پدال/ سه نسل مختلف تویوتا ۸۶ که هرکدام پیشوند متفاوتی در نام خود دارند در یک مسابقهٔ درگ به مصاف هم رفته‌اند تا اختلاف بین نسل‌ها مشخص شود.
اعداد ۸ و ۶ ممکن است به‌خودی‌خود معنی خاصی نداشته باشند اما وقتی کنار هم قرار گیرند فوراً توجه هر علاقه‌مند به خودرویی را جلب خواهند کرد زیرا ۸۶ نامی باسابقه در تاریخ تویوتا محسوب می‌شود که پیشینهٔ آن به مدل AE86 دههٔ ۸۰ بازمی‌گردد. البته پیشوند این نام در نسل‌های مختلف تغییر کرده و از AE به GT و سپس GR رسیده است. بااین‌حال، در همهٔ این نسل‌ها ترکیب افسانه‌ای موتور جلو، دیفرانسیل عقب حفظ شده است؛ اما ۸۶ نمادین تویوتا طی سال‌ها چقدر پیشرفت کرده است؟ کارواو با جمع کردن سه نسل این خودرو گرد هم قصد دارد به این سؤال پاسخ دهد.

البته میدانیم که شهرت ۸۶ به خاطر چابکی در پیست است نه عملکرد خط مستقیم ولی این ویدئو حداقل می‌تواند شکاف نسل‌ها در توسعهٔ پیشرانه و گیربکس را نشان دهد. ابتدا اما بیایید نگاهی به اعداد و ارقام داشته باشیم. بزرگ‌ترین پیشرانهٔ این جمع در سینهٔ GR86 قرار دارد که یک نمونهٔ ۲.۵ لیتری چهار سیلندر تخت با ۲۳۴ اسب بخار قدرت و ۲۵۰ نیوتن متر گشتاور است. GT86 اما از یک موتور ۲ لیتری چهار سیلندر تخت استفاده می‌کند که ۲۰۰ اسب بخار قدرت و ۲۰۵ نیوتن متر گشتاور دارد. هردو خودرو از گیربکس‌های شش سرعتهٔ دستی استفاده می‌کنند درحالی‌که GR86 با وزن ۱۲۷۵ کیلوگرم کمی از سلف خود با ۱۲۳۹ کیلوگرم سنگین‌تر است.

از سوی دیگر، AE86 به یک پیشرانهٔ کوچک ۱.۶ لیتری چهار سیلندر مجهز است که ۱۲۴ اسب بخار قدرت و ۱۴۵ نیوتن متر گشتاور را به یک گیربکس پنج سرعتهٔ دستی تحویل می‌دهد. هرچند این خودرو قدرت بسیار کمی دارد ولی وزن آن‌هم تنها ۹۷۰ کیلوگرم است. درمجموع، GR86 قوی‌ترین و سنگین‌ترین عضو این جمع محسوب می‌شود درحالی‌که AE86 کمترین قدرت را دارد اما در عوض بسیار سبک‌تر است. با توجه به این موارد، فکر می‌کنید کدام نسل ۸۶ پیروز شود؟ البته روی نتیجهٔ این درگ عوامل دیگری مثل مسیر خیس و مهارت متفاوت راننده‌ها هم تأثیر دارد. پس ویدئوی زیر را تماشا کنید تا از نتیجه باخبر شوید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar