اسب بخار/ گفته می شود که بزودی کشنده دایون V9 به بازار ایران عرضه می شود و در حال حاضر برای برخی بررسی ها، نمونه های اولیه خودرو به ایران آمده است. احتمال دارد که مانند سایر محصولات کار و تجاری سنگین دایون، این کشنده در کارخانه کرمان دیزل مونتاژ شود.

در حال حاضر کامیونت ها و کشنده N8 دایون توسط کرمان دیزل در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم مونتاژ می شود و این خودروساز بخش خصوصی توانسته تا با همکاری شریک چینی چند صد دستگاه از محصولات باری دایون را در ایران مونتاژ کند. این شرکت با نام آریا اورست ماشین هم شناخته می شود.

حال گفته می شود که این خودروساز داخلی برای تکمیل سبد محصول خود دایون V9 را انتخاب کرده و احتمالاً در سال ۱۴۰۲ این کشنده چینی را در کارخانه خود مونتاژ می کند.

مشخصات فنی دایون V9
دایون V9 به یک پیشرانه ۱۲.۵۴ لیتری ۶ سیلندر توربو دیزل WP13 کمپانی ویچای پاور مجهز است که ۵۵۰ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۲۵۵۰ نیوتن متر تولید می کند. گشتاور حداکثری در این پیشرانه از ۹۵۰ تا ۱۴۰۰ دور در دقیقه در دسترس راننده قرار می گیرد. در نمونه دیگر از V9 با چنین پیشرانه ای قدرت خروجی ۵۱۰ اسب بخار و گشتاور ۲۴۵۰ نیوتن متر تولید می شود و این اتفاق باعث شده تا این تیپ دایون V9 ارزان تر از نسخه ۵۵۰ اسب بخار باشد. دایون اعلام کرده است که روغن گیربکس، اکسل و موتور این خودرو از نوع سری Long Oil Change است و به نسبت برخی کشنده ها، مراجعه کمتری را برای سرویس های دوره ای به تعمیرگاه ها خواهد داشت.

کشنده دایون V9 را می توان در نسخه تک و جفت در چین سفارش گذاری کرد و این خودروی کار و تجاری قابلیت نصب جعبه دنده دستی و یا اتوماتیک AMT را دارد. جعبه دنده V9 ساخت کمپانی Fast است و قابلیت ترمز هوشمند گیربکس با چیدمان ۱۶ سرعته در آن دیده می شود.

با توجه به بودجه خریدار در بازار چین و سفارش دهنده، دایون می تواند از تعلیق های عادی و یا بادی برای محور این کشنده استفاده کند. البته که تولید رسمی V9 در کارخانه دایون با تعلیق بادی قابل تنظیم در محور عقب انجام می شود.

دایون V9 به دو باک ۷۰۰ و ۴۰۰ لیتری گازوئیل مجهز است که در کنار شاسی نصب شده و می تواند حداکثر ظرفیت گازوئیل بیش از هزار لیتر را در اختیار راننده بگذارد.

امکانات و ویژگی های کشنده V9
کشنده V9 به امکاناتی مانند سانروف برقی، دو تخت تاشو، استارت دکمه ای، آینه های جانبی برقی با گرمکن، صندلی بادی راننده، رادار خطی، ترمز اتوماتیک، کروز کنترل، ریتاردر و اینتاردر، سنسور نور، جلو آمپر دیجیتال، قفل دیفرانسیل محور عقب، تنظیم حالت رانندگی، نمایشگر لمسی، تهویه الکتریکی، ریموت تنظیم ارتفاع، بخاری درجا، بالن های بادی اتاق، تاشوی برقی اتاق از شاسی، چراغ روشنایی روز، سامانه کنترل پایداری الکتریکی و… مجهز است. در نسخه های سفارشی امکاناتی مانند گرمکن صندلی راننده، صندلی بادی شاگرد، کولر درجا و یخچال هم دیده می شود.

در بحث طراحی می توان گفت که دایون V9 یک کپی ناقص از ولوو FH نسل سوم قبل از فیس لیفت است و در نمای جانبی اتاق به شکل کامل این موضوع دیده می شود. در فضای کابین این کشنده با ارتفاع ۲۰۴۰ میلی متری و حجم مفید کاربردی ۸۰۰ لیتر طرف هستیم و می توان گفت که این خودروی چینی، فضای مناسبی را برای راننده و سرنشین در نظر گرفته است.

زمان عرضه و قیمت دایون V9
هنوز به صورت قطعی مشخص نیست که کرمان دیزل کدام نسخه از V9 را در کارخانه خود تولید می کند. اما می توان گفت که این کشنده چینی از سال ۱۴۰۲ به بازار ایران می آید. با توجه قیمت بازار جهانی، رقبای دایون V9 در ایران، سیاست های پیشین کرمان دیزل و… احتمال آن بسیار است که این خودرو با قیمتی فراتر از ۴ میلیارد تومان در بازار ایران به فروش برسد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar