نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
  2. برگزیده
سینما و چهره ها

شبنم خانم و احمد آقا، این چی بود آخه از شما دیدیم؟

منبع
برترين ها
بروزرسانی
شبنم خانم و احمد آقا، این چی بود آخه از شما دیدیم؟

برترین ها/ خجالت نکش ۲ با عنوان "جدایی قنبر از صنم" در ژانر کمدی به کارگردانی رضا مقصودی در ادامه قسمت اول از اواسط خردادماه راهی پرده نقره‌ای شده. از آنجا که قسمت اول این فیلم، سیمرغ بهترین کارگردانی فیلم اول را برای مقصودی به ارمغان داشت او درصدد برآمد که قسمت دوم این فیلم طنز را بسازد.

شبنم خانم، احمد آقا، این چی بود آخه از شما دیدیم؟

خجالت نکش یک در سال ۱۳۹۷ به اکران درآمد، نظر افراد زیادی را به خود جلب کرد. از ابتذال و اضافه کاری به دور بود به دلیل سوژه جدید، فضای داستانی متفاوت و بازی خوب زوج شبنم مقدمی و احمد مهران فر در جایگاه طنز، اثری قابل تامل بود. البته قسمت دوم فیلم در هفته نخست اکران دچار حواشی انتخاب اسم هم شد تا جایی که تهیه کننده اثر در واکنش به این حواشی گفت: چون داستان فیلم درباره جدایی قنبر و صنم است، عنوان فرعی «جدایی قنبر از صنم» را انتخاب کردیم. درواقع این شوخی ما به‌معنای توهین نیست، بلکه به نوعی ادای احترام به آقای فرهادی است.

ماجرای جدایی قنبر از صنم

داستان فیلم از آنجا شروع می شود که قنبر و صنم، یک زوج روستایی سن و سال دار که دارای فرزند شدند (خجالت نکش۱) در همان روستا با دختر کوچکشان در حال زندگی هستند اما بدشانسی و دردسرهای قنبر تمامی ندارد تا این که قنبر برای حل مشکل به سراغ یک دکتر قلابی در اینستاگرام می رود و‌دکتر به او می گوید ریشه مشکلات در روزی بود که آن‌دو عقد کرده اند  چرا که آن روز، قمر در عقرب بوده و برای رهایی از مشکلات باید از یکدیگر طلاق بگیرند!

شبنم خانم، احمد آقا، این چی بود آخه از شما دیدیم؟

در خجالت نکش ۲ بازیگرانی چون احمد مهران فر،شبنم مقدمی، بهرنگ علوی و بهاره کیان افشار به ایفای نقش پرداختند.

حمله روزنامه جوان به فیلم؛ نه کمدی است، نه خانوادگی!

روزنامه جوان در مطلبی ضمن انتقاد شدید از این فیلم می‌نویسد: فیلم خجالت نکش حتی در قسمت اول به دلیل شوخی‌های تاریخ مصرف گذشته‌اش نتوانست یک فیلم کمدی حداقلی باشد، اما حالا پس از چند سال تصمیم گرفته شده نسخه دوم این فیلم سینمایی با حضور همان بازیگران اصلی ساخته شود. 

رضا مقصودی سال‌ها در سینما و تلویزیون فیلمنامه نوشته است و غالباً به موضوعات کمدی پرداخته است، اما احساس می‌شود او برای فیلم خودش قادر به خلق موقعیت‌های ساده هم نبوده، به همین جهت خجالت نکش ۲ مانند قسمت نسخه اول نقص‌های شدیدی در فیلمنامه دارد.

اینکه از دو بازیگر کمدی برای ایجاد ژانر استفاده شود قطعاً کافی نیست، به این لحاظ که حتی شبنم مقدمی و احمدمهرانفر به عنوان زوج بازیگر در قسمت دوم شوخی‌های قسمت اول را تکرار می‌کنند و به همین دلیل انگار کارگردان نکته‌ای برای ارائه نداشته است. حتی نوع بازی مقدمی و مهرانفر هم نتوانسته کمدی را شکل بدهد. در خجالت نکش ۲ حتی طرح دو خطی هم احساس نمی‌شود، قصه لاغر و کم جانی دارد که به فیلمنامه نمی‌رسد. 

نقطه قوت فیلم؛ خلق یک زوج کمدی نسبتا موفق 

گاهی اوقات در بعضی از فیلم‌ها بازیگرانی که روبه‌روی هم بازی می‌کنند، آن‌قدر بازی‌شان بجا و مکمل همدیگر است که مخاطبان دوست دارند باز هم آن شخصیت‌ها را در فیلم‌های دیگر ببیند و همین موقع است که می‌توان گفت یک زوج هنری متولد شده است. رضا مقصودی در اولین تجربه کارگردانی خود برای شخصیت‌های اصلی فیلم «خجالت نکش» سراغ بازیگرانی چون شبنم مقدمی و احمد مهرانفر رفت که امتحان خود را در ایفای نقش‌های کمدی پس داده بودند. بازیگرانی که هرکدام به تنهایی آثار پرفروش و موفقی در سینما و تلویزیون داشتند و در کنار هم توانستند یک زوج کمدی بسازند که نه‌تنها باعث موفقیت خجالت نکش یک شد بلکه به خاطر این‌که مخاطبان دوست داشتند این زوج را کنار یکدیگر ببینند «خجالت نکش ۲» و یک سریال از این عنوان سینمایی هم ساخته شد. 

اصلی‌ترین دلیل موفقیت شبنم مقدمی در نقش صنم و به وجود آمدن این زوج کمدی، فارغ از توانایی این بازیگر قرار گرفتن در مقابل بازیگری (احمد مهرانفر) است که بیش از هر چیزی بلد است شخصیت یک روستایی را خلق کند و توانایی او را در سریال پایتخت پیش از این دیده‌ایم. اصلی‌ترین دلیل موفقیت شبنم مقدمی در نقش صنم و به وجود آمدن این زوج کمدی، فارغ از توانایی این بازیگر قرار گرفتن در مقابل بازیگری (احمد مهرانفر) است که بیش از هر چیزی بلد است شخصیت یک روستایی را خلق کند و توانایی او را در سریال پایتخت پیش از این دیده‌ایم. فیلم خجالت نکش بستری را برای آنها ایجاد کرد که این بار کاری که خوب بلد بودند را روبه‌روی هم انجام دهند تا نتیجه کار تولد یک زوج کمدی شود، زوجی که باید انتظار داشت بیشتر از اینها بر پرده سینما یا حتی تلویزیون ظاهر شوند.

نقطه ضعف فیلم؛ این زوج به تنهایی خوب نیستند!

فرزانه متین در سینما سینما می‌نویسد: تمام موقعیت هایی که باعث می شود تبسمی بر لب مخاطب بنشید، دعوای بین قنبر و صنم، فحش دادن و دمپایی پرت کردن است.بازی ها به شدت ضعیف است و شخصیت پردازی صورت نگرفته است. این زوج دوست داشتنی هیچکدام حتی به تنهایی نتواسته‌اند بازی قوی از خود نشان دهند در صورتی که هر کدام از آنها قابلیت آن را دارند که بار طنز را به دوش بکشند.

فیلمنامه مستحکم نیست و به قولی سطحی است. در این اثر نه چندان کمدی به مسائلی از قبیل خرافه پرستی، طلاق و ازدواج مجدد و فرار از خانه که تبدیل به یک سنت در روستا شده، پرداخت شده است که نه تنها به موقعیت طنز فیلم کمکی نکرده بلکه از منظر اخلاقی، اثر را مبتذل کرده است. البته در فیلم اشاره به شیادان فضای مجازی نیز شده اما تاثیر و آسیب هایش به دلیل تم کمدی ،چندان موثر نیست.

شبنم خانم، احمد آقا، این چی بود آخه از شما دیدیم؟

دعوای زن و‌شوهر در آثار سینماییمان که موقعیت طنز را بوجود آورد چندان کم نبوده فیلم هایی چون همسر، عینک دودی، آتش بس۱و۲ و… اما متاسفانه خجالت نکش ۲ در این زمینه موفق عمل نکرده است. مقصودی پایان بندی فیلم را به شیوه‌ای در آورده که گویا می‌خواهد خجالت نکش ۳ را هم بسازد.

نظر کاربران درباره خجالت نکش 2 چیست؟

فرهاد نوشته: اگه پول اضافه دارید و وقتتون مهم نیست برید ببینید.

پریا: واقعا بازیگرای خوبی بودن اما همون یکش فقط ساخته میشد فقط خیلی بهتر بود.

مهدیه: خیلی بامزه بود من نمیدونم چرا مردم ازش بد میگن؟!

و مجید: واقعا بی‌نمک و بی‌محتوا بود. قسمت ۱ خیلی خیلی بهتر بود و اصلا قابل مقایسه نیستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar