دیجیاتو/ کمپانی فورد پس از سال‌‌ها غیبت، دوباره به رقابت‌های فرمول یک باز می‌گردد. براساس اطلاعیه رسمی، این خودروساز آمریکایی از سال 2026 وارد این مسابقات هیجان‌انگیز خواهد شد. این شرکت به‌عنوان تأمین‌کننده موتور، با ردبول ریسینگ به تفاهم رسیده و درحقیقت با همکاری این تیم به فرمول یک باز خواهد گشت. این درحالیست که طی ماه‌های گذشته، همکاری پورشه و ردبول مطرح بود، اما مذاکرات این دو برند اروپایی در نهایت به شکست انجامید.

فورد و ردبول قصد دارند نسل بعدی پیشرانه‌ هیبریدی مخصوص خودروهای فرمول یک را با همکاری هم توسعه دهند. این پیشرانه توسط دو تیم اوراکل ردبول ریسینگ و اسکودریا آلفاتوری توسعه می‌یابد و حداقل تا سال 2030 مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

«بیل فورد»، رئیس هیئت مدیره فورد مسابقات فرمول یک را نقطه اوج ورزش‌های موتوری توصیف کرده است. وی می‌گوید بازگشت فورد، نوآوری، پایداری و برقی‌سازی را به یکی از مهیج‌ترین ورزش‌های دنیا خواهد افزود.

توسعه پیشرانه مشترک از همین امسال
طبق اطلاعات موجود، فورد و ردبول توسعه پیشرانه جدید را از همین امسال شروع می‌کنند. این پیشرانه البته باید با مقررات فنی که در آینده اعلام خواهد شد، سازگار باشد. امکان استفاده از سوخت‌های پایدار، یکی از این مقررات به‌شمار می‌رود. گفته می‌شود موتور برقی موجود در این پیشرانه 350 کیلووات (حدود 470 اسب بخار) قدرت دارد.

در این همکاری دوجانبه، فورد تجارب فنی خود را در هر حوزه ممکن، در اختیار ردبول ریسینگ خواهد گذاشت. برخی از این حوزه‌ها عبارتند از موتور درون‌سوز، سلول‌های باتری، تکنولوژی موتور برقی، نرم‌افزار مدیریت قدرت و تحلیل داده‌ها.

«کریستین هورنر»، مدیر تیم اوراکل ردبول ریسنگ در رابطه با این همکاری می‌گوید:

«به‌عنوان یک سازنده مستقل موتور که امکان بهره‌مندی از تجارب شرکت بزرگی چون فورد را دارد، ما جایگاه بهتری در مصاف با رقبا خواهیم داشت.»

حضور پررنگ فورد در مسابقات اتومبیلرانی
شاید بدانید فورد در سال 2004 از مسابقات فرمول یک خداحافظی کرد. در آن مقطع این کمپانی با تیم جگوار و کازورث همکاری داشت. این تیم درنهایت توسط ردبول خریداری شد. نگاهی به آمارهای موجود نشان می‌دهد فورد در فرمول یک موفقیت‌های زیادی را کسب کرده است. 10 قهرمانی تیمی و 13 بار قهرمانی با رانندگان از جمله این موفقیت‌ها هستند. این شرکت همواره ثابت کرده علاقه فراوانی به‌ حضور در مسابقات اتومبیلرانی دارد. ردپای این کمپانی در مسابقات بزرگی چون WEC IMSA ،WRC ،NASCAR و NHRA و چند عنوان دیگر به‌چشم می‌خورد.

کارشناسان معتقدند افزایش محبوبیت فرمول یک در آمریکا، یکی از انگیزه‌های فورد برای بازگشت به این سری مسابقات جذاب است. به‌غیر از این کمپانی، کادیلاک و آندرتی هم ماه قبل از قصد خود برای ورود به فرمول یک و تأسیس تیمی جدید خبر دادند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar