول زیر قیمت خودروهای پرتیراژ عمدتاً مدل ۱۴۰۱ از ۱۵ آبان تا ۱۴ آذر ۱۴۰۱ آمده است.

خودرو۱۵ آبان ۱۴۰۱۱۴ آذر ۱۴۰۱
سمند LX۳۲۲ میلیون تومان۳۳۸ میلیون تومان
پژو پارس LX۴۱۰ میلیون تومان۴۴۰ میلیون تومان
پژو پارس xuvp۳۳۰ میلیون تومان۳۷۰ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۲۳۱۳ میلیون تومان۳۴۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ (۹۹)۳۷۵ میلیون تومان۴۱۰ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما۳۴۳ میلیون تومان۳۷۱ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ دنده‌ای پانوراما۴۳۰ میلیون تومان۴۷۵ میلیون تومان
رانا پلاس۳۲۵ میلیون تومان۳۵۰ میلیون تومان
دنا۴۱۰ میلیون تومان۴۴۵ میلیون تومان
دنا پلاس توربو دنده‌ای۴۸۲ میلیون تومان۵۵۰ میلیون تومان
هایما S۷ توربوپلاسیک میلیارد تومانیک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان
هایما S۵ اتوماتیک۸۹۵ میلیون تومان۹۸۰ میلیون تومان
تارا۴۴۸ میلیون تومان۵۱۵ میلیون تومان
سورن پلاس۳۵۴ میلیون تومان۳۷۵ میلیون تومان
سایپا ۱۱۱۲۰۴ میلیون تومان۲۱۴ میلیون تومان
سایپا ۱۳۱۱۸۴ میلیون تومان۲۰۰ میلیون تومان
ساینا۲۰۹ میلیون تومان۲۳۰ میلیون تومان
تیبا۲۰۱ میلیون تومان۲۱۹ میلیون تومان
تیبا ۲۲۰۸ میلیون تومان۲۲۴ میلیون تومان
کوییک دنده‌ای۲۱۲ میلیون تومان۲۲۹ میلیون تومان
کوییک اتوماتیک پلاس۳۰۳ میلیون تومان۳۱۲ میلیون تومان
شاهین۳۶۰ میلیون تومان۳۹۰ میلیون تومان

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar