پدال/ برنامه خودروسازی اپل با همکاری برندهای بزرگ جهان دنبال می‌شود.  یکی از مهندسان باسابقه لامبورگینی نیز برای این پروژه استخدام شده است.

جدیدترین شایعات درباره خودروی اپل نشان می‌دهند این محصول جدید قیمت کمتر از ۱۰۰ هزار دلار خواهد داشت. البته منابع ناشناس به بلومبرگ گفته‌اند خودروی اپل ظاهراً تا سال ۲۰۲۶ تولید نخواهد شد و این بازه زمانی یک سال دیرتر از برنامه‌های اولیه اپل بوده است. همچنین منابع یاد شده به برخی جزئیات احتمالی از این محصول جدید اشاره کرده‌اند. خودروی اپل از سیستم‌های کمک‌راننده پیشرفته‌ای استفاده خواهد کرد و توانایی رانندگی خودکار در بزرگراه را خواهد داشت. حسگرهای لیدار و رادار نیز اقدام به بررسی شرایط جاده خواهند کرد. یک پردازنده با نام دنالی می‌تواند سیستم‌های مختلف را کنترل کرده و گفته می‌شود قدرت آن چهار برابرِ قوی‌ترین چیپ های اپل خواهد بود.


در زمان رانندگی غیر خودکار راننده با استفاده از غربیلک فرمان سنتی و پدال‌ها اقدام به کنترل خودرو خواهد کرد. پروژه خودروی اپل تاکنون فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده است. ظاهراً در سال ۲۰۱۶ برنامه‌های این شرکت برای تولید محصولی واقعی لغو شد و اپل تصمیم گرفت روی توسعه تکنولوژی خودران تمرکز کند. بعداً نیز اخبار گوناگونی درباره گفت‌وگوی اپل با چندین خودروساز برای تولید این خودرو منتشر شد. ظاهراً اپل با هیوندای و نیسان دراین‌باره گفت‌وگو کرده بود و شایعاتی نیز درباره همکاری با تویوتا به گوش می‌رسید. برخی منابع خبری هم به همکاری اپل با ال‌جی و مگنا اشاره کرده بودند.

خود اپل اشاره چندانی به پروژه خود نداشته است. در سال ۲۰۲۱ شایعاتی درباره خریداری کارخانه اسبق کرایسلر در نزدیکی فونیکس آریزونا به گوش رسیده بود. ظاهراً اپل برای توسعه این خودرو مهندس باسابقه لامبورگینی،  لوئیجی تارابورلی را استخدام کرده است. او مهندس بخش شاسی و دینامیک سواری خودروهای لامبورگینی بوده و در توسعه سیستم تعلیق، فرمان، ترمز و سیستم‌های کمک‌راننده مسئول بوده است. اگرچه خودروی اپل هنوز راهی خط تولید نشده اما این شرکت به تکامل نرم‌افزار تلماتیک کار پلی خود ادامه می‌دهد. تیزر این سیستم در کنفرانس اپل در سال ۲۰۲۲ منتشر شد. نرم‌افزار یاد شده قادر خواهد بود چندین نمایشگر همچون نمایشگر سیستم اطلاعات سرگرمی و پشت آمپرها را پشتیبانی کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar