پدال/ رقابت برندهای تولیدکننده خودروهای برقی هر روز داغ‌تر می‌شود؛ حال می‌توان با پرداخت ماهی ۴۰۰ دلار مالک یک تسلا شد.

شاید این پیشنهاد از سوی تسلا را یکی از بهترین پیشنهادهای این شرکت تلقی کرد اما نکته اصلی اینجاست که برخلاف تکاپوی رسانه برای پوشش دادن این خبر، شرکت‌های دیگری هم وجود دارند که مانند تسلا خودروهای برقی خوبی تولید می‌کنند و پیش از آن فروش اقساطی‌شان را شروع کرده‌اند. به‌همین ترتیب برای خرید یک خودروی مناسب باید به نوع خودروی تحت طرح فروش، اقساط و سود، محدودیت‌های مسافتی خودرو و قوانین کلی طرح فروش نگاهی دقیق داشت.

در سال‌های اخیر در کشوری چون آمریکا هزینه لیزینگ و فروش اقساطی بسیار افزایش پیدا کرده و به لطف خرج‌های بالای سیستم‌های مالی، این گزینه‌های مناسب به مواردی گران تبدیل شده‌اند. تسلا اخیرا قیمت تمامی محصولات خود را کاهش داد، همین مورد احتمال کاهش قیمت لیزینگ را هم ممکن می‌کند.

بنابر قیمت‌های جدید این شرکت آمریکایی، خریداران می‌توانند با پرداخت ماهیانه ۳۹۹ دلار یک مدل ۳ معمولی تهیه کنند. نسخه پایه این خودرو که از یک موتور برقی و سیستم دیفرانسیل عقب استفاده می‌کند حدود ۴۴ هزار دلار قیمت دارد شامل هزینه مالیات نیز خواهد شد.

براساس اطلاعات رسمی درگاه اینترنتی تسلا، اقساط مدل ۳ پایه در ۳۶ ماه پرداخت خواهد شد و مشتری موطف است مبلغ ۴۵۰۰ دلار را به‌عنوان پیش‌پرداخت به شرکت تقدیم کند. ۱۳۹۰ دلار از مبلغ پیش‌پرداخت مربوط به هزینه مسافت مشتری می‌شود اما هیچ هزینه اضافه و مالیاتی بر آن افزوده نشده است. این اقساط می‌تواند برای استفاده ۱۶۰۰۰ کیلومتر در سال و ۴۲ ایالت کشور ایالات‌متحده خوب باشد. در مقام مقایسه می‌توان نگاهی به همین خودرو پیش از کاهش قیمت‌های تسلا داشت که تسلا در آن با تعداد ماه بازپرداخت ثابت، مبلغ ۴۹۹ دلار را به‌صورت ماهیانه دریافت می‌کرد.

این طرح تنها شامل تسلا مدل ۳ سفیدرنگ با رینگ‌های آیرودینامیک ۱۸ اینچی و چرم داخلی سیاه می‌شود. این مدل که توان پیمایش ۴۳۵ کیلومتر را با یکبار شارژ کامل دارد، می‌تواند درعرض ۵.۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. اگر تمام خرج‌های این طرح را حساب کنید که شامل ۳۵ قسط پیاپی به مبلغ ۳۹۹ دلار، ۴۵۰۰ دلار پیش‌پرداخت و ۶۹۵ دلار هزینه اضافه به‌خاطر خرید اقساطی می‌شود به معادل قسط ماهیانه ۵۴۳ دلار خواهید رسید.

رقبای اصلی تسلا مدل ۳ در این زمینه موارد زیر هستند که هر کدام با توجه به یک یا چند برتری خاص می‌تواند گزینه‌ای مناسب و بهتر از سدان تسلا باشد:

بی‌ام‌و i4 مدل ۲۰۲۳اقساط ۳۶ ماهه ۷۱۹ دلاری و پیش‌پرداخت ۵۲۶۹ دلار
شورولت بولت EV مدل ۲۰۲۲اقساط ۳۶ ماهه ۲۶۹ دلاری با پیش‌پرداخت ۶۴۵۹ دلار
هیوندای کنا برقی مدل ۲۰۲۳اقساط ۳۶ ماهه ۲۷۹ دلاری با پیش‌پرداخت ۳۹۹۹ دلار
کیا نیرو برقی مدل ۲۰۲۳اقساط ۳۶ ماهه ۴۹۹ دلاری با پیش‌پرداخت ۳۹۹۹ دلار
نیسان لیف مدل ۲۰۲۳اقساط ۳۶ ماهه ۴۱۹ دلاری با پیش‌پرداخت ۲۱۷۹ دلار
پول استار ۲ مدل ۲۰۲۲اقساط ۳۶ ماهه ۵۲۹ دلاری با پیش‌پرداخت ۵۰۰۰ دلار

همان‌طور که می‌ببینید، هزینه بولت و کنا کمتر و i4 و پول‌استار ۲ بیشتر از مدل ۳ است. بد نیست نگاهی به طرح‌های فروش اقساطی مدل‌های درونسوز هم داشته باشیم که در حال حاضر در کشور آمریکا، متعلق به هیوندای ونو، کیا سول، شورولت تراکس و هیوندای کنا می‌شود که قسط ماهیانه برابر ۳۰۰ دلار دارند؛ البته نباید از این نکته غافل شد که این خودروها در سطح پایین‌تری نسبت‌به مدل ۳ قرار گرفته‌اند.

با بالاتر رفتن از کلاس سدان‌های کوچک به سدان‌های متوسط یا شاسی‌بلندهای کوچک به خودروهایی چون بی‌ام‌و سری ۳ و ۴، جنسیس G70 و ولوو XC40 خواهیم رسید که قسط ماهیانه ۶۵۰ و ۷۵۰ دلاری دارند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar