گجت نیوز/ واردات اشکودا فابیا ۲۰۲۳ به ایران تایید شده است. در ادامه مشخصات فنی، امکانات و قیمت 2023 Skoda Fabia را مطالعه کنید.

با توجه به لیست منتشر شده از خودروهای وارداتی، در دوره جدید واردات خودرو به ایران شرکت پارس ساتر هوشمند دو خودروی فابیا و کامیک از خودروساز چکی اشکودا را در بازار ایران به‌عرضه خواهد رساند. در بین وارداتی‌هایی نظیر مدل‌های جدید کیا اسپورتیج، کیا سراتو و هیوندای النترا شاید به امثال اشکودا فابیا کمتر توجه شده باشد.

اشکودا فابیا هاچ بکی جمع و جور ساخته‌شده بر پایه پلتفرم MQB A0 فولکس واگن است که تاکنون 4 نسل از آن به‌تولید رسیده. جدیدترین نسل این خودرو اروپایی در سال 2021 پا به بازار گذاشت و به‌نظر می‌رسد باید انتظار واردات مدل 2023 آن در آینده نزدیک در ایران را داشته باشیم. به همین بهانه، در ادامه نگاهی اجمالی به جزئیات اشکودا فابیا ۲۰۲۳ از جمله مشخصات فنی، امکانات و تجهیزات و… خواهیم داشت.

مزایا و معایب
  
مزایا
تنوع پیشرانه‌ها با خروجی‌های متفاوت
مصرف سوخت بهینه ۵ لیتری در هر ۱۰۰ کیلومتر
برخورداری از زیربنای فولکس واگن

معایب
نمایشگر کوچک ۶.۵ اینچی در نسخه پایه
خروجی پایین پیشرانه پایه ۱ لیتری
تهویه دستی در نسخه محتمل برای واردات به ایران

طراحی نمای بیرونی
در نگاه به طراحی نمای بیرونی اشکودا فابیا باید انتظارات خود از آن را تنظیم کرد. از آنجایی که Fabia یک خودرو مقرون به صرفه اروپایی است، طراحی ساده، بی‌آلایش و دور از پیچیدگی دارد. در نمای جلو چراغ‌های LED با شکلی اسپرت و دی‌لایت‌های باریک به‌همراه مه‌شکن‌ها در قسمت پایینی سپر جلو را می‌توان دید. ترکیب این چراغ‌ها با جلوپنجره منحصر به فرد اشکودا و خطوط تیز سپر و کاپوت، جلوه‌ای جذاب به اشکودا فابیا ۲۰۲۳ بخشیده‌اند؛ هرچند شاید نبود شور و هیجان در آن به‌چشم بیاید. در نمای عقب هم چراغ‌های عقب با فرم شکسته و همچنین پنل مشکی پایین، طراحی نمای بیرونی را تکمیل می‌کنند.

فضای داخلی اشکودا فابیا بورس کالا
کابین هاچ بک اشکودا Fobia هم از قاعده اتومبیل‌های مقرون به صرفه مستثی نیست. در فضای داخلی نسخه پایه این خودرو داشبوردی ساده با بافتی سخت قابل مشاهده است که در وسط آن یک نمایشگر کوچک 6.5 اینچی قرار دارد. زیر آن هم دریچه‌های هوا و کنترل‌های سیستم تهویه تعبیه شده‌اند. ضمن اینکه پشت فرمان صفحه آمپر آنالوگ جا گرفته است. البته در نسخه‌های بالارده‌تر، نمایشگر مرکزی 10.25 اینچی و صفحه آمپر تمام دیجیتال را می‌توان دید که به ارزش فضای داخلی آن اضافه می‌کنند. مجموعاً هاچ بک اشکودا فابیا ۲۰۲۳ از فضای داخلی سر راست و کارآمدی برخوردار است.

مشخصات فنی و مصرف سوخت اشکودا Fabia جدید
هاچ بک Fabia کمپانی Skoda با چندین پیشرانه مختلف در بازار عرضه می‌شود. پایین‌رده‌ترین پیشرانه فابیا یک پیشرانه 1 لیتری 3 سیلندر با سیستم تزریق چندنقطه‌ای بنزین است که می‌تواند 65 اسب بخار قدرت و 93 نیوتون متر گشتاور تولید کند. قدرت این پیشرانه به‌وسیله یک گیربکس دستی 5 سرعته به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کند. پیشرانه مذکور دارای سقف سرعت 172 کیلومتر بر ساعتی است و فابیا با آن 15.5 ثانیه زمان می‌خواهد تا از 0 تا 100 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد. بر اساس آمار، مصرف سوخت این موتور در یک سیکل ترکیبی هم 5.1 کیلومتر به‌ازای هر 100 کیلومتر است.

در این بین، به‌جز دو گزینه ۸۰ و ۹۵ اسب بخاری، یک پیشرانه ۱ لیتری ۳ سیلندر با قدرت ۱۱۰ اسب بخار و گشتاور ۲۰۰ نیوتون متر در دسترس قرار دارد. این موتور که از سیستم تزریق مستقیم بهره می‌گیرد، از طریق یک گیربکس دستی ۶ سرعته/اتوماتیک ۷ سرعته قدرت را روانه محور جلو می‌کند. اشکودا فابیا ۲۰۲۳ در صورت برخورداری از این پیشرانه، ظرف ۹.۷ ثانیه از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت شتاب می‌گیرد و حداکثر سرعت آن هم به ۲۰۴ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. مصرف سوخت این نسخه هم ۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر تخمین زده شده است.

نهایتاً یک پیشرانه ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر با سیستم تزریق مستقیم سوخت، قدرتمندترین گزینه موجود برای مدل ۲۰۲۳ اشکودا فابیا در نظر گرفته می‌شود. قدرت ۱۵۰ اسب بخاری، گشتاور ۲۵۰ نیوتون متری، گیربکس اتوماتیک ۷ سرعته، سیستم محرکه دیفرانسیل جلو و مصرف سوخت ۵.۶ لیتری در هر ۱۰۰ کیلومتر مشخصه‌های اصلی این پیشرانه‌اند. ضمناً باید به حداکثر سرعت ۲۲۵ کیلومتر بر ساعتی و شتاب‌گیری ۷.۹ ثانیه‌ای از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت اشاره کرد.

امکانات و تجهیزات اشکودا فابیا ۲۰۲۳ وارداتی
هرچند در مقطع کنونی امکانات و تجهیزات نسخه وارداتی اشکودا فابیا ۲۰۲۳ مشخص نیست، ولی در ادامه می‌توانید لیست امکانات و تجهیزات ایمنی و رفاهی آن را مطالعه کنید:

سیستم هشدار راننده
هشدار لاین به‌همراه تشخیص لبه جاده
کروز کنترل تطبیقی
سیستم هشدار ضد سرقت
ایربگ راننده و شاگرد
ایربگ‌های کناری جلو به‌همراه ایربگ‌های سر
ترمز ضد قفل (ABS)
کنترل پایداری الکترونیکی (EBS)
تهویه هوای دستی (یا تهویه هوای دو ناحیه‌ای)
فرمان برقی
سنسورهای پارک عقب
یادآور کمربند ایمنی برای صندلی‌های جلو و عقب
سیستم رصد باد تایر
آینه عقب الکتروکرومیک
محدودکننده سرعت
رینگ‌های آلیاژی ۱۵ اینچی
دو پورت USB-C در جلو برای شارژ و انتقال داده
۴ اسپیکر در جلو (به‌اضافه دو اسپیکر در عقب در نسخه بالارده‌تر)
نمایشگر مرکزی ۶.۵ اینچی پایه (نمایشگر ۸ اینچی یا ۹.۲ اینچی در نسخه بالارده‌تر)

قیمت احتمالی هاچ بک وارداتی اشکودا فابیا ۲۰۲۳
قیمت اشکودا فابیا ۲۰۲۳، گزینه جدید واردات به ایران، در بازار اروپا از ۲۰ هزار یورو آغاز می‌شود. با این محدوده قیمت و در صورت احتساب هزینه‌های پسا واردات مثل مالیات و سود واردکننده و موارد دیگر، بعید به‌نظر نمی‌رسد که این هاچ بک اروپایی نهایتاً با قیمتی حتی بیش از ۱.۵ میلیارد تومان به دست مشتریان برسد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar