چرخان/ چانگان نسخه هیبریدی نسل سوم کراس‌اوور CS75 پلاس را با نام iDD در کنفرانس جهانی چانگان اتومبیل پارتنر در چین رونمایی کرده است. این خودرو از قوای محرکه هیبریدی iDD چانگان استفاده می‌کند که از یک پیشرانه 1.5 لیتری توربو به همراه یک موتور الکتریکی تشکیل شده است. CS75 پلاس برای اولین بار در سال 2019 معرفی شد و همان‌طور که از نامش مشخص است، نسخه‌ای لوکس‌تر و جدیدتر از CS75 سال 2013 محسوب می‌شد. سپس نسل دوم CS75 پلاس نیز در سال 2022 معرفی شد. این خودرو 4,700 میلی‌متر طول، 1,865 میلی‌متر عرض و 1,710 میلی‌متر ارتفاع دارد و فاصله محوری آن برابر با 2,710 میلی‌متر است.


چانگان CS75 پلاس معمولی

در این کنفرانس، رئیس چانگان اتومبیل اعلام کرده که این شرکت قصد دارد تا سال 2025 چهار میلیون دستگاه خودرو به فروش برساند که سه میلیون دستگاه آن با برند چانگان خواهد بود درحالی‌که 35 درصد آن به مدل‌های انرژی نو اختصاص خواهد داشت و 15 درصد در بازارهای صادراتی فروخته خواهد شد. تا سال 2030 نیز این شرکت فروش پنج میلیون دستگاهی را هدف قرار داده است که 4 میلیون آن از برند چانگان خواهد بود و بیش از 60 درصد این فروش را مدل‌های انرژی نو تشکیل خواهند داد. تا این سال 30 درصد فروش چانگان نیز در بازارهای صادراتی خواهد بود.

در قوای محرکه هیبریدی iDD چانگان پیشرانه 1.5 لیتری چهار سیلندر توربو 170 اسب بخار قدرت و موتور الکتریکی 150 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. باطری‌های این سیستم هم ساخت شرکت چینی CATL هستند و برد تمام الکتریکی حداکثر 150 کیلومتر را برای CS75 پلاس iDD فراهم می‌کنند. این خودرو با یک باک پر بنزین و شارژ کامل باطری‌ها بردی حداکثر 1200 کیلومتر خواهد داشت. علاوه بر این، کراس‌اوور هیبریدی چانگان از قابلیت شارژ سریع DC هم برخوردار است که می‌تواند در کمتر از نیم ساعت باطری‌ها را کاملاً شارژ کند.

CS75 پلاس iDD در داخل از داشبورد متفاوتی نسبت به نسخه بنزینی معمولی استفاده می‌کند. روی این داشبورد دو نمایشگر 12.3 اینچی برای سیستم اطلاعاتی-سرگرمی و صفحه آمپر دیجیتالی جای گرفته که برخلاف CS75 پلاس معمولی، به هم متصل نیستند. همچنین در این خودرو محصولات پژو از غربیلک فرمان مربعی کوچکی استفاده شده که صفحه آمپر از بالای آن قابل‌مشاهده است. کابین این ماشین با چرم باکیفیت روی صندلی‌ها و داشبورد، لوکس به نظر می‌رسد و تریم آبی نیز هویت هیبریدی آن را بیشتر نشان می‌دهد.

CS75 پلاس iDD در بخش ایمنی به سیستم کمک‌راننده سطح دو مجهز است که شامل کروز کنترل تطبیقی، حفظ حرکت بین خطوط، هشدار برخورد جلو و عقب با ترمز فعال، دوربین 360 درجه و سیستم پایش راننده برای تشخیص خستگی می‌شود. چانگان فعلاً قیمت و زمان عرضه این کراس‌اوور هیبریدی را اعلام نکرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar