چرخان/ شرکت چینی گریت وال قصد دارد اولین کارخانه خود را در اروپا احداث کند. البته این شرکت ممکن است کارخانه آماده‌ای را در این کشور خریداری کند و یا یک کارخانه جدید احداث کند.

مکان نهایی این کارخانه هنوز مشخص نشده اما گریت وال کشورهای آلمان، مجارستان و جمهوری چک را به‌عنوان گزینه‌های احداث کارخانه جدید خود در نظر دارد. این شرکت فقط خودروهای الکتریکی و پلاگین هیبریدی را در اروپا عرضه خواهد کرد.

گریت وال هم‌اکنون محصولات خود را از طریق چندین برند مختلف شامل اورا، وی، تانک، هاوال و پوئر به بازار عرضه می‌کند. دراین‌بین، اورا فقط خودروهای الکتریکی تولید می‌کند و وی هم به ساخت مدل‌های پلاگین هیبریدی مشغول است. به همین دلیل، گریت وال این دو برند را برای حضور در بازار اروپا در نظر گرفته است. این شرکت در اواخر سال 2021 مرکز اروپایی خود را در آلمان تأسیس کرد و در ابتدای سال 2023 هاچ‌بک اورا فانکی کت را به‌عنوان اولین محصول خود به بازار این قاره فرستاد. این خودرو در ماه آوریل در اروپا 101 دستگاه و در چهار ماه نخست سال جاری 277 دستگاه فروش داشته است.

گریت وال حدود 150 نمایندگی در آلمان دارد و قصد دارد در سال 2023 در این کشور 6 هزار دستگاه خودروی الکتریکی به فروش برساند. در حال حاضر تمام مدل‌های گریت وال که در اروپا عرضه می‌شوند وارداتی از چین هستند. دیگر بازارهای اروپایی که این شرکت هم‌اکنون در آن‌ها حضور دارد نیز انگلستان، سوئد و نروژ هستند. گریت وال همچنین اخیراً فعالیت خود را در بسیاری از بازارهای خارج از چین گسترش داده و در سال 2021 کارخانه قدیمی جنرال موتورز در تایلند را خرید.

اورا فانکی کت که در چین با نام گود کت عرضه می‌شود، به یک موتور الکتریکی با 143 اسب بخار قدرت و 210 نیوتن متر گشتاور مجهز است. برای این خودرو دو پکیج باطری 49.9 و 57.7 کیلووات ساعتی ارائه می‌شود که به ترتیب برد 400 و 500 کیلومتری را فراهم می‌کنند. قیمت این خودرو در چین از 107,800 یوآن معادل 15,600 دلار آغاز می‌شود. گروه گریت وال هدف فروش 1.6 میلیون دستگاه خودرو را در سال 2023 تعیین کرده است. در سال 2022 این شرکت در سراسر جهان موفق به فروش 1.06 میلیون دستگاه خودرو شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خودرو» بپیوندید
instagram.com/akharinkhodro.ir