عصر ایران/ تویوتا یکی از باسابقه ترین خودروسازان جهان است که فعالیت خود را در سال 1937 میلادی آغاز کرد و امروز جایگاهی را در اختیار دارد که برای بسیاری از برندهای دیگر خودرویی یک آرزوی دست نیافتنی محسوب می شود. نام تویوتا با کیفیت و اطمینان پیوند محکمی را شکل داده تا مفهوم یک خرید قابل اعتماد را به واقعی ترین شکل آن نزدیک کند.

افرادی که در رابطه با این برند مطالعه داشته اند به خوبی با سیر تحولات و مسیر تغییرات طراحی در خودروهای تویوتا آشنایی دارند. قطعا تویوتا به اندازه برندهای مطرح ایتالیایی، آلمانی و آمریکایی هیجان طراحی را به مخاطب انتقال نمی دهد و در این حوزه سبک خاص خود یا بهتر بگوئیم یک رویکرد کاملا ژاپنی داشته است. زبان طراحی تویوتا البته طرفداران خاص خود را دارد اما ماجراجویی هایی که در آلفا رومئو، فراری، ب ام و، بنز و شورولت را سراغ داریم، اینجا کمتر مشاهده کرده ایم.

خود ژاپنی ها نیز با مشاهده وضعیت صنعت خودروسازی جهان بویژه در دهه 60 و 70 میلادی که طوفان پیشرفت در طراحی و تغییرات در این بخش شکل گرفته بود، تصمیم گرفتند تا مقداری از این زبان طراحی بومی فاصله بگیرند. از این رو طی دهه 60 اکثر این خودروسازان این کشور اقدام به استخدام طراحان اروپایی کردند تا رویکردهای نوین طراحی را وارد ژاپن کرده و به نوعی پوست اندازی کنند و تویوتا نیز از این قاعده مستثنی نبود.

تصاویری که در ادامه مشاهده می کنید نتایج جریان مذکور است که البته در نهایت هم چندان موفق نبود و باعث نشد تا تویوتا در محصولات تولید انبوه خود اصالت طراحی به سبک ژاپنی را از دست دهد. به قول گروهی از کارشناسان حوزه خودرو، تویوتا نتوانست خود را از اصول پایه طراحی که با آن متولد شده بود جدا کند و تا به امروز نیز همین جریان ادامه دارد.

به هر ترتیب اکنون نمی توان تویوتا را در زمینه طراحی خودرو یک خودروساز کاملا موفق دانست اما قطعا جز باکیفیت ترین و قابل اعتمادترین برندهای خودرویی جهان است.

تویوتا پابلیکا اسپرتس
سال معرفی: 1962

تویوتا کرونا کوپه
سال معرفی: 1963

ای اکس دریم کار
سال معرفی: 1965

تویوتا EX-II
سال معرفی: 1969

تویوتا EX-III
سال معرفی: 1969

تویوتا ای اکس-7
سال معرفی: 1970

تویوتا آر وی-2
سال معرفی: 1972

تویوتا تاون اسپایدر سیستم
سال معرفی: 1973

به پیج اینستاگرامی «آخرین خودرو» بپیوندید
instagram.com/akharinkhodro.ir