آخرین خودرو/ با انتشار مصوبه 574 شورای رقابت می بینیم که اختلاف قیمت دنا پلاس توربوشارژر جوانان اعلام شده است. بر اساس گفته اعضای شورای رقابت مبنی بر اینکه اختلاف قیمت ها بر اساس نمونه های پایه و قبلی اعلام می شود، احتمال دارد که طی روزهای آینده قیمت تیپ جدید دنا پلاس توربوشارژر اتوماتیک از سوی شورای رقابت مشخص گردد.

دنا پلاس جوانان تیپ جدید این سدان ملی است که قابلیت توربوشارژر و جعبه دنده اتوماتیک بر روی آن وجود دارد. این خودرو به پیشرانه EFP مجهز است که نمونه ارتقا یافته پیشرانه های قبلی ایران خودرو بوده و برای اولین بار روی دنا پلاس جوانان نصب می شود. این پیشرانه توان ۱۶۱ تا ۱۶۵ اسب بخار را با گشتاور ۲۴۰ نیوتن متر تولید می کند. این پیشرانه در بخش های میل لنگ، یاتاقان‌ها، شاتون، پیستون، میل بادامک، سرسیلندر، منیفولد هوای ورودی، منیفولد دود خروجی، سیستم EMS، توربوشارژ، سیستم خنک کننده و… نسبت به TC7 فعلی متفاوت است. پیشرانه EFP به زمان بندی متغییر سوپاپ های ورودی و خروجی مجهز است و بر خلاف پیشرانه TC7، به سامانه VVT-i دوگانه تجهیز شده است.
با توجه به اطلاعاتی که ایپکو منتشر کرده است، حداکثر گشتاور EFP توربوشارژر از ۱۶۰۰rpm تا ۴۵۰۰rpm در اختیار راننده است و مصرف سوخت بهینه این پیشرانه به ۶.۸ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر برای دنا پلاس رسیده است. همچنین نسبت تراکم ۹.۱ برای این پیشرانه اعلام شده و با استاندارد آلایندگی یورو ۵، دنا پلاس توربو جدید هماهنگی بیشتری را با شرایط سوخت و آب و هوای ایران دارد. جعبه دنده اتوماتیک دنا پلاس جوانان از نوع 6 سرعته AT ساخت کمپانی DAE است که توان را به چرخ های جلو می رساند.

دنا پلاس جوانان قرار است تا در کنار امکاناتی قبلی چون چهار کیسه هوا، سانروف، رینگ آلومینیومی 16 اینچی، نمایشگر لمسی، صندلی های برقی جلو، فرمان کمکی برقی، استارت دکمه ای، شیشه های دودی عقب، تهویه اتوماتیک، سنسور پارک و دوربین عقب، آینه های تاشو برقی و... به استارت دکمه ای، سنسور نور، سنسور باران و سنسور پایش باد تایرها (TPMS) مجهز باشد. همچنین در آینده به خاطر الزامات استاندارد امکاناتی مانند سامانه کنترل پایداری الکتریکی و سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی به دنا پلاس جوانان اضافه می شود.


بر اساس آنچه که شورای رقابت در مورد اختلاف قیمت دنا پلاس جوانان با نمونه پایه (دنا پلاس توربو اتوماتیک) اعلام کرده است، این خودرو اختلاف قیمت 46 میلیون و 131 هزار و 816 تومانی را خواهد داشت و با قیمت کارخانه ای (بدون احتساب مالیات، عوارض، بیمه و هزینه شماره گذاری) 508 میلیون و 313 هزار تومان را عرضه می شود.

نویسنده: رضا چوکامی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خودرو» بپیوندید
instagram.com/akharinkhodro.ir