اسب بخار/ در این ویدیو با انواع سویچ خودرو آشنا می شویم و نحوه صحیح استارت زدن با آن ها را مرور می کنیم.

در گذشته، تقریباً همه خودروها سویچ هایی داشتند که مانند کلید در بودند و راننده برای روشن کردن خودرو نیاز داشت سوییچ را درون محل قرارگیری اش بچرخاند تا بتواند موتور را روشن کند. اما پس از سال ها، تکنولوژی به کاررفته در خودروها بیش تر شد و به دنبال آن، خودروها دیگر به سوییچی که مانند کلید در باشد مجهز نشدند تا عمل استارت زدن موتور نسبت به گذشته برای راننده راحت تر شود. بنابراین این روزها با ریموت هایی مواجه هستیم که فقط نیاز است در جیب راننده باشند تا بتوان خودروها را استارت زد و موتور را روشن کرد.

به این ترتیب، با توجه به تنوعی که در انواع سوییچ خودروها و نحوه استارت زدن موتور خودروها وجود دارد بهتر است با آن ها آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید موتور خودروی خود را به راحتی و بدون این که به استارت، آسیب بزنید، روشن کنید.

انواع سویچ استفاده شده در خودروها
۱. کلیدهای مرسوم
اولین و قدیمی ترین نوع سوییچ ها بسیار به کلیدهایی که برای باز و بسته کردن درها مورد استفاده قرار می گیرند شبیه اند. برای روشن کردن خودروهایی که این مدل سوییچ ها را دارند ابتدا باید کلید را در مغزی سوییچ قرار دهید و سپس آن را برای مدت زمان مشخصی بچرخانید. در این حین، موتور خودرو شروع به روشن شدن می کند و استارت می خورد.

۲. سوییچ خودرو الکترونیکی
مرسدس بنز یکی از اولین کمپانی هایی است که این دسته از سوییچ های نیمه پیشرفته را طراحی کرده بود و برای خودروهای خود از آن ها استفاده کرد. این مدل از ریموت ها را باید در جای خود قرار داد و سپس مانند سوییچ های کلیدی چرخاند تا موتور روشن شود. برخی از خودروها مانند وراکروز و برلیانس هم به این مدل سوییچ ها مجهز هستند، اما طراحی آن ها به گونه‌ای‌ست که برای روشن کردن موتور الزامی به استفاده کردن از سوییچ نیست و فقط قرار گرفتن آن در کابین خودرو کفایت می کند.

نکته: برای روشن کردن خودروهایی که سوییچ های نوع ۱ و ۲ را دارند باید زمان درست نگه داشتن سوییچ در حال استارت را بیابید، زیرا بیش از اندازه استارت زدن به موتور استارت آسیب می زند و سریع رها کردن هم ممکن است منجر به روشن شدن موتور نشود.

۳. ریموت های کیلس (Keyless)
کارایی این مدل از ریموت ها فقط در داخل جیب راننده است و برای استفاده از خودرو نیازی نیست به ریموت دست بزنید. تقریباً تمام خودروهایی که ریموت های کیلس دارند مجهز به استارت دکمه ای هم هستند که راننده باید پای خودش را بر روی پدال ترمز فشار دهد و سپس دکمه را بزند تا موتور روشن شود. نحوه درست استفاده از استارت دکمه ای این است که فقط یکبار بر روی آن بزنید و نیازی به نگه داشتن آن برای مدت طولانی نیست.

خودروهایی مانند مگان، فلوئنس و کولئوس های قدیمی، سوییچ کارتی دارند، اما سیستم استارت آن ها به صورت دکمه‌ای است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar